px1Producenci
px1Zaloguj się
px1 Nie pamiętasz hasła? px1 Zarejestruj się
px1

Jak często należy wykonywać pomiar natężenia oświetlenia awaryjnego?

Prawidłowe oznakowanie dróg ewakuacyjnych to nie jedyny obowiązek spoczywający na właścicielach budynków. Jeśli w obiektach przebywa wiele osób, przepisy prawa wymagają zadbania o dobre oświetlenie takich szlaków. To z kolei wymusza stosowanie instalacji awaryjnych, które zasilą żarówki w przypadku zaniku napięcia. Często pojawia się więc pytanie, jak często należy wykonywać pomiar natężenia oświetlenia awaryjnego? Jeśli Ciebie też to interesuje, sprawdź już teraz – odpowiadamy!

Kiedy trzeba zadbać o oświetlenie awaryjne?

Przepisy wyszczególniają wszystkie przypadki, w których zastosowanie dodatkowego zasilania jest obowiązkowe. Dotyczy to przede wszystkim tych budynków, w których jednocześnie może przebywać więcej, niż 200 osób. Awaryjne zasilanie oświetlenia ewakuacyjnego musi znajdować się np. w halach sportowych, biurowcach czy muzeach.

Obowiązek ten obejmuje swym zasięgiem również placówki medyczne i obiekty, w których brak zasilania może być zagrożeniem dla zdrowia lub życia.

Układy awaryjnego zasilania wykorzystują do swojej pracy akumulatory. W momencie odcięcia głównego źródła prądu następuje automatyczne przełączenie na zapasowe. Pojemność akumulatorów jest oczywiście ograniczona. Z tego powodu wykorzystuje się je głównie do zasilania oświetlenia dróg ewakuacyjnych i ważnych punktów (np. schowków z gaśnicami). Aby zapewnić jak najdłuższy czas pracy, montuje się lampy o niewielkiej jasności. Parametr ten musi jednak mieścić się w określonych normach.

Jakie parametry powinno spełnić oświetlenie awaryjne?

Warunki techniczne takich lamp zostały bardzo dokładnie opisane w normach PN-EN 1838 oraz PN-EN 50172. Zgodnie z nimi wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje dróg ewakuacyjnych:

  • korytarze o szerokości do 2m (strefy zamknięte) – przy podłodze, na centralnym pasie drogi ewakuacyjnej o szerokości metra, natężenie musi wynosić minimum 1 lx,
  • strefy otwarte (pomieszczenia o powierzchni > 60 mkw.) – natężenie przy podłodze na poziomie minimum 0.5 lx (jednocześnie jasność ta nie może być mniejsza, niż 1/40 natężenia światła standardowo wykorzystywanego w budynku).

Jak często należy wykonywać pomiar natężenia oświetlenia awaryjnego?

Tę kwestię normuje rozporządzenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Oświetlenie awaryjne ma bezpośredni wpływ bezpieczeństwo osób przebywających w budynku. W efekcie brak dotrzymania terminu ważności jego przeglądu technicznego grozi nałożeniem na zarządcę budynku wysokiej grzywny.

Zgodnie z przepisami pomiary tego typu trzeba wykonywać minimum raz w roku. Zajmują się tym wyspecjalizowane firmy i warto korzystać z ich usług. Natężenie można bowiem mierzyć tylko z wykorzystaniem atestowanych urządzeń (luksomierzy) i w odpowiednich warunkach.

Stosuj wysokiej jakości elementy oświetleniowe

Pamiętaj, że przygotowując drogi ewakuacyjne w budynku, powinieneś zawsze stawiać na wysokiej jakości oświetlenie. W ofercie naszego sklepu Onled znajdziesz wyłącznie najlepsze produkty tego typu w przystępnych cenach. Zajrzyj na naszą stronę już dziś i zapoznaj się z szerokim asortymentem.

px1 do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium