Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30
Czym jest kąt świecenia LED i na co on wpływa?
Czym jest kąt świecenia LED i na co on wpływa?

Kąt świecenia oświetlenia LED to niezwykle ważny parametr, jednak w wielu przypadkach jest całkowicie ignorowany w czasie projektowania systemów oświetleniowych. Zaniedbanie w tej kwestii może sprawić, że dany obiekt, zarówno mieszkalny, jak i o charakterze usługowym czy przemysłowym, będzie po prostu niewystarczająco doświetlony, uniemożliwiając tym samym wygodne użytkowanie jego przestrzeni. Tłumaczymy, czym właściwie jest kąt świecenia i jak dobrać jego optymalną wartość.

Kąt świecenia LED – co to jest?

W największym uproszczeniu, kąt świecenia LED to wartość zapisywana za pomocą stopni, która określa, jak duży obszar zostanie oświetlony przez dane źródło światła. Zasada odczytywania tego parametru jest niezwykle prosta – im większa liczba, tym szerszy kąt świecenia, czyli silniejsze rozproszenie promieni świetlnych, jakie emituje dioda LED. Możesz odnieść wrażenie, że wysoki kąt świecenia jest pożądany, jednak w rzeczywistości zbyt duże rozproszenie sprawi, że światło będzie słabe i nie pozwoli na wystarczające doświetlenie pożądanego miejsca. Węższy kąt świecenia zapewni mocniejsze oświetlenie, jednak obejmie o wiele mniejszy obszar.

Jak rozpoznać zły dobór kąta świecenia? Najczęściej wystarczą same oględziny danej przestrzeni – w pomieszczeniu może być stosunkowo jasno (co prawdopodobnie potwierdzi również dobrze skalibrowany luksomierz), jednak nieodpowiedni kąt rozsyłu światła sprawi, że wnętrze wyda Ci się po prostu niedostatecznie doświetlone. Zaniedbania w kwestii oświetlenia są szczególnie niepożądane w miejscach pracy, zwłaszcza tych, gdzie personel wykonuje obowiązki wymagające dużej precyzji. Dobrze dobrany kąt świecenia jest jednak równie ważny w obiektach mieszkalnych, ponieważ umożliwi Ci wygodne sprawowanie domowych obowiązków.

Jaki kąt świecenia będzie najlepszy?

Nie sposób określić optymalny kąt świecenia dla danych obiektów, ponieważ przy projektowaniu konkretnego systemu oświetlenia musisz wziąć pod uwagę wiele czynników, m.in. charakter przestrzeni, znajdujące się w niej przedmioty czy nawet preferencje jej użytkowników. Przykładowo, żarówki o wąskim kącie świecenia powinny być stosowane w wysokich obiektach przemysłowych, takich jak m.in. magazyny wysokiego składowania czy hale logistyczne. W przeciwnym wypadku światło docierające do poziomu podłogi będzie zbyt rozproszone, aby odpowiednio oświetlić jej powierzchnię.

Zgodnie z ogólnie przyjętą zasadą, żarówki LED o szerokim kącie świecenia sprawdzą się najlepiej w roli głównego oświetlenia, np. centralnego żyrandola w salonie. Z kolei źródła światła o wąskim kącie świecenia nadadzą się idealnie do punktowego doświetlania danych przestrzeni. Dla lepszego zobrazowania, przedstawiamy najpowszechniej stosowane przedziały kątów świecenia żarówek LED-owych:

  • 8-45° – światło o silnej koncentracji, wykorzystywane przede wszystkim w roli oświetlenia zadaniowego, np. w przemysłowych lampach LED-owych typu High Bay (aby zmniejszyć kąt świecenia, stosuje się w nich specjalne soczewki montowane nad diodami),
  • 60° – oświetlenie o lekkim poziomie rozproszenia, które stosuje się np. w oprawach halogenowych. Ten kąt doskonale sprawdzi się na korytarzach lub klatkach schodowych,
  • 90° – średnio rozproszone światło, można je spotkać np. w halogenach LED. Zapewnia „miękkie” i równomierne rozświetlenie przestrzeni,
  • 120-360° – światło o największym poziomie rozproszenia. Tak szeroki kąt nadaje się przede wszystkim do oświetlenia głównego, np. lamp wiszących czy podtynkowych paneli LED.

Wpływ lampy na kąt świecenia

Chociaż na rynku możesz znaleźć żarówki LED o kącie świecenia 360°, to wcale nie oznacza, że po instalacji uzyskasz rezultat zapewniany przez producenta. Jak to możliwe? To sprawka oprawy oświetleniowej, która w mniejszym lub większym stopniu zawęży strumień światła emitowany przez żarówkę. Właśnie z tego powodu przed dokonaniem zakupu powinieneś zwrócić uwagę na rodzaj klosza, jaki jest zamontowany na danym urządzeniu – od osłony zależy, czy oświetlony obszar będzie równy czy mniejszy od możliwości kąta świecenia żarówki.

Oprawy oświetleniowe typu oczko, żyrandole i klasyczne lampy sufitowe są często wyposażone w tzw. odbłyśnik, czyli element, którego zadaniem jest odpowiednie regulowanie kąta padania światła. Ten rodzaj specjalnego lustra sprawia, że promienie świetlne nie będą niepotrzebnie kierowane w stronę sufitu – w efekcie fabryczne „możliwości” żarówki również zostaną dość znacznie ograniczone.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium