Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Jak ustawić naświetlacz LED z czujnikiem ruchu?

Lampa z czujnikiem ruchu to bardzo wygodne i jednocześnie energooszczędne rozwiązanie. Nie trzeba jej włączać za każdym razem po wejściu do pomieszczenia, gdyż załącza się automatycznie po wykryciu ruchu i wyłącza po jego ustaniu. Tego rodzaju urządzenia sprawdzają się zarówno wewnątrz, jak i przy projektowaniu oświetlenia zewnętrznego. Sprawdź jak podłączyć i prawidłowo ustawić czujnik ruchu w naświetlaczu LED, by cieszyć się jego efektywnym działaniem.

 Naświetlacz LED z czujnikiem

Lampa z czujnikiem ruchu czy zewnętrzny detektor?

Producenci oferują nam szeroki wybór naświetlaczy LED oraz halogenów i klasycznych opraw oświetleniowych reagujących na ruch. Cześć z nich posiada już wbudowany czujnik, inne wymagają podłączenia zewnętrznego urządzenia. Jedno i drugie rozwiązanie ma swoje zalety, a wybór jest kwestią indywidualną. Lampa ze wbudowanym detektorem to szybszy i łatwiejszy montaż, ale za to mniej możliwości konfiguracji oświetlenia. Z kolei zewnętrzne czujniki pozwalają na dowolne ustawienie detektora, co w wielu przypadkach nie jest bez znaczenia. Jedynym ograniczeniem jest przebieg instalacji elektrycznej.

Jak podłączyć czujnik ruchu do naświetlacza LED?

Nieprzypadkowo, największą popularnością wśród dostępnych na rynku lamp współpracujących z czujnikami, cieszą się naświetlacze LED-owe. Ich zalety to energooszczędny charakter oraz znacznie dłuższa żywotność niż w przypadku lamp halogenowych, czy klasycznych żarówek. Praktycznie do każdego naświetlacza można podłączyć zewnętrzny czujnik ruchu, o ile dany model nie jest nie go wyposażony. Na rynku występują dwa popularne rodzaje detektorów: MV – wykorzystujące emisję oraz odbieranie fal elektromagnetycznych, oraz PIR – wykrywający ruch na zasadzie podczerwieni. Bez względu na to, na którą opcję się zdecydujemy, czujnik zawsze należy podłączyć pomiędzy źródłem zasilania a źródłem światła. Właściwie podłączony detektor po wykryciu ruchu w zasięgu swojego działania, przepuszcza energię elektryczną do źródła, powodując zapalanie się naświetlacza. Po upływie określonego czasu od wykrycia ostatniego ruchu urządzenie odcina dopływ prądu, co skutkuje zgaszeniem naświetlacza. Odpowiednie parametry czujnika należy ustawić, korzystając z dostępnych na urządzeniu potencjometrów.

Ustawienie czujnika ruchu w naświetlaczu LED

Zarówno w lampach ze wbudowanym czujnikiem, jak i w zewnętrznych detektorach ruchu, standardowo możemy ustawić 3 parametry. Wartości te w każdej chwili można zmienić, w zależności od potrzeb. Jedynie w najtańszych urządzeniach możliwości konfiguracyjne mogą być ograniczone. Większość czujek pozwala na konfigurację takich właściwości, jak:

  • ustawienie trybu pracy dzień/noc – pozwala ustalić optymalny poziom jasności, przy którym załączy się oświetlenie,

  • określenie czułości czujnika na ruch oraz jego zasięgu,

  • ustawienie czasu świecenia naświetlacza od momentu ostatniego wykrycia ruchu.

Sterowanie powyższymi funkcjami jest proste i w pełni intuicyjne. Właściwe skonfigurowanie wszystkich parametrów zapewni wygodę i pozwoli na efektywne, wydajne korzystanie z inteligentnego oświetlenia. Szeroki wybór lamp i naświetlaczy LED znajdziesz na stronach sklepu internetowego Onled.pl.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium