Szukając ciekawych lamp sufitowych, zawsze opłaca się zwrócić uwagę na oprawy podtynkowe i natynkowe. Rozwiązania tego typu mają bowiem szereg zalet i doskonale sprawdzą się w wielu przypadkach – zarówno w domach i mieszkaniach, jak i firmach czy instytucjach. A czym różnią się od siebie te rodzaje oświetlenia? Wyjaśniamy w naszym artykule – sprawdź!
Oprawy natynkowe – co to jest?
Jak sama nazwa wskazuje, najważniejszą cechą opraw natynkowych jest sposób ich montażu – na suficie lub ścianie. Odbywa się on na podobnej zasadzie jak w przypadku klasycznych lamp wiszących, kinkietów czy plafonów. Konkretny produkt po prostu mocowany jest bezpośrednio do danej płaszczyzny przy użyciu odpowiednich kołków. Różnica względem innych źródeł światła polega w tym przypadku na charakterze takiego rozwiązania. Jest ono bowiem niejako zintegrowane z sufitem i z reguły przybiera bardzo prostą formę – najczęściej kwadratu lub walca z umieszczoną w środku żarówką.
Czym wyróżniają się oprawy podtynkowe?
Zestawy oświetlenia podtynkowego przeznaczone są przede wszystkim do zabudowy w sufitach podwieszanych, można je też zamontować w ścianie z płyty gipsowo-kartonowej. W teorii możliwe jest też umieszczenie ich pod klasycznym tynkiem, jednak w takich sytuacjach konieczne jest kucie lub wcześniejsze zaplanowanie instalacji. Lampy tego typu w zasadzie całe kryją się w płaszczyźnie, w którą są wbudowane, co daje bardzo ciekawy efekt wizualny. Tak zamontowane reflektory, podobnie zresztą jak oprawy natynkowe, świecą tylko w jednym, określonym kierunku – z reguły pionowo w dół.
Jak wykorzystać oprawy podtynkowe i natynkowe?
Mimo że różnica w montażu między omawianymi rodzajami oświetlenia jest dość spora, to pod względem cech użytkowych są one do siebie dość podobne. Tym, co je wyróżnia, jest prosta forma i przystosowanie do niewielkich zabudowanych reflektorów – dawniej halogenowych, a dziś ledowych. Sporą zaletą jest możliwość niemal dowolnego ułożenia ich na suficie, co pozwala na uzyskanie równomiernego oświetlenia całej przestrzeni i zminimalizowanie problemu cieni.
Innym plusem opraw podtynkowych i natynkowych jest brak konieczności ich regularnego oczyszczania z kurzu, co szczególnie w przypadku wysokich pomieszczeń z wiszącymi lampami bywa sporym problemem. Dlatego też systemy tego typu są bardzo chętnie wybierane do niewielkich biur, sklepów, punktów usługowych czy obiektów użyteczności publicznej. Sprawdzą się one jednak też w zwykłych domach i mieszkaniach, urządzonych w nowoczesnym czy minimalistycznym stylu. Dobrym rozwiązaniem może być, chociażby umieszczenie opraw w kuchni gdzie szczególnie przydatne jest równomierne rozłożenie światła.
Gdzie kupować oprawy oświetleniowe LED?
Nowoczesne oprawy natynkowe i podtynkowe LED są bardzo ciekawym rozwiązaniem zarówno dla firm, jak i osób prywatnych. Ich sporą zaletą jest prosta konstrukcja, dzięki czemu są one niedrogie i bezawaryjne. Szukając produktów tego typu, warto zapoznać się z ofertą naszej firmy ON Led. Klientom proponujemy wiele opraw oświetleniowych, które sprawdzą się w każdym pomieszczeniu. Zapraszamy do zakupów!