Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
O czym należy pamiętać przy wybieraniu zasilacza do taśmy LED?
O czym należy pamiętać przy wybieraniu zasilacza do taśmy LED?

Taśmy LED są coraz częściej spotykanym produktem oświetleniowym w polskich domach. Nic dziwnego – specjalne przewody z diodami elektroluminescencyjnymi mogą świetnie podkreślić meble, a także dodatkowo doświetlić wybrane miejsca, np. blat kuchenny. Aby taśma LED działała jednak sprawnie, konieczne jest dobranie właściwego zasilacza. Z niniejszego wpisu dowiesz się, na co powinieneś zwrócić uwagę przy zakupie transformatora.

Podstawowe cechy dobrego zasilacza do taśmy LED

Wybierając zasilacz do taśm LED, musisz wybrać taki model, który jest dedykowany właśnie do oświetlenia LED-owego. Jeżeli do stworzenia instalacji wykorzystasz standardowy transformator elektroniczny (stosowany m.in. w przypadku tradycyjnych halogenów sufitowych) o napięciu od 0 do 12V, to narazisz się na znaczące skrócenie żywotności źródła światła. W skrajnych przypadkach może nawet dojść do całkowitego uszkodzenia taśmy w czasie jej pierwszego uruchomienia.

Co więcej, zasilacz przeznaczony do oświetlenia w formie sznurów LED-owych musi być stałoprądowy oraz stabilizowany. To istotne, ponieważ diody elektroluminescencyjne są niezwykle wrażliwe na niestabilność prądową – nagłe i niespodziewane skoki napięcia stanowią najprostszy sposób na ich trwałe uszkodzenie.

Równie ważnym parametrem, na jaki powinieneś zwrócić uwagę przy zakupie zasilacza, jest oczywiście wielkość napięcia, jakie zasila Twoją taśmę LED. Tego rodzaju produkty oświetleniowe są zasilane prądem stałym o napięciu 12V lub 24V, jednak pierwsza z wymienionych wartości jest najbardziej rozpowszechniona.

Jak dobrać moc zasilacza do LED?

Określenie optymalnej mocy zasilacza brzmi na skomplikowane zadanie, jednak w rzeczywistości poradzisz z nim sobie bez najmniejszego problemu, nawet jeśli nie posiadasz żadnego doświadczenia z elektryką. Do wykonania obliczeń będzie Ci potrzebna znajomość mocy znamionowej metra zakupionej taśmy LED (informację znajdziesz na opakowaniu) oraz jej całkowitej długości. Kiedy zdobędziesz już niezbędne dane, to wystarczy je tylko przez siebie pomnożyć.

Na potrzeby niniejszego wpisu wykorzystamy produkt dostępny w naszej ofercie. Załóżmy, że jest Ci potrzebny zasilacz do taśmy LED z diodami SMD5630 o długości 5 metrów oraz mocy znamionowej 19W na każdy metr. Mnożąc obie wartości otrzymamy następujący wynik: 5m x 19W/m = 95W. Z obliczeń wynika, że zasilacz powinien mieć moc 95W, jednak w rzeczywistości przyda Ci się mocniejszy model. Dlaczego? Otóż zawsze należy dodać pewien zapas – najlepiej w przedziale od 10 do 20%.

Naddatek mocy sprawia, że zasilacz pracuje w łagodniejszych oraz bezpieczniejszych warunkach, co pozwala na uniknięcie jego przeciążenia. Jeżeli zależy Ci więc na odpowiednim zasileniu całej instalacji oraz jej skutecznym i długotrwałym działaniu, powinieneś wybrać mocniejszy zasilacz.

Jakie wyróżniamy rodzaje zasilaczy?

Zasilacze ledowe są dostępne w wielu wersjach. Jak wybrać odpowiednią? Najważniejszym wyznacznikiem jest miejsce montażu systemu oświetleniowego. Inny typ zasilacza przyda się wówczas, gdy będziesz chciał powiesić taśmę LED w szafie czy meblościance, z kolei instalacja znajdująca się na zewnątrz budynku będzie wymagała zastosowania zupełnie innego modelu. Tym samym wyróżniamy:

  • zasilacze modułowe: stanowią najpopularniejszy wybór, zarówno ze względu na atrakcyjną cenę, jak i konstrukcję, która pozwala na swobodny przepływ powietrza odpowiadającego za ich chłodzenie. Jednostki o większej mocy są wyposażone w zintegrowany wentylator,
  • zasilacze wtyczkowe: to proste urządzenia, które dzięki zakończeniu wtykiem DC pozwalają na bezpośrednie podłączenie do gniazda elektrycznego,
  • zasilacze hermetyczne: ten rodzaj transformatorów odznacza się minimalną klasą szczelności IP67. W praktyce oznacza to, że zasilacz może być z powodzeniem wykorzystywany w przestrzeni, gdzie występuje podwyższony poziom wilgotności oraz duża ilość kurzu i pyłu. Odporność na wnikanie wody sprawia, że urządzenia hermetyczne nadają się do użytku zewnętrznego,
  • zasilacze meblowe: transformatory z tej grupy odznaczają się najmniejszymi wymiarami, dzięki czemu świetnie nadają się do stworzenia systemu oświetleniowego w meblach, szafkach oraz wszelkich innych miejscach, gdzie dysponujesz bardzo ograniczoną przestrzenią na montaż układu zasilającego,
  • zasilacze puszkowe: jak wskazuje sama nazwa, ten typ jednostek może być montowany bezpośrednio w standardowych puszkach elektrycznych. Zasilacz może więc zostać bez problemu schowany, a w razie potrzeby ponownie wyjęty w celu modernizacji lub wymiany.
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium