Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Jaki panel LED wybrać? Podpowiadamy!
Jaki panel LED wybrać? Podpowiadamy!

Odpowiednio dobrane źródło światła jest kluczowym elementem w aranżacji wnętrz. Oświetlenie – jego barwa oraz natężenie – ma ogromny wpływ na samopoczucie, a także na postrzeganie kolorów i faktur w pomieszczeniu. W zależności od rodzaju może relaksować lub wręcz przeciwnie – pobudzać. Lampy zamontowane we właściwych miejscach sprawiają, że wzrok odpoczywa, a wydajność pracy wzrasta. Jednymi z popularniejszych opraw są panele ledowe – stosowane zarówno w pomieszczeniach komercyjnych, jak i we wnętrzach prywatnych mieszkań. Wybór nowoczesnego oświetlenia LED jest całkiem spory. Czym więc kierować się przy zakupie? Jakie parametry wziąć pod uwagę? Sprawdź!

Skuteczność świetlna

Określa stosunek emitowanego strumienia świetlnego do pobieranej energii. Im wartość jest wyższa – tym panel ledowy bardziej wydajny. Aby uzyskać odpowiednią jasność na danym metrażu, zamiast wielu słabych źródeł światła polecamy zamontować mniejszą ilość lamp o wyższej skuteczności. Koszt zakupu będzie podobny, a pobór energii elektrycznej od samego początku znacznie mniejszy. Najlepsze dostępne na rynku panele LED osiągają skuteczność świetlną, która mieści się w przedziale 120-125 lm/W. Dobrze, aby wartość ta wynosiła minimum 100 lm/W.

 

Co prawda producenci nie zawsze podają akurat ten konkretny parametr, jednak to nie problem. Wydajność oświetlenia ledowego z łatwością wyliczysz samodzielnie. Wystarczy, że podzielisz moc strumienia światła – czyli wartość wyrażoną w lumenach – przez zużycie energii elektrycznej podane w watach. Obydwa parametry znajdziesz na opakowaniu lub w szczegółowej specyfikacji produktu.

 

Drugą wartością, którą warto wziąć uwagę, jest współczynnik olśnienia (UGR). Tutaj dla odmiany im jest on mniejszy, tym lepiej. Idealnie, jeśli nie przekracza 20 jednostek. Panele ledowe z UGR>20 powodują, że jesteśmy rozdrażnieni, szybciej się męczymy, a wydajność naszej pracy spada.

 

Regulacja natężenia światła

Niektóre modele oświetlenia mają taką możliwość, inne nie. Regulacja natężenia światła, a nawet jego całkowite wygaszenie – w przypadku braku ruchu przez dłuższy czas – pozwala znacznie obniżyć zużycie energii elektrycznej. Sprawia więc, że panele LED stają się jeszcze tańsze w eksploatacji. Oprócz tego oświetlenie z funkcją regulacji jasności zapewnia większy komfort pracy w pomieszczeniu. W zależności od konkretnego modelu lampę ściemnisz manualnie lub podepniesz ją np. pod czujnik ruchu współpracujący z systemem DALI.

Postaw na jakość

Przed zakupem polecamy spojrzeć na okres gwarancji, ponieważ w zależności od producenta może on być różny. Wybieraj lampy ledowe starannie wykonane, z wysokiej jakości materiałów. Te zrobione z dobrych komponentów:

  • emitują przyjemniejsze dla oka światło,
  • są znacznie mniej awaryjne,
  • doskonale prezentują się w pomieszczeniu. 

Nowoczesnym panelom LED nie sposób odmówić dobrego designu. Większość producentów oferuje zarówno oprawy klasyczne, jak i niestandardowe. Najciekawsze rozwiązania oświetleniowe dla przestrzeni prywatnych, biurowych i komercyjnych znajdziesz w sklepie internetowym ONLed.pl. Z łatwością wkomponujesz je w aranżację powierzchni handlowej, biura, korytarza oraz dowolnie wybranego pomieszczenia – sprawdź!

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium