Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Halogen a LED – jaka jest różnica?
Halogen a LED – jaka jest różnica?

Przez wiele lat lampy halogenowe były uznawane za niezwykle użyteczne i przydatne w szeregu zastosowań specjalnych. Obecnie jednak coraz częściej są one zastępowane przez świetlówki LED. Czy krok w tę stronę jest słuszny i faktycznie diodowe źródła światła są lepsze? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

Halogen – co to jest i jakie ma zalety?

Jeszcze na początku XXI wieku halogeny uznawano za nowoczesne rozwiązanie. Z punktu widzenia działania, są one bardzo podobne do klasycznych żarówek żarnikowych. Podstawową różnicą między nimi jest dodanie wewnętrznej bańki wypełnionej gazem szlachetnym z niewielką domieszką jodu lub innego fluorowca – czyli halogenu. Technologia ta pozwala na regenerację wolframowego żarnika i umożliwia podwyższenie jego temperatury pracy. Z punktu widzenia użyteczności, układ taki jest mniejszy, a jego żywotność i sprawność – wyższa, niż w przypadku klasycznego rozwiązania. Ważną zaletą halogenów jest też ich bardzo dobre oddanie barw.

Plusy oświetlenia LED

Pod względem technologicznym diody elektroluminescencyjne nie mają w zasadzie nic wspólnego z klasycznymi żarówkami – poza tym, że generują światło. W ich przypadku za świecenie odpowiada półprzewodnik, np. arsenek galu. Oświetlenie ledowe obecnie nie ma sobie równych. Wyróżnia się ono doskonałą wydajnością, bardzo długą żywotnością, niewielkimi rozmiarami i możliwością sterowania jasnością i barwą światła.  Dodatkowo diody mogą zostać poddane recyclingowi. Nie tworzą one odpadów niebezpiecznych.

Czy warto zamienić halogeny na warianty LED?

Dzięki swym zaletom, oświetlenie ledowe bardzo szybko zaczęło wypierać inne źródła światła – w tym także halogeny. Dla ich sukcesu kluczowe znaczenie miały trzy elementy:

  • energooszczędność – wymiana zwykłych żarówek na LED-y pozwala na obniżenie rachunków za prąd o nawet kilkaset złotych rocznie,
  • spadek cen – początkowo diody były drogie, jednak dziś ich cena jest porównywalna ze świetlówkami, co dodatkowo podnosi opłacalność,
  • różnorodność – obecnie dostępne są produkty LED wyposażone w praktycznie każde gniazdo czy gwint, dzięki czemu można nimi zastąpić wszystkie inne źródła światła.

Obecnie więc nie ma żadnych przesłanek za używaniem zwykłych halogenów w domu czy w pracy. Ich produkcja i import zostały zresztą w 2018 roku zakazane na terenie Unii Europejskiej.

Halogen LED – co to takiego?

Jak już wspomnieliśmy, diody  montuje się obecnie w najróżniejszych oprawach LED, także tych typowych dla reflektorów halogenowych. Oczywiście w takiej sytuacji kształt samego źródła światła także musi być zbliżony. Halogeny LED są więc po prostu zamiennikami klasycznych rozwiązań, nazwanymi tak dla ułatwienia komunikacji.

Nowoczesne reflektory LED – idealna alternatywa dla halogenów

O ile pod względem działania halogeny i LED-y nie mają prawie nic wspólnego, to w praktyce te drugie mogą w pełni je zastąpić. Jest to zresztą bardzo korzystne, gdyż oświetlenie diodowe jest oszczędniejsze i daje większe możliwości. Sprawdź sam, jakie reflektory LED znajdziesz w naszym sklepie Onled.pl!

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium