Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Dlaczego nie warto kupować tanich ledów

Ekologiczne podejście do życia staje się powoli standardem. Jednym z rozwiązań, które mają odciążać naszą planetę, jest oświetlenie LED. Jeśli planujesz jego zakup, powinieneś unikać produktów w wyjątkowo niskiej cenie. Sprawdź już teraz, dlaczego nie warto kupować tanich ledów?

Niska jakość światła generowanego przez tanie żarówki LED

Klasyczne żarówki kupowało się bardzo łatwo. Jasność świecenia wynikała bowiem bezpośrednio z ich mocy. Przy oświetleniu LED sytuacja wygląda nieco inaczej. Producenci podają na opakowaniach moc tych żarówek, porównując ją do starszych norm. W efekcie znajdziesz tam na przykład informację, że żarówka pobiera 7W, co odpowiada dawnej wartości 60W. Skupianie się tylko na tym aspekcie technicznym może jednak wprowadzać w błąd.

W przypadku oświetlenia LED dużo ważniejszymi parametrami są:

  • jasność świecenia (podawana w lumenach),
  • barwa światła (podawana w Kelwinach i często upraszczana do postaci „ciepła” lub „zimna”),
  • wskaźnik oddawania kolorów (określany jako wartość CRI lub RA).

Pierwszym problemem tanich ledów jest słaba jasność świecenia. Nawet przy identycznej mocy żarówek, tańszy odpowiednik będzie ciemniejszy od produktu wysokiej klasy.

Dużo gorsze konsekwencje ma jednak zakup oświetlenia o zbyt niskim wskaźniku RA (CRI). Za ideał przyjmuje się tutaj wartość 100, która odpowiada właściwościom światła słonecznego. W tanich ledach najczęściej utrzymuje się on na poziomie poniżej 80 CRI. To nie tylko gorszy odbiór kolorów, ale przede wszystkim męczenie wzroku. CRI poniżej 70 jest już realnym zagrożeniem dla zdrowia oczu.

Dlaczego nie warto kupować tanich ledów? Szybko się wypalają

Z założenia oświetlenie LED ma być nie tylko rozwiązaniem ekologicznym, ale także ekonomicznym. Choć dobrej klasy żarówki bywają drogie, to jednak ich trwałość liczy się w dziesiątkach tysięcy godzin. Niestety rzadko kiedy można na to liczyć w przypadku najtańszych produktów.

Naturalnym procesem dla diod LED jest ich stopniowe wypalanie, prowadzące do spadku jasności świecenia. W tanich produktach zjawisko postępuje wyjątkowo szybko. Często zaledwie pół roku używania żarówki w warunkach domowych powoduje zmniejszenie jasności o 30-40%. To bardzo dużo – zbyt ciemne światło męczy i nie jest zdrowe dla oczu.

Oczywiście wraz z wypalaniem zmianie ulega barwa światła. Staje się ono coraz zimniejsze, a z czasem nawet zmienia kolor. Dość częstym widokiem jest różowa poświata świadcząca o znacznym stopniu zużycia diod.

Niska wytrzymałość układów zasilających

Klasyczne żarówki wykorzystywały do swojej pracy napięcie 220-230V. Oświetlenie LED wymaga do swojej pracy wielokrotnie niższego napięcia, a do tego prądu stałego (w gniazdku jest zmienny). Z tego powodu stosuje się specjalne układy zasilające w postaci przetwornic. W tanich produktach ich jakość wykonania pozostawia wiele do życzenia. Nierzadko to one pierwsze ulegają awarii.

Wiesz już teraz dokładnie, dlaczego nie warto kupować tanich ledów. Jeśli chcesz postawić na sprawdzone produkty, zajrzyj do sklepu internetowego naszej firmy Onled. Oferujemy nie tylko żarówki i świetlówki LED, ale także oprawy i całe zestawy oświetleniowe.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium