Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
5 argumentów za stosowaniem profili do taśm LED
taśma LED

Taśmy LED to ciekawy i efektowny sposób na urozmaicenie systemu oświetleniowego, zarówno w domu, jak i obiektach użytkowych. Niestety, montaż takiego źródła światła może być dosyć kłopotliwy, a jego trwałość pozostawia wiele do życzenia – wystarczy tylko chwila nieuwagi, aby trwale uszkodzić diody. Z pomocą przychodzą profile ledowe, czyli specjalne listwy montażowe. Przedstawiamy 5 zalet, które przemawiają za zastosowaniem tego produktu przy instalacji taśm LED.

Czym jest profil do taśm LED?

Profil LED to rodzaj wąskiej i długiej szyny, która swoim przekrojem przypomina ceownik. Głównym zadaniem listwy jest ochrona taśmy LED przed przypadkowym uszkodzeniem – aby było to jednak możliwe, na profil nakładana jest specjalna osłonka z plexi. Taka konstrukcja skutecznie zabezpiecza diody przed kontaktem z wilgocią czy kurzem, a ze względu na swój niewielki rozmiar pozwala na łatwe zakamuflowanie, np. w ścianie czy płycie meblowej. Sam profil jest najczęściej tworzony z aluminium, ale na rynku możesz znaleźć również modele z rozmaitych tworzyw sztucznych (ta grupa charakteryzuje się co prawda nieco mniejszą odpornością, jednak jest dostępna w wielu wersjach kolorystycznych).

1. Estetyczne wykończenie

Chociaż taśma LED zapewnia efektowne oświetlenie, to sama nie wygląda niestety zbyt dobrze, zwłaszcza w widocznych miejscach, np. na meblach czy pod stopniami schodów. Właśnie z tego powodu tak szeroko wykorzystuje się profile LED – z pomocą szyny można w prosty sposób zakamuflować niekorzystne elementy instalacji oraz diody, wtapiając przy okazji gotowy system oświetlenia w inne elementy wyposażenia wnętrz. Warto zaznaczyć, że listwy są dostępne w różnych wersjach kolorystycznych, dzięki czemu bez problemu można dopasować je do stylistyki, jaka panuje w danym pomieszczeniu.

2. Dłuższa żywotność taśm

Diody znajdujące się w taśmach LED wytwarzają w czasie pracy określoną ilość energii cieplnej. Zbyt wysoka temperatura ma negatywny wpływ na oświetlenie i stopniowo doprowadza do jego szybszego zużycia. Profile ledowe mogą jednak niemal całkowicie rozwiązać ten problem. Jak to możliwe? Otóż specjalna konstrukcja oraz rodzaj zastosowanego materiału sprawiają, że szyna montażowa pełni rolę radiatora, czyli odprowadza nadmiar ciepła, jaki powstaje podczas użytkowania taśmy. W efekcie nie dochodzi do jej przegrzania, co realnie wydłuża żywotność systemu oświetleniowego.

3. Ochrona przed uszkodzeniami

Taśmy LED są dość wrażliwe – nie tylko na przypadkowe uszkodzenia, ale także czynniki zewnętrzne, np. w postaci kurzu czy wilgoci. Odpowiednie zabezpieczenie jest szczególnie istotne w przestrzeniach, gdzie oświetlenie może być narażone na częsty kontakt z potencjalnie szkodliwymi warunkami (mowa tutaj przede wszystkim o łazience oraz kuchni), jednak naszym zdaniem warto zainwestować w „barierę” w każdym miejscu. W roli osłony doskonale sprawdzi się profil LED – taśma zamknięta w jego wnętrzu będzie skutecznie ochroniona przed wszelkimi zabrudzeniami, które mogłyby wpłynąć negatywnie na działanie diod elektroluminescencyjnych. Jednolita powierzchnia listwy w znacznym stopniu ułatwi Ci też późniejsze porządki.

4. Odpowiedni stopień rozproszenia światła

Wykorzystując profil LED, będziesz w stanie uzyskać jednolitą i lekko stłumioną linię światła, z której nie będą wyodrębniały się pojedyncze punkty świetlne. To zasługa specjalnych osłonek, które w delikatny sposób rozpraszają oraz „zmiękczają” promienie emitowane przez taśmy LED. W zależności od swoich potrzeb i charakteru przestrzeni możesz zdecydować się na klosz w wersji mlecznej lub całkowicie przezroczystej – każdy z rodzajów wykończenia inaczej wpłynie na ostateczny poziom natężenia światła, pozwalając na jego regulację. Jeżeli zależy Ci jednak na uzyskaniu jeszcze wyraźniejszego strumienia świetlnego, to powinieneś zdecydować się na taśmę COB. Ten rodzaj oświetlenia charakteryzuje się jednolitym pasmem, z którego nie przebijają się pojedyncze diody.

5. Usprawnienie prac montażowych

Instalacja taśm LED w wielu przypadkach jest po prostu niemożliwa – nierówna powierzchnia nie pozwala na równe przyklejenie pasków lub sprawia, że po niedługim czasie samoczynnie odpadają. Z pomocą ponownie przychodzą profile LED, które w znacznym stopniu ułatwiają montaż oświetlenia i gwarantują jego pewne mocowanie. Rozmaite rodzaje szyn pozwolą Ci na wygodną i sprawną instalację w każdym miejscu – niezależnie od tego, czy chciałbyś, aby taśmy znalazły się w suficie podwieszanym, narożniku ścian, meblach czy nawet podłodze.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium