Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Jak działa LED?

Niskie zużycie energii elektrycznej, wieloletnia żywotność, brak ryzyka przegrzewania – żarówki LED to obecnie najbardziej wydajne źródło światła do użytku domowego i profesjonalnego. Sprawdź, jak zbudowana jest dioda LED i poznaj zasadę jej działania.

Jak zbudowana jest dioda LED?

Podstawowym elementem diody LED jest półprzewodnik przewodzący prąd w jednym kierunku. Obudowa żarówki skrywa w sobie dwie elektrody. Biegun dodatni podłącza się do anody, ujemny do katody, w wyniku czego następuje przepływ energii elektrycznej. Oświetlenie LED działa dzięki wykorzystaniu zjawiska rekombinacji nośników ładunku – elektrony przechodzą z wyższego poziomu energetycznego na niższy, zachowując przy tym pęd. Powstająca na skutek ruchu elektronów energia zamieniania jest na promieniowanie elektromagnetyczne, co prowadzi do emisji światła przez diody. W oświetleniu ledowym wykorzystuje się również zjawisko luminescencji, czyli emisji fal świetlnych, pod wpływem nietermicznych czynników – ruchu elektronów powstałego w momencie przyłożenia energii elektrycznej. 

Jak działa białe światło LED?

Choć większość z nas za najpopularniejszy kolor światła emitowanego przez oświetlenie LED wskaże barwę białą, to warto zdawać sobie sprawę z tego, że w rzeczywistości diody tego rodzaju nie emitują światła w tym kolorze. Widziana przez nas biel jest efektem filtracji naturalnego, niebieskiego światła przez warstwę luminoforu znajdującego się na soczewce. Luminofory montowane w żarówkach ledowych różnią się od siebie, przez co poszczególne diody mogą osiągać dłuższą żywotność niż inne, a białe światło standardowo charakteryzuje się nieco słabszą wydajnością niż światło kolorowe. Jest to efekt tendencji do wypalania się luminoforu oraz zmiany jego barwy w miarę eksploatacji. 

Jak działa kolorowe światło LED? 

Diody LED doskonale sprawdzają się również przy oświetleniu o barwie innym niż biała. Charakterystyczną cechą ledów jest samoistna emisja przez nie kolorowego światła – bez użycia specjalistycznych filtrów. To, jakiej barwy światło wytwarzane jest przez diodę, zależy w dużej mierze od rodzaju tworzywa, z jakiego wykonany jest kryształ, a także od odległości, jaką muszą przebyć elektrony pomiędzy poszczególnymi warstwami.

Kolory oświetlenia LED, a technologia RGB 

Wykorzystanie technologii RGB pozwala z kolei na osiągnięcie efektu białego światła LED bez stosowania luminoforów, a co za tym idzie – bez strat wydajności, jakie generuje ich wykorzystanie w diodach. Technologia RGB polega na „mieszaniu” ze sobą trzech podstawowych kolorów – w ten sposób możemy za pomocą jednej diody uzyskać zarówno kolor biały, jak i dowolny inny odcień.

Szukasz białego lub kolorowego oświetlenia LED do swojego domu, biura, lokalu usługowego lub specjalistycznych zastosowań? Sprawdź naszą ofertę. W bogatej kolekcji sklepu internetowego On LED czekają na Ciebie setki markowych żarówek, świetlówek, halogenów oraz wszystkie niezbędne akcesoria, pozwalające zbudować wydajne, energooszczędne i wygodne w użyciu oświetlenie LED.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium