Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Jakie lampy warto wybrać do oświetlenia sklepu spożywczego?
Jakie lampy warto wybrać do oświetlenia sklepu spożywczego?

Dobór właściwego oświetlenia w przypadku sklepu spożywczego to spore wyzwanie. System powinien bowiem nie tylko dobrze eksponować samą przestrzeń, ale także podkreślać walory sprzedawanych produktów, zachęcając tym samym do ich zakupu. Jaki rodzaj lamp sprawdzi się najlepiej w takiej przestrzeni? O czym pamiętać przy projektowaniu instalacji oświetleniowej? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w niniejszym wpisie.

Szukasz oszczędności? Postaw na ledy!

Sklepy spożywcze, a zwłaszcza większe markety, to dość nietypowe obiekty, gdzie sztuczne światło jest włączone praktycznie przez całą dobę. W ciągu dnia lampy pracują dla klientów, z kolei nocą – dla pracowników, którzy zajmują się wykładaniem towarów lub inwentaryzacją. Właśnie dlatego przy projektowaniu optymalnego systemu oświetleniowego warto wziąć pod uwagę względy ekonomiczne – w końcu każdy przedsiębiorca chce zminimalizować wydatki, aby osiągać jak największe zyski.

Jednym z najprostszych, a zarazem najskuteczniejszych sposobów na poczynienie oszczędności, jest zainwestowanie w oświetlenie LED. Dlaczego? Otóż lampy wyposażone w diody elektroluminescencyjne pobierają nawet 80% mniej energii elektrycznej od tradycyjnych żarówek czy halogenów. Mniejsze rachunki za prąd oznaczają więcej pieniędzy w kieszeni – taka „nadwyżka” może Ci posłużyć do unowocześnienia swojego sklepu i zwiększenia przewagi nad konkurencją.

Ekonomiczność nie jest oczywiście jedyną zaletą oświetlenia LED do sklepu. Produkty należące do tej kategorii, które są przeznaczone do wykorzystania w przestrzeniach sklepowych, spełniają także surowe wymagania sanitarne. Mowa tutaj o m.in. wysokim wskaźniku ochrony przed uszkodzeniami mechanicznymi, łatwości w czyszczeniu czy jednolitej obudowie, która nie zawiera szkodliwych pierwiastków chemicznych oraz potencjalnie niebezpiecznych elementów.

Jaki rodzaj lampy sprawdzi się najlepiej w sklepie spożywczym?

Tworząc system oświetleniowy na potrzeby sklepu spożywczego trzeba wziąć pod uwagę sporo czynników. Jednym z najważniejszych jest powierzchnia danego obiektu – w końcu osiedlowy warzywniak postawi projektanta przed zupełnie innymi wyzwaniami niż wielkopowierzchniowy supermarket. Nie mniejsze znaczenie ma również konstrukcja budynku, m.in. jego wysokość czy rodzaj zastosowanego stropu. Nie zmienia to jednak faktu, że niektóre produkty oświetleniowe sprawdzą się niemal w każdym wnętrzu. Wśród takich artykułów należy wymienić:

  • lampy liniowe: oprawy liniowe są na tyle uniwersalne, że świetnie nadają się zarówno do powierzchni przeznaczonej dla klientów, jak i pomieszczeń gospodarczych, np. zaplecza dla personelu czy składzika. Lampy liniowe LED są w stanie równomiernie oświetlić duże pomieszczenie, a jednocześnie praktycznie w ogóle nie rzucają się w oczy,
  • reflektory szynowe: oświetlenie montowane na szynach wyróżnia się swoim wyglądem, dlatego jego montaż jest szczególnie polecany w reprezentacyjnych przestrzeniach sklepu, np. przy witrynach lub stoiskach z promocjami. Możliwość niemal dowolnej regulacji poszczególnych reflektorków pozwala na efektowne podświetlenie konkretnych towarów, przyciągając tym samym uwagę klientów,
  • oświetlenie podtynkowe: w przypadku sufitów podwieszanych świetnie sprawdzają się oprawy podtynkowe, które „wpuszcza się” w strukturę stropu. W zależności od potrzeb oraz osobistego gustu, możesz zdecydować się na klasyczne panele lub tzw. oczka. Pierwszy typ zapewni bardziej równomierne oświetlenie, z kolei drugi pozwoli Ci na skierowanie strumienia światła w pożądanym kierunku.

Wysoki współczynnik oddawania barw, czyli lampy przeznaczone do żywności

Dobranie właściwych opraw oświetleniowych to tak naprawdę dopiero połowa sukcesu. Warto bowiem pochylić się także nad parametrami samego źródła światła. W przypadku oświetlenia sklepowego na szczególną uwagę zasługuje tzw. współczynnik oddawania barw (CRI lub Ra). Wspomniana wartość (wyrażana liczbą w przedziale od 0 do 100) określa, jak dobrze postrzegane są barwy oświetlonych przedmiotów. Im wyższa wartość tego wskaźnika, tym lepsze oddanie barw i naturalniejszy wygląd oświetlanego obiektu.

Jak pewnie się domyślasz, oświetlenie sklepu spożywczego powinno cechować się możliwie jak największym współczynnikiem oddawania barw. Dzięki temu sprzedawane przez Ciebie produkty, takie jak chociażby warzywa, owoce czy mięso, będą wyglądały świeżo, apetycznie i naturalnie, co oczywiście przełoży się na zwiększenie motywacji zakupowej Twoich klientów.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium