Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Jak dobrać żarówkę LED?

Coraz częściej decydujemy się na zastąpienie tradycyjnych źródeł światła nowoczesnymi, energooszczędnymi żarówkami LED. Rozwiązania tego rodzaju nie tylko zużywają mniej prądu, ale jednocześnie charakteryzują się dużo dłuższą żywotnością. Aby jednak wybrana przez Ciebie żarówka LED zapewniła oczekiwaną wydajność i oszczędność, powinieneś wybrać odpowiedni produkt. Sprawdź, na co zwracać uwagę i jak znaleźć najlepszą żarówkę dla swoich potrzeb.

Moc i jasność żarówki 

Jedną z najważniejszych cech żarówek LED jest ich energooszczędny charakter, pozwalający wymiernie obniżyć koszty eksploatacji oświetlenia w domu. LED o mocy 10W emituje tyle samo światła co tradycyjna żarówka 60W, zużywając jedynie ok. 25% energii potrzebnej do zasilenia tradycyjnej żarówki wolframowej. Jasność żarówki LED określana jest w lumenach – przykładowo: żarówka LED E27 10W emituje strumień świetlny o jasności 820 lumenów, co przy barwie 4500K pozwala cieszyć się neutralnym światłem w pomieszczeniu.

Rozmiar i sposób mocowania

Dostępne w sprzedaży żarówki LED posiadają różne rozmiary i sposoby mocowania, pozwalające dopasować je do typów opraw oświetleniowych. Tradycyjna żarówka z „dużym” gwintem, oznaczona jest symbolem E27, z kolei żarówki E14 posiadają mniejsze gwinty i są przystosowane do montażu w kinkietach, lampkach nocnych i wszystkich małych oprawach. Z kolei żarówki halogenowe zamiast gwintu posiadają mocowanie bagnetowe – najczęściej typu GU10. 

Tworzywo, z jakiego zbudowana jest obudowa 

Obudowa żarówki, a dokładnie materiał, z jakiego została ona wykonana, ma istotny wpływ na żywotność i wytrzymałość źródła światła. Najlepsze żarówki LED posiadają ceramiczną obudowę z uwagi na bardzo dobre właściwości w zakresie przewodnictwa cieplnego, co przekłada się na efektywną emisję ciepła na zewnątrz. Ceramiczna obudowa jest również gwarantem bezpieczeństwa ze względu na jej parametry izolacyjne. Na uwagę zasługują również żarówki wykonane ze stopów aluminium oraz pozostałych metali. Te o mniejszej mocy (od 1 do 5W) mogą mieć również obudowy wykonane ze szkła mineralnego lub tworzyw sztucznych, jednak w przypadku silniejszych źródeł światła tego rodzaju materiały nie zagwarantują wieloletniego użytkowania.

Barwa światła i kąt świecenia

Temperatura barwowa światła wyrażana jest w stopniach Kelwina, gdzie przedział od 2000K do 3300K oznacza światło ciepłe, 3500-4000K – światło chłodne, a powyżej 5000K – zimne. Kąt świecenia światła uzależniony jest od rodzaju żarówki i jest parametrem, który odnosi się głównie do żarówek montowanych w oprawach sufitowych. Żarówki z soczewką zazwyczaj oferują kąt świecenia poniżej 90 stopni, jestli zaś zależy nam na szerokim kącie rozproszenia światła, warto wybrać żarówkę bez soczewki o kącie świecenia do 120°.

Wybierając żarówki LED, warto zwrócić uwagę również na kilka innych parametrów, takich jak: wskaźnik oddawania ciepła CRI czy szczelność żarówki. Nie wiesz, jak wybrać idealne źródło światła do swojego mieszkania? Skorzystaj z pomocy naszych doświadczonych specjalistów i sprawdź bogatą ofertę sklepu oświetleniowego On LED.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium