Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
Jak utylizować ledy?
Jak utylizować ledy?

Ledy, tak jak każde inne źródła światła, po pewnym czasie w końcu się zużywają i należy je wymienić na nowe. Jednak potraktowanie ich jak każdego innego odpadu i wrzucanie do śmieci jest dużym błędem, który niestety wciąż zbyt często pojawia się w polskich domach. Gdzie więc wyrzucać ledy i jak powinna wyglądać właściwa utylizacja żarówek tego typu? To vademecum z pewnością Ci pomoże.

Recykling ledów – dlaczego to jest ważne?

Świadomość konieczności ochrony środowiska, w tym także właściwego segregowania śmieci, sporo się rozwinęła w ciągu ostatnich lat. Trzymanie się wytycznych odnośnie do tego, co i gdzie wyrzucać, zwiększa procent surowców, które można powtórne przetworzyć. To natomiast pozwala zmniejszyć ilość śmieci na wysypiskach oraz ograniczyć wykorzystywanie zasobów naturalnych zużywanych dotychczas do produkcji nowych plastikowych, czy szklanych przedmiotów i opakowań. Wdrożenie podobnych zasad utylizacji żarówek w swoim domu pozwoli na recykling ledów i innych źródeł światła w sposób bezpieczny i dla ludzi, i dla otoczenia.

Prawidłowa utylizacja żarówek LED

Ledowe źródła światła, w porównaniu do świetlówek, czy halogenów, nie posiadają trujących związków, które w przypadku niewłaściwego składowania mogłyby wpłynąć na jakość gleby i wody. Toksyczne substancje uwolnione do środowiska z rozbitych lamp, czy innych urządzeń elektronicznych, stanowią niebezpieczeństwo dla ludzi i zwierząt zarówno w sposób bezpośredni, jak i niebezpośredni, dlatego tak ważne jest to, by ich neutralizacja odbywała się w odpowiedni sposób.

Pomimo tego, że ledy są względnie bezpieczne dla środowiska, nie powinno się traktować ich jak zwykłego odpadu. Właściwa utylizacja żarówek LED, tak jak ma to miejsce w przypadku większości elektrośmieci, pozwala na odzyskanie nawet do 90% surowców gotowych do poddania recyklingowi. Ta wartość może nie wydaje się spektakularna, ale to zawsze co najmniej kilkadziesiąt, czy kilkaset gramów materiału od każdej sztuki, którego nie trzeba już wytwarzać od samego początku. Warto więc wiedzieć, jak i gdzie wyrzucać ledy, by te mogły się jeszcze przydać.

Jak utylizować ledy?

Skoro wiadomo już, dlaczego warto utylizować żarówki wykorzystujące technologię LED w prawidłowy sposób, to czas dowiedzieć się, w jaki sposób to zrobić.

Z ledami postępuje się jak z elektrośmieciami, a to oznacza, że oddaje się je do stosownych punktów gromadzących zużyte urządzenia elektroniczne. Niektóre sklepy, zwłaszcza duże markety, często same udostępniają specjalne pojemniki, do których można wrzucić zepsute żarówki. To duże ułatwienie, bo jadąc na zakupy, śmieci tego typu można wyrzucić przy okazji, bez specjalnego nadkładania drogi i tracenia czasu na dalekie wycieczki. Podobne pojemniki można znaleźć także w niektórych szkołach, urzędach, czy innych budynkach użyteczności publicznej.

Niektóre miasta prowadzą także okresowe zbiórki elektrośmieci, ustawiając specjalny otwarty kontener, do którego można przynosić zużyte sprzęty. W dużych odsetku gmin cyklicznie organizowane są imprezy na rzecz ochrony środowiska, gdzie również można dostarczyć niepotrzebne urządzenia, baterie, czy inne rzeczy zdatne do recyklingu. Jeśli więc nie wiesz, jak utylizować ledy, warto je tam po prostu zanieść – o ile oczywiście organizatorzy dopuszczają możliwość zbiórki elektroodpadów.

Ledy a ochrona środowiska

Oświetlenie ledowe, ze względu na budowę i specyfikę działania, jest bardzo przyjazne dla środowiska, a to, że istnieje możliwość recyklingu ledów, jest tylko jedną z długiej listy zalet. Do pozostałych należą:

  • energooszczędność – żarówki ledowe pobierają nawet do kilkudziesięciu procent mniej prądu, co nie tylko generuje niższe rachunki, ale pozwala ograniczyć zapotrzebowanie domostwa na energię elektryczną,

  • długa żywotność – mimo stosunkowo wyższej ceny, żarówki ledowe rzadziej się psują i nie trzeba wymieniać ich aż tak często, jak to miało miejsce w przypadku tradycyjnych rozwiązań. Mniejsza ilość produkowanych sztuk to jednocześnie mniejsza ilość zużytych zasobów naturalnych – paliwa niezbędnego do wytworzenia energii zasilającej urządzenia w fabrykach oraz wody.

  • zastosowana technologia – diody LED są całkowicie bezpieczne dla użytkowników. Nie zawierają toksycznej rtęci, czy innych substancji, które mogłyby przedostać się do gleby, czy wód gruntowych, zarówno na etapie produkcji, jak i później, w trakcie użytkowania i utylizacji.

Jeśli chcesz podejmować świadome konsumenckie decyzje, które jednocześnie będą sprzyjały dbaniu o środowisko, koniecznie rozważ zamontowanie żarówek LED w miejsce innych źródeł światła. Zadbaj nie tylko o siebie, ale również o kolejne pokolenia.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium