Energooszczędne rozwiązania LED pojawiły się w Polsce już wiele lat temu. Chociaż początkowo nie należały do najtańszych, już wtedy cieszyły się sporym zainteresowaniem. W międzyczasie sporo się zmieniło. Obecnie dobre żarówki ledowe – te klasyczne z gwintem E27, jak i modele GU10 – kupisz we wszystkich sklepach z oświetleniem. W dodatku w bardzo przystępnej cenie. Nic więc dziwnego, że spotyka się je dosłownie na każdym kroku – w prywatnych mieszkaniach, w przestrzeniach biurowych oraz komercyjnych. Czym kierować się przy zakupie LED-ów, żeby wybrać te naprawdę dobre? I czy w ogóle opłaca się je stosować? Na te pytania odpowiadamy w artykule. Chcesz wymienić zwykłe świetlówki na LED-y? W takim razie czytaj dalej!
Jak wybrać dobrą żarówkę LED?
W ofercie stacjonarnych i internetowych sklepów z oświetleniem znajdziesz energooszczędne żarówki ledowe w różnym stylu – klasyczne, nowoczesne i stylizowane na retro. Często kuszą one świetnym designem oraz przystępną ceną. Aby móc wygodnie wykonywać codzienne czynności, niezbędne jest źródło światła o odpowiedniej jasności. Bez względu więc na to:
- czy zdecydujesz się na designerskie żarówki LED z gwintem E27,
- czy planujesz zakup energooszczędnych oczek GU10,
ważne, aby dobrze doświetlały pomieszczenie. W przypadku zwykłych modeli starego typu wystarczyło wybrać ten o odpowiedniej liczbie watów – proste. Sprawa skomplikowała się nieco, gdy na rynku pojawiły się inne źródła światła. I tak na przykład:
- 10-watowa tradycyjna żarówka będzie dawała jedynie słabą poświatę,
- 10-watowa świetlówka rozjaśni pomieszczenie raczej przeciętnie,
- 10-watowa ledówka da już bardzo dobre, jasne światło – porównywalne do 100-watówki starego typu!
Z czego to wynika? Każde z powyższych źródeł w odmienny sposób przetwarza energię elektryczną na świetlną. Procesy te znacznie różnią się wydajnością. Energooszczędna technologia LED to zużycie energii elektrycznej około:
- 10-krotnie mniejsze w porównaniu z żarówkami starego typu,
- 2-krotnie niższe od współczesnych świetlówek.
Zamień waty na lumeny
Przypuszczalnie potrafisz wyobrazić sobie, jak mniej więcej świeci tradycyjna 40-watówka. A co z żarówką o mocy 700 lumenów? Chcesz szybko i wygodnie porównać różne źródła światła pod kątem jasności? A więc zamień waty na lumeny. Moc strumienia świetlnego – wyrażona właśnie w lumenach – opisuje emitowaną przez lampę ilość światła. Jak przeliczyć jednostki? Rzuć okiem na poniższą tabelę, a wszystko stanie się jasne!
Moc żarówki [W] | Strumień świetlny [lm] |
40 | 415 |
60 | 710 |
75 | 935 |
100 | 1380 |
150 | 2160 |
Jaki z tego wniosek?
Dość prosty – oświetlenie ledowe zwyczajnie się opłaca. Wiesz już, że inwestycja w żarówki LED to w praktyce spora oszczędność na rachunkach za prąd. Dzięki nowoczesnej technologii nie nagrzewają się, co znacznie minimalizuje straty energii w postaci ciepła. A to dopiero początek, bo mamy dla Ciebie jeszcze jedną dobrą wiadomość. W porównaniu do pozostałych źródeł światła LED-y są naprawdę długowieczne. Wybierz oświetlenie ledowe, a zaoszczędzisz podwójnie. Jeśli szukasz wysokiej jakości produktów w przystępnej cenie, znajdziesz je w naszym sklepie internetowym ONLed.pl – sprawdź!