Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Jak dobrać oświetlenie LED?

W zależności od rodzaju pomieszczenia i zakresu wykonywanych w nim czynności oświetlenie może spełniać różne funkcje – od użytkowej, poprzez relaksacyjną, aż po estetyczną. Dobór odpowiedniego oświetlenia, które zapewni nam pożądane parametry funkcjonalne, ale również dobre samopoczucie, jest kwestią kluczową i wymaga znajomości najważniejszych właściwości, jakim charakteryzuje się nowoczesne, energooszczędne oświetlenie LED. Sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę, dobierając źródło światła do rodzaju i wielkości pomieszczenia.

Wymiana oświetlenia – na co zwrócić uwagę?

Podejmując decyzję o wymianie tradycyjnych żarówek na oświetlenie LED, z pewnością zastanawiasz się, jakie parametry uwzględnić przy zakupie. Najważniejsze właściwości, na które powinieneś zwrócić uwagę, to: 

  • strumień świetlny,
  • moc żarówki,
  • barwa światła,
  • wskaźnik oddawania barwy,
  • maksymalna żywotność,
  • typ i rozmiar mocowania.

Strumień świetlny i moc żarówki

Strumień świetlny jest parametrem pozwalającym ocenić, jak intensywne będzie światło emitowane przez wybrane źródło: żarówkę, świetlówkę lub halogen. Strumień światła mierzy się w lumenach [lm]. Dla przykładu: żarówka LED o mocy 14W emituje strumień światła o wartości 110lm. Jeśli chodzi o pobór mocy, ta sama żarówka oferuje światło równie silne, jak tradycyjne żarówki 100W, co generuje kilkukrotnie niższe zużycie energii elektrycznej niż w przypadku klasycznych źródeł światła.

Barwa światła i wskaźnik oddania

Barwa światła, a mówiąc dokładniej – jego temperatura barwowa – jest parametrem wyrażanym w stopniach Kelwina [K]. Informuje nas o tym, czy wybrane oświetlenie LED emituje światło ciepłe (2000-3200K), neutralne (4000K) czy zimne (5000-6500K). Równie ważny jest wskaźnik oddania barwy, określający, w jakim stopniu dana żarówka lub świetlówka emituje światło zbliżone do naturalnego światła słonecznego. Klasyczne żarówki LED posiadają wskaźnik CRI na poziomie 80% i więcej, jednak do profesjonalnych zastosowań medycznych naukowych czy w niektórych gałęziach przemysłu, wymagane jest oddanie barwy na poziomie 100%.

Żywotność żarówki

Energooszczędne oświetlenie LED nie tylko pobiera mniej prądu, ale również świeci dłużej. Standardowa żywotność żarówek LED wynosi od 10 000 godzin wzwyż, jednak trwałość świetlówki może wynosić nawet 25 000 godzin i więcej. Ma to wpływ na częstotliwość wymiany oświetlenia oraz w znacznym stopniu wpływa na ogólny koszt eksploatacji światła w domu. Warto zauważyć, że żywotność żarówek i świetlówek LED nie ulega znaczącemu obniżeniu nawet na skutek intensywnej eksploatacji, ani częstego zapalania i gaszenia.

Typ i rozmiar mocowania

Dostępne w sklepach oprawy oświetleniowe wymagają żarówek o różnych rodzajach i wielkościach mocowań. Klasyczna żarówka z tzw. dużym gwintem posiada trzonek oznaczony symbolem E27, popularne są również mniejsze trzonki, np. E11. Drugim rodzajem mocowania żarówek, stosowanym m.in. w halogenach, jest trzonek oznaczony symbolem GU. Większość dostępnych na rynku żarówek halogenowych posiada trzonek GU10, dopasowany do standardowego rodzaju gniazda halogenowego.

Jak widać, dobór oświetlenia, które będzie idealne dopasowane do naszych potrzeb i preferencji, nie jest wcale rzeczą banalnie prostą i wymaga znajomości podstawowych parametrów, jakimi charakteryzują się poszczególne żarówki, świetlówki czy halogeny. Bogaty wybór markowych produktów znajdziesz na stronach naszego sklepu internetowego On LED, w którym czekają na Ciebie wysokowydajne, energooszczędne, nowoczesne źródła światła LED, potrafiące sprostać zarówno typowym, jak i najbardziej niestandardowym wymaganiom.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium