Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Jak często należy wykonywać pomiar natężenia oświetlenia awaryjnego?

Prawidłowe oznakowanie dróg ewakuacyjnych to nie jedyny obowiązek spoczywający na właścicielach budynków. Jeśli w obiektach przebywa wiele osób, przepisy prawa wymagają zadbania o dobre oświetlenie takich szlaków. To z kolei wymusza stosowanie instalacji awaryjnych, które zasilą żarówki w przypadku zaniku napięcia. Często pojawia się więc pytanie, jak często należy wykonywać pomiar natężenia oświetlenia awaryjnego? Jeśli Ciebie też to interesuje, sprawdź już teraz – odpowiadamy!

Kiedy trzeba zadbać o oświetlenie awaryjne?

Przepisy wyszczególniają wszystkie przypadki, w których zastosowanie dodatkowego zasilania jest obowiązkowe. Dotyczy to przede wszystkim tych budynków, w których jednocześnie może przebywać więcej, niż 200 osób. Awaryjne zasilanie oświetlenia ewakuacyjnego musi znajdować się np. w halach sportowych, biurowcach czy muzeach.

Obowiązek ten obejmuje swym zasięgiem również placówki medyczne i obiekty, w których brak zasilania może być zagrożeniem dla zdrowia lub życia.

Układy awaryjnego zasilania wykorzystują do swojej pracy akumulatory. W momencie odcięcia głównego źródła prądu następuje automatyczne przełączenie na zapasowe. Pojemność akumulatorów jest oczywiście ograniczona. Z tego powodu wykorzystuje się je głównie do zasilania oświetlenia dróg ewakuacyjnych i ważnych punktów (np. schowków z gaśnicami). Aby zapewnić jak najdłuższy czas pracy, montuje się lampy o niewielkiej jasności. Parametr ten musi jednak mieścić się w określonych normach.

Jakie parametry powinno spełnić oświetlenie awaryjne?

Warunki techniczne takich lamp zostały bardzo dokładnie opisane w normach PN-EN 1838 oraz PN-EN 50172. Zgodnie z nimi wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje dróg ewakuacyjnych:

  • korytarze o szerokości do 2m (strefy zamknięte) – przy podłodze, na centralnym pasie drogi ewakuacyjnej o szerokości metra, natężenie musi wynosić minimum 1 lx,
  • strefy otwarte (pomieszczenia o powierzchni > 60 mkw.) – natężenie przy podłodze na poziomie minimum 0.5 lx (jednocześnie jasność ta nie może być mniejsza, niż 1/40 natężenia światła standardowo wykorzystywanego w budynku).

Jak często należy wykonywać pomiar natężenia oświetlenia awaryjnego?

Tę kwestię normuje rozporządzenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Oświetlenie awaryjne ma bezpośredni wpływ bezpieczeństwo osób przebywających w budynku. W efekcie brak dotrzymania terminu ważności jego przeglądu technicznego grozi nałożeniem na zarządcę budynku wysokiej grzywny.

Zgodnie z przepisami pomiary tego typu trzeba wykonywać minimum raz w roku. Zajmują się tym wyspecjalizowane firmy i warto korzystać z ich usług. Natężenie można bowiem mierzyć tylko z wykorzystaniem atestowanych urządzeń (luksomierzy) i w odpowiednich warunkach.

Stosuj wysokiej jakości elementy oświetleniowe

Pamiętaj, że przygotowując drogi ewakuacyjne w budynku, powinieneś zawsze stawiać na wysokiej jakości oświetlenie. W ofercie naszego sklepu Onled znajdziesz wyłącznie najlepsze produkty tego typu w przystępnych cenach. Zajrzyj na naszą stronę już dziś i zapoznaj się z szerokim asortymentem.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium