Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28
Jak ożywić nowoczesne wnętrze z użyciem oświetlenia LED?
Jak ożywić nowoczesne wnętrze z użyciem oświetlenia LED?

Nowoczesne wnętrza często sprawiają wrażenie zimnych i mało przytulnych. Nic dziwnego – połączenie surowego betonu oraz metalu, typowe dla nieruchomości utrzymanych w stylu loftowym, nie przywodzi na myśl ciepła domowego ogniska. Istnieje jednak prosty sposób, aby przekształcić nawet najbardziej nieprzyjazne wnętrze – wystarczy wykorzystać do tego celu oświetlenie LED! W niniejszym wpisie tłumaczymy, o czym warto pamiętać przy tworzeniu takiego systemu oświetleniowego.

Podstawowe zasady doboru oświetlenia ledowego

Wybierając produkty oświetleniowe, trzeba zwrócić uwagę na to, jaka powierzchnia ma zostać oświetlona. W przypadku większych pomieszczeń, jak np. salonów połączonych z jadalnią czy aneksem kuchennym, warto postawić na dwa źródła światła – główne, które obejmie cały pokój, oraz kierunkowe, pozwalające na wyznaczenie dodatkowych stref, np. kącika czytelniczego, kuchennego blatu roboczego czy miejsca do relaksu przed telewizorem. Zastosowanie kilku różnych rodzajów opraw sprawi, że wnętrze domu czy mieszkania będzie jasne i wygodne w codziennym użytkowaniu.

Istotnym parametrem oświetlenia ledowego jest jego barwa, którą wyraża się w Kelwinach (K). Wyróżnia się trzy rodzaje stopni barwowych – ciepły, neutralny oraz zimny. W przypadku nowoczesnych i minimalistycznych wnętrz o przeznaczeniu mieszkalnym najlepiej sprawdzi się barwa biała ciepła. Taki odcień jest najbliższy stosowanym jeszcze do niedawna klasycznym żarówkom żarnikowym – jego delikatnie żółtawa poświata sprawia, że każde pomieszczenie staje się nieco żywsze i przy okazji zyskuje przytulny charakter.

Na koniec tej sekcji mała porada. Dobierając odpowiednią moc i barwę żarówek ledowych, należy zwrócić uwagę na kolor ścian oraz elementów wyposażenia znajdujących się w danej przestrzeni (chodzi tutaj przede wszystkim o meble). Ciemne dodatki, np. w postaci masywnych szaf czy grubych zasłon okiennych, „pochłaniają” więcej światła, przez co dane wnętrze wydaje się mniejsze i bardziej nieprzystępne.

Nietypowe oprawy, które dodadzą wnętrzom charakteru

W roli głównego oświetlenia sprawdzi się wiele różnych produktów z segmentu LED. Tradycjonaliści, którzy są przyzwyczajeni do klasycznego wystroju, mogą postawić na lampy wiszące (regulowany kabel daje możliwość ustawienia wysokości odpowiedniej do potrzeb użytkowników oraz charakteru danego pokoju). Oczywiście nawet dekoracyjny i minimalistyczny żyrandol nie zawsze sprawdzi się w nowoczesnym wnętrzu – dobrą alternatywę stanowią panele oświetleniowe LED. Podtynkowa wersja takich opraw może zostać „wpuszczona” w strop, dzięki czemu będzie praktycznie niewidoczna i nie zaburzy aranżacji.

Świetnym uzupełnieniem głównego oświetlenia będą dodatkowe produkty, które doświetlą wybrane miejsca (np. stół w jadalni) lub wyeksponują interesujące elementy wystroju czy detale architektoniczne. Jednym z ciekawszych rozwiązań są lampy szynowe LED – możliwość niemal dowolnego montażu szynoprzewodów oraz regulacji głowic poszczególnych reflektorków stwarza niemal nieskończone opcje aranżacji.

Właściciele domów i mieszkań urządzonych w nowoczesnym stylu coraz częściej doceniają również taśmy LED. Ten niepozorny produkt oświetleniowy to idealne rozwiązanie dla tych, którzy szukają pomysłu, jak nadać niebanalny wygląd wnętrzom. Sznury z diodami elektroluminescencyjnymi można zamontować np. pod schodami, wewnątrz mebli czy na krawędziach wnęk ściennych, tworząc tym samym świetny efekt wizualny. Aby dodatkowo ożywić wnętrze, warto wybrać taśmę emitującą światło w różnych kolorach – w zależności od modelu, do sterowania wykorzystuje się dołączony pilot lub specjalną aplikację na urządzenia mobilne.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium