Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Gdzie stosować oświetlenie ewakuacyjne?

Bezpieczeństwo osób przebywających w wybranym budynku jest jednym z najważniejszych priorytetów, jeśli chodzi o przestrzeganie zasad BHP. Stąd też przepisy prawa nakładają na inwestora czy zarządcę takich obiektów szereg obowiązków, jeśli chodzi o jego wyposażenie. Wśród elementów, które mają podnieść poziom bezpieczeństwa, są nie tylko środki zapobiegające zdarzeniom niebezpiecznym czy przeciwdziałające im, ale też specjalne oświetlenie ewakuacyjne.

Czym ono właściwie jest i gdzie powinno się znaleźć? Czym się różni ten typ oświetlenia od awaryjnego? Warto przyjrzeć się bliżej temu zagadnieniu.

W jakich obiektach powinno znaleźć się tego typu oświetlenie?

Tego typu oświetlenie powinno być stosowane przede wszystkim tam, gdzie występują większe skupiska ludzi. Są to więc wszelkie obiekty związane z kulturą, budynki instytucji państwowych czy prywatnych firm, placówki oświatowe, a także te przeznaczone do zamieszkania zbiorowego. Wśród nich możemy więc wymienić:

  • kina,
  • hale sportowe,
  • budynki uczelni,
  • bloki wielorodzinne,
  • budynki banków,

i wiele innych. Głównym kryterium jest nie tylko masowość osób, które pojawiają się w takich miejscach, ale też fakt, że dane pomieszczenia są oświetlane wyłącznie światłem sztucznym. Oświetlenie ewakuacyjne i awaryjne powinno być również stosowane tam, gdzie potencjalnie mogą przebywać osoby o ograniczonej ruchomości, jak i w rozległych budynkach, w których może być kilka dróg ewakuacyjnych. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. wyraźnie również wskazuje, że tego rodzaju oświetlenie należy zastosować w obiektach, w których chwilowy brak zasilania elektrycznego może prowadzić do ryzyka poniesienia uszczerbku na zdrowiu lub utraty życia, zagrozić środowisku lub wiązać się ze znacznymi stratami materialnymi.

Oświetlenie ewakuacyjne, a awaryjne

Warto w tym przypadku rozróżnić oba te rodzaje, choć są bardzo zbliżone do siebie. Otóż oświetleniem ewakuacyjnym nazwiemy ten system świateł, który oprócz tego, że generuje odpowiednią jasność, przede wszystkim wyraźnie oświetla drogę ewakuacji – innymi słowy to lampy z „zielonym ludzikiem” i strzałką, które stanowią swoiste drogowskazy. Natomiast oświetlenie awaryjne to system świateł, które są aktywowane w momencie, kiedy wyłącza się główne zasilanie. Musi ono spełniać pewne warunki, jeśli chodzi o jasność, z jaką świecą. Mianowicie:

  • na środku drogi ich moc powinna być nie mniejsza niż 1 luks i 0,5 luksa poza główną drogą ewakuacyjną,
  • 0,5 luksa w pomieszczeniach,
  • 15 luksów w pomieszczeniach, w których znajdują się substancje niebezpieczne, zwiększające ryzyko w sytuacjach awaryjnych. Stosuje się je również w tych ciągach ewakuacyjnych, gdzie potencjalnie może dojść do kontaktu z takimi substancjami.

Ważne jest to, by lampy te działały przez odpowiednio długi czas po utracie oświetlenia. To zaś gwarantują np. produkty Starlet External, które mogą pracować nawet do 3 godzin od wyłączenia zasilania głównego.

Jeśli planujesz założenie takich instalacji oświetleniowych, to sprawdź ofertę naszego sklepu internetowego. Znajdziesz tam najlepsze rozwiązania.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium