Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Ile lumenów na m2?

Odpowiednie oświetlenie ma olbrzymie znaczenie dla mieszkańców i użytkowników domów, mieszkań, biur oraz innych pomieszczeń. Bez niego trudno mówić o wydajnej pracy, spokojnym odpoczynku czy też miłym spędzaniu czasu. Jak jednak określić niezbędne natężenie światła w danym miejscu? W tym tekście odpowiadamy na to pytanie!

Oświetlenie szynowe do domu

Waty, lumeny, luksy – czym się różnią?

Kupując różne źródła światła w sklepie, większość osób zwraca przede wszystkim uwagę na ich moc – wyrażoną w watach (W). Podejście takie wynika oczywiście z przyzwyczajenia do klasycznych żarówek żarnikowych, w przypadku których było to główne rozróżnienie. Co jasne, im więcej "W" miał dany produkt, tym dawał mocniejsze światło. Obecnie jednak na rynku są także różne inne rozwiązania, takie jak świetlówki czy też ledy. W ich przypadku także zawsze można znaleźć informacje o poborze prądu – czyli liczbie watów. Podana wielkość nie jest jednak w żaden sposób porównywalna z klasycznymi żarówkami. Dlatego też rozsądniejszym i dokładniejszym jest porównywanie produktów, korzystając z lumenów (lm) – których liczba określa faktyczną jasność strumienia światła. W tym miejscu warto też wspomnieć, że w praktyce instalacyjnej z reguły określa się niezbędną moc lamp w luksach (lx) – czyli liczbie lumenów na 1 metr kwadratowy. Trzeba bowiem pamiętać, że światło z prawie każdej żarówki jest rozproszone na większej powierzchni.

Jak przeliczać liczbę watów i lumenów?

Jednym z wielu problemów związanych z instalacją nowoczesnego oświetlenia LED jest konieczność przeliczenia mocy starych żarówek na jasność nowoczesnych diod. Pomóc w tym może poniższe zestawienie.

 Liczba watów tradycyjnej żarówki  Liczba lumenów źródła LED
 15 W  136 lm
 25 W  249 lm
 40 W  470 lm
 60 W  806 lm
 75 W  1055 lm
 100 W  1521 lm
 150 W  2452 lm
 200 W  3452 lm

 

 

 

 

 

 

 

Podczas zakupu produktów ledowych koniecznie trzeba zwracać uwagę na liczbę lumenów, a nie watów. Pozwoli to bowiem na uzyskanie dokładnie takiego oświetlenia, jakiego oczekujemy.

Ile lumenów na m2 jest niezbędne?

Skoro wiadomo już, czym są waty, lumeny i luksy, to nadeszła pora na określenie, jaka ich liczba jest idealna dla różnych typów pomieszczeń. W końcu przecież ilość światła w sypialni może być zdecydowanie mniejsza niż w biurze czy innym miejscu pracy. Ile lumenów na m2 – czyli w praktyce luksów – jest potrzebne w domu lub pracy?

 Lokalizacja  Liczba luksów
 salon  250-400 lx
 sypialnia  150-250 lx
 miejsce do czytania  400-500 lx
 kuchnia  300-700 lx
 proste prace fizyczne  200-750 lx
 prace precyzyjne  800-1200 lx
 praca przy komputerze  400-500 lx

 

 

 

 

 

 

 

Jak nietrudno zauważyć, we wszystkich przypadkach stopień natężenia światła podano w zakresach. Wynika to z trzech powodów:

  • różnego zapotrzebowania – np. w kuchni używanej tylko do przygotowania prostych posiłków może być ciemniej niż w służącej do długiego gotowania;
  • braku konieczności równomiernego oświetlenia – np. w części użytkowej salonu powinno być jaśniej niż w tej służącej do relaksu;
  • osobistych preferencji – nastrojowe oświetlenie sypialni dla jednych może być przyjemne i romantyczne, a dla innych utrudniające normalne funkcjonowanie.

Bez wątpienia dobre dopasowanie jasności oświetlenia LED do potrzeb jest bardzo ważne. Pomóc w tym mogą niedrogie i dobre jakościowo produkty z naszego sklepu Onled.pl.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium