Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
Jak działa ściemniacz?
Jak działa ściemniacz?

Z tego wpisu dowiesz się, jak działa ściemniacz, czyli niewielkie, ale bardzo przydatne urządzenie modyfikujące moc oświetlenia w pomieszczeniu. Podpowiadamy, w jakich wnętrzach jest szczególnie użyteczny. Sprawdź!

Zobacz, jak działa ściemniacz

Mówiąc bardziej fachowo, ściemniacz to regulowany transformator, którego zadaniem jest modyfikacja natężenia światła – od maksymalnego rozświetlenia do całkowitego wygaszenia (0 – 100%). Zazwyczaj ta regulacja przebiega bezstopniowo. Oprócz standardowych ściemniaczy, przystosowanych do obwodów pod napięciem 230 V dostępnych na rynku od lat, można zamówić też nowsze, elektroniczne warianty, które współpracują ze źródłami światła dostosowanymi do napięcia 12 V.

Warto wiedzieć, że ściemniacz działa podobnie w różnych wariantach bez względu na to, czy steruje się nim za pomocą:

  • suwaka,
  • pokrętła,
  • przycisku,
  • sensora.

W zależności od wybranego modelu i potrzeb w danym pomieszczeniu urządzenie jest montowane obok włącznika światła lub sterowane zdalnie, jako część inteligentnego, nowoczesnego systemu oświetleniowego. Choć transformator z możliwością regulacji nie należy do szczególnie skomplikowanych technologii, od lat daje ona mnóstwo praktycznych możliwości.

Nie ma znaczenia, czy montuje się go przy włączniku, na ścianie, czy wewnątrz szafki rozdzielczej. W każdym przypadku jego instalacja to bardzo prosta czynność, która wymaga zachowania pewnych zasad bezpieczeństwa, ale nie powinna przysporzyć szczególnych problemów, a już na pewno nie fachowcowi.

Z jakimi źródłami światła działa ściemniacz?

Wiedząc, jak działa ściemniacz, zapewne jesteś w stanie wskazać dla niego potencjalne zastosowania w pomieszczeniu, które aranżujesz. Powstaje jednak pytanie, do których źródeł światła pasuje? Są to żarówki:

  • żarowe (tradycyjne),
  • energooszczędne,
  • halogenowe,
  • energooszczędne LED.

Na rynku zamówisz też modele uniwersalne, które zostały dostosowane do współpracy z różnymi typami oświetlenia.

Jeszcze większa oszczędność

Standardowym wyborem w wielu pomieszczeniach są żarówki LED, projektowane i wykonywane z myślą o jak największej oszczędności energii. Tymczasem przy zastosowaniu popularnych ściemniaczy pobór mocy jest jeszcze niższy. Należy jednak zauważyć, że źródła światła z podłączonym transformatorem nie działają na 100% mocy, a maksymalnie około 90%. Ma to praktyczne znaczenie przy kupnie żarówek o określonych parametrach, których zadanie polega na zagwarantowaniu silnego, intensywnego oświetlenia.

Ściemniacz sprawdza się w różnych pomieszczeniach

Ponieważ ściemniacze działają tak, żeby każdy mógł ustawić natężenie sztucznego oświetlenia według własnych preferencji, to Ty decydujesz, w jakich pomieszczeniach go zastosujesz.

Wiele osób wybiera to urządzenie do salonów, które pełnią zazwyczaj różne funkcje. Gdy zapraszasz gości i bawisz się w ich towarzystwie, może zależeć Ci na pełnym lub niemal pełnym oświetleniu. Kiedy jednak odpoczywasz w ciszy, skupiasz się na książce czy oglądaniu telewizji, myśląc już o zbliżającej się nocy, możesz wprowadzić odpowiedni nastrój – ograniczając światło.

Analogicznie można szukać inspiracji przy wyposażaniu sypialni czy gabinetu. Wszędzie tam, gdzie chcesz decydować o sile oświetlenia, wystarczy zamontować ściemniacz.

Podsumowanie

W naszym sklepie internetowym Onled.pl dostępnych jest wiele żarówek współpracujących z tym urządzeniem. Dzięki temu możesz znaleźć produkty, które spełnią indywidualne wymagania. Zapewniamy konkurencyjne ceny, krótki czas dostawy i profesjonalną obsługę.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium