Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
Jakimi parametrami wyróżnia się dobry zasilacz do LED?
Jakimi parametrami wyróżnia się dobry zasilacz do LED?

Dobrze dobrany zasilacz do LED to gwarancja prawidłowego działania całej instalacji. Wbrew pozorom wybór odpowiedniego modelu nie jest bardzo skomplikowany. Wymaga jednak wiedzy na jakie parametry należy zwrócić uwagę. Jeśli właśnie szukasz idealnego modelu – wychodzimy naprzeciw. Podpowiadamy jak wybrać zasilacz, który będzie dobrze pełnił swoją funkcję.

Podstawa to odpowiednia moc

Podstawowym kryterium podczas wyboru zasilacza LED jest jego moc. Aby ją policzyć należy moc znamionową metra taśmy LED pomnożyć przez jej długość. Przykładowo, chcąc podłączyć 5m taśmy o mocy 4,8W należy kupić zasilać o mocy 24W. Co ważne – moc zasilacza musi być taka sama lub większa niż wyliczone zapotrzebowanie. Zasilacz o słabszej mocy nie spełni dobrze swojej roli. Chcąc zyskać pewność prawidłowego działania i zapobiec przed nadmiernym obciążeniem warto dodać 10% zapasu.

Rodzaj zasilacza

Na rynku dostępne są różne rodzaje zasilaczy. W zależności od miejsca, w którym mają zostać zainstalowane możesz wybrać model o podwyższonej klasie ochrony (np. do pomieszczeń o dużej wilgotności lub zapylonych) lub o dopasowanym kształcie (np. wąskie zasilacze meblowe do dyskretnego montażu pod szafką kuchenną).

O czym jeszcze warto pamiętać?

  • Sprawdź napięcie wyjściowe i wejściowe. Najważniejszym parametrem jest napięcie wyjścia prądu stałego (DC) podawane w Voltach (V). Musi być ono takie same jak na odbiorniku, czyli taśmie lub innym źródle światła. Najczęściej będzie to 12V, ale są i taśmy oraz zasilacze z napięciem 24V. Kolejnym parametrem, który wpływa z kolei na żywotność zasilacza jest napięcie wejścia prądu zmiennego (AC). Im szerszy jest jego zakres, tym zasilacz będzie bardziej odporny na wahania napięcia w sieci. Tak więc bardziej odporny będzie zasilacz z parametrem napięcia wejścia 100-250V, niż 200-240V.

  • Wybieraj zasilacze przeznaczone specjalnie do oświetlenia LED.

  • Kupuj zasilacze do taśm LED ze sprawdzonych źródeł. Wątpliwej jakości modele często wykonywane są z niskogatunkowych elementów elektronicznych i nie posiadają zabezpieczeń, przez co istnieje ryzyko uszkodzenia taśmy LED.

  • Zasilaczy nie wolno ze sobą łączyć. W przypadku dłuższej taśmy LED użyj mocniejszego zasilacza lub podziel ją na odcinki.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium