Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Czy można wkręcić żarówkę o większej mocy niż zalecana?
Czy można wkręcić żarówkę o większej mocy niż zalecana?

Niezależnie od tego, czy kupisz żyrandol, lampę stojącą, nocną czy plafon ścienny - wszystkie one są przystosowane do określonego typu i mocy żarówek. Wynika to z zasad bezpieczeństwa i wytycznych dotyczących produktów tego rodzaju. Czy jednak w każdej sytuacji trzeba ściśle się do nich stosować? Aby w pełni odpowiedzieć na to pytanie, trzeba rozważyć kilka możliwości.

Ograniczenia mocy żarówek - co mają na celu?

Wśród wielu osób dość powszechne jest przekonanie, że różnego rodzaju normy i zalecenia techniczne możemy traktować bardzo „luźno”. Niestety często prowadzi to do szybkich awarii czy też nawet wypadków. Powinniśmy więc pamiętać, że wszelkie wytyczne producenta nie są przypadkowe i wynikają z założeń projektowych oraz późniejszych testów danego urządzenia.

Nie inaczej jest w przypadku wszelkiego rodzaju lamp, które zawsze są dostosowane do prądu i żarówek o określonych parametrach. Dzięki temu możesz mieć pewność, że korzystając z nich, będziesz w 100% bezpieczny, a zakupiony sprzęt nie spowoduje żadnych problemów po wpięciu do sieci elektrycznej - np. zwarcia.

Czy można użyć żarówki o większej mocy niż zalecana?

Na pewno używanie dokładnie takich żarówek, jakie są przewidziane przez producenta, jest najrozsądniejszym rozwiązaniem. Czy jednak w wyjątkowych przypadkach można użyć innych źródeł światła? W sytuacji, gdy mówimy o klasycznych produktach żarnikowych czy halogenach absolutnie nie powinno się tego robić. Wynika to przede wszystkim z faktu, że w trakcie działania nagrzewają się one do bardzo wysokich temperatur. Użycie zbyt mocnych rozwiązań może więc doprowadzić do stopienia się oprawki, a nawet grozić wybuchem pożaru - w sytuacji, gdy lampa wykonana jest np. z drewna czy innych palnych materiałów. Dlatego nie powinno się w tym przypadku ryzykować. 

Ograniczenia mocy a żarówki LED - co musisz o nich wiedzieć?

Co warte podkreślenia, nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy wykorzystujesz żarówki LED. W końcu w porównaniu z klasycznymi źródłami dają one dużo więcej światła przy mniejszym poborze mocy. Oznacza to, że mając starą lampę przeznaczoną do oświetlenia żarnikowego, można do niej wkręcić „LED-a” dającego dużo więcej światła - i to bez przekraczania określonego przez producenta limitu.

Dlatego też, jeśli tylko chcesz zmodernizować posiadane w domu żyrandole, kinkiety, plafony czy reflektorki sufitowe, to absolutnie nie musisz się przejmować tym, jaką moc ma wkręcana żarówka LED. Częstszym problemem w tym przypadku może być raczej zakupienie zbyt jasnego modelu, który po prostu będzie raził w trakcie użytkowania. Nieco inna sytuacja powstaje, gdy masz już lampę dedykowaną do oświetlenia diodowego. Wtedy także nie powinieneś montować źródeł LED-owych o większej niż zalecana mocy. Może to bowiem prowadzić do problemów związanych z nagrzewaniem się dołu diody, który nie jest w żaden sposób chłodzony.

Podsumowanie

Kupując dowolne urządzenie elektryczne, zawsze warto zapoznać się z uwagami producenta dotyczącymi jego użytkowania. Nie inaczej jest w przypadku lamp i żarówek LED, których duży wybór znajdziesz w naszym sklepie Onled.pl. Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości dotyczące kwestii technicznych, to chętnie pomożemy w dokonaniu właściwego wyboru. Zapraszamy!

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium