Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
Czemu taśma LED mruga?

Oświetlenie typu LED jest coraz bardziej popularne i uważa się, że w najbliższym czasie wyprze z rynku żarówki halogenowe. Wyróżnia je wiele zalety, w tym duża wydajność i energooszczędność. Jednakże czasami może zawodzić. Jednym z częstych problemów jest miganie, pulsowanie przy pierwszym włączeniu.  Zdarza się również, że to samo zaczyna się dziać po pewnym czasie użytkowania. Tego rodzaju migotanie nie tylko powoduje duży dyskomfort, ale także może przyczynić się do pogorszenia wzroku. Czemu taśma LED mruga? 

Taśmy LED

Przyczyny mrugania taśmy LED 

Powodów, przez które obserwuje się pulsowanie światła LED,  jest wiele. Pierwszym z nich może być jakość komponentów, z których wykonana jest dioda lub jej obudowa. Niska cena produktu, często idzie w parze z zawodnością. Dlatego też, aby być pewnym płynnego działania taśmy LED, lepiej wybrać taką mającą odpowiednie certyfikaty, a przede wszystkim gwarancję producenta. Nie mniej istotna jest sama instalacja elektryczna, w tym małe przekroje przewodów lub zbyt długie połączenia. Te starsze mogą nie być przystosowane do nowoczesnego oświetlenia, co może skutkować uszkodzeniem. Pewien problem stwarza również ściemniacz LED, który nie jest kompatybilny z żarówkami. Powinien on działać w większym zakresie mocy niż same diody. Co więcej, taki który wykorzystuje modulację PWM i pracuje na zbyt niskiej częstotliwości, również może okazać się niewystarczający. Mruganie taśm oświetleniowych bywa także rezultatem nieodpowiedniego akumulatora. Dużym błędem jest kupno tego sprzętu z niepewnego źródła lub też pozbawionego dopasowanych filtrów. Diody SM pracują sprawnie dzięki wysokiej jakości zasilaczowi impulsowemu wyposażonemu w szereg zabezpieczeń.

Jak poradzić sobie z mrugającymi taśmami LED?  

Jeśli zaobserwuje się migotanie taśm LED, należy poprosić o pomoc fachowca. Tylko on jest w stanie ustalić, co jest pierwotną przyczyną tego problemu. Działając na własną rękę, można narazić się na niebezpieczeństwo, w tym porażenie prądem. Najlepszym rozwiązaniem jest zaprojektowanie całej instalacji i dobór właściwych materiałów już na etapie szczegółowego planowania pomieszczenia. Specjalista powinien dobrać odpowiedni sterownik, zasilacz (najlepiej taki wygładzający napięcie), ściemniacz i samo oświetlenie LED (np. paski o większej żywotności). Jedynie zaplanowane i przemyślane czynności pozwolą uniknąć zjawiska mrugania taśm.

Wysokiej jakości oświetlenie LED mające niezbędne certyfikaty i spełniające wymagane normy znajdziesz na stronie internetowej onled.pl (www.onled.pl). Bogaty asortyment sprawia, że każdy znajdzie coś idealnie dopasowanego do własnych potrzeb - zarówno konsumenckich, jak i przemysłowych (w tym wydajne lampy typu High Bay). Warto pamiętać o tym, że im większy budżet włoży się w dobrej jakości oświetlenie, tym na dłużej ono posłuży. 

FAQ: problemy z taśmami LED

  1. Dlaczego taśma LED mruga?

Taśma LED mruga najczęściej z powodu niskiej jakości komponentów, nieodpowiedniego zasilacza lub problemów z instalacją elektryczną. Migotanie może wystąpić przy pierwszym włączeniu lub po pewnym czasie użytkowania, powodując dyskomfort i potencjalne pogorszenie wzroku.

  1. Dlaczego ledy migają po włączeniu?

Jednym z częstych problemów z oświetleniem LED jest miganie po włączeniu. Ledy migają po włączeniu najczęściej z powodu niskiej jakości komponentów lub nieodpowiedniego zasilacza. Niska cena produktu często idzie w parze z zawodnością. Dlatego też, aby być pewnym płynnego działania taśmy LED, lepiej wybrać taką mającą odpowiednie certyfikaty, a przede wszystkim gwarancję producenta.

  1. Co zrobić, gdy taśma LED miga po włączeniu?

Jeżeli taśma LED miga po włączeniu, może to oznaczać problemy z instalacją elektryczną, w tym małe przekroje przewodów lub zbyt długie połączenia. Starsze instalacje mogą nie być przystosowane do nowoczesnego oświetlenia, co może skutkować uszkodzeniem.

  1. Dlaczego taśma LED miga jak stroboskop?

Taśma LED miga jak stroboskop, gdy zasilacz lub ściemniacz LED nie jest kompatybilny z taśmą LED. Powinien on działać w większym zakresie mocy niż same diody. Taki, który wykorzystuje modulację PWM i pracuje na zbyt niskiej częstotliwości, również może okazać się niewystarczający.

  1. Dlaczego taśma LED nie świeci cała?

Jeśli taśma LED nie świeci cała, przyczyną może być problem z samymi diodami, zasilaczem lub połączeniami elektrycznymi. Taśmy LED powinny być zasilane przez wysokiej jakości zasilacze impulsowe wyposażone w szereg zabezpieczeń. Warto również sprawdzić, czy taśma LED nie jest uszkodzona fizycznie.

  1. Co powoduje migotanie taśmy LED?

Przyczyn migotania taśmy LED jest wiele. Może to być wynik nieodpowiedniego akumulatora lub niskiej jakości komponentów. Dużym błędem jest kupno tego sprzętu z niepewnego źródła lub też pozbawionego dopasowanych filtrów.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium