Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
3 wskazówki, jak poradzić sobie z montażem i podłączeniem taśmy LED
taśma led

Taśmy LED to produkt oświetleniowy, który sprawdzi się w praktycznie każdym wnętrzu. Przewody z diodami elektroluminescencyjnymi rozświetlą schody, zaakcentują wygląd mebli lub podkreślą ważne elementy architektoniczne. Montaż tego akcesorium nie jest szczególnie skomplikowany, jednak w czasie prac instalacyjnych warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów. O czym dokładnie mowa? Odpowiedź znajdziesz w niniejszym poradniku.

1. Zależy Ci na trwałej instalacji LED? Postaw na profile

Do montażu taśmy LED nie trzeba wykorzystywać specjalnych profili – nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamocować przewód z diodami bezpośrednio na powierzchni mebla czy ściany. Nie da się jednak ukryć, że dedykowane listwy montażowe nie tylko w znacznym stopniu ułatwią Ci całą operację, ale przy okazji poprawią także żywotność gotowego systemu oświetleniowego. Należy bowiem pamiętać, że taśmy LED są stosunkowo delikatne i podatne na przypadkowe uszkodzenia – wystarczy chwila nieuwagi, aby trwale uszkodzić przewód.

W największym uproszczeniu, profil LED jest rodzajem korytka (wykonanego z tworzywa sztucznego lub aluminium), do którego chowa się taśmę. Dzięki temu sznur z diodami elektroluminescencyjnymi jest skutecznie zabezpieczony przed kurzem czy uszkodzeniem mechanicznym. Co więcej, listwa skutecznie odprowadza ciepło powstające w czasie pracy lampek, zapobiegając tym samym przegrzaniu, które skraca ich żywotność.

Profile ledowe to stosunkowo szeroka grupa produktowa, która obejmuje m.in.:

  • profile liniowe: klasyczny model służący do montażu na powierzchni mebli lub ścian. Zastosowanie tego akcesorium, zwłaszcza z mlecznym koszem, pozwala na uzyskanie idealnie prostej linii światła,
  • profile kątowe: rodzaj komponentu narożnego, który kieruje światło taśmy LED pod kątem 45 stopni. Ten typ sprawdzi się szczególnie dobrze w przypadku wiszących mebli kuchennych,
  • profile hermetyczne: ich specjalna konstrukcja sprawia, że znajdująca się wewnątrz taśma LED jest praktycznie niewrażliwa na wilgoć lub parę wodną,
  • profile drążkowe: jak wskazuje sama nazwa, przyjmują formę drążka, który może zostać zamontowany, np. wewnątrz szafy, doświetlając tym samym wiszącą na nim odzież.

2. Montaż profilu ledowego – krok po kroku

Zamocowanie nawierzchniowego profilu ledowego nie jest skomplikowane, jednak aby praca poszła sprawnie i bez niespodzianek, warto należycie przygotować się do tego zadania. Przede wszystkim skompletuj wszystkie niezbędne narzędzia – z pewnością przyda Ci się wkrętarka, dwustronna taśma klejąca oraz benzyna ekstrakcyjna lub inny odtłuszczacz. Kiedy masz już wszystkie niezbędne przedmioty, to możesz zabrać się za montaż:

  • przykręć profil LED (lub uchwyty montażowe) do docelowej powierzchni za pomocą wkrętów. Najlepiej wybierz śrubki z płaskim łbem – dzięki temu będziesz miał pewność, że nie będą one wystawały i nachodziły na taśmę LED,
  • już zamocowany profil wyczyść za pomocą benzyny ekstrakcyjnej. W ten sposób skutecznie pozbędziesz się nie tylko tłustych śladów, ale także wszelkich innych zanieczyszczeń,
  • do wnętrza czystego profilu przyklej przewód LED,
  • zamknij konstrukcję listwy za pomocą klosza – wystarczy go delikatnie wcisnąć,
  • na każdym z końców profilu zamocuj zaślepki.

W niektórych przypadkach wywiercenie otworów nie jest oczywiście możliwe – wkręty są w stanie nieodwracalnie zniszczyć daną powierzchnię (np. cenne meble) lub mogą sobie nie poradzić ze szczególnie twardym podłożem (takim jak chociażby betonowy strop). Co wówczas zrobić? Z pomocą przychodzi uniwersalny klej montażowy – substancja tego rodzaju gwarantuje nie tylko pewne połączenie, ale także wysoki stopień elastyczności, który dobrze znosi ewentualną „pracę” podłoża.

3. Cięcie i łączenie taśm LED

Taśmy LED mają różną długość, jednak najczęściej można spotkać je w formie 5-metrowych odcinków nawijanych na specjalną rolkę. Sam zakupiłeś taki produkt, jednak nie odpowiada on Twoim potrzebom? Bez obaw – przewody z diodami elektroluminescencyjnymi można swobodnie docinać do pożądanej długości. Wystarczy, że na powierzchni taśmy znajdziesz oznaczenie naniesione przez producenta, najczęściej przyjmuje ono formę przerywanej linii. Teraz pozostaje już tylko wziąć ostre nożyczki i przeciąć sznur w wyznaczonym miejscu.

Poszczególne fragmenty taśm LED można również ze sobą łączyć – w tym celu należy skorzystać ze specjalnej złączki, którą nakłada się na zakończenia danych odcinków. Jeżeli nie masz dostępu do takiego akcesorium, to możesz użyć lutownicy. Taki sposób nie jest jednak polecany dla osób, które nie mają większego doświadczenia w majsterkowaniu.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium