Przedpokój jest z pozoru nieistotny – a w praktyce jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu. Mimo że nie spędza się tam wiele czasu, zamontowanie odpowiedniego oświetlenia należy do konieczności. Dlaczego? Przedpokój zarówno pierwszym, jak i ostatnim miejscem, w którym jesteśmy przed wejściem oraz wyjściem z mieszkania. Ze względu na to, że to w nim zazwyczaj znajduje się duże lustro, warto prawidłowo dobrać źródło światła i poświęcić na to trochę czasu. Jakie oświetlenie LED do przedpokoju więc kupić, aby spełniło Twoje oczekiwania, a także było dopasowane do potrzeb każdego z domowników? Odpowiadamy w poniższym artykule!
Zakup lamp to duże wyzwanie
W przedpokoju nie ma okien i zazwyczaj jest to jedno z najciemniejszych przestrzeni w domu. To miejsce, w którym można pokusić się o bardziej dekoracyjny żyrandol, który będzie się rzucał w oczy od samych drzwi. Ważne tylko, aby dobrać go do wystroju, gdyż tylko w ten sposób będzie tworzył spójną całość z pozostałymi elementami dekoracji. Praktycznym rozwiązaniem będą:
- lampy sufitowe,
- oprawy halogenowe,
- a także kinkiety.
Najlepiej, gdy punktów światła jest więcej niż jeden. Mniejsze źródła umieszczone np. nad komodą na buty czy ławeczką, mogą okazać się pomocne podczas szukania drobnych rzeczy w torebce, czy w plecaku. Na pewno łatwiejsze okaże się również rozpakowywanie zakupów! Wygodnym rozwiązaniem jest zastosowanie niezależnego systemu włączania i wyłączania – oczywiście w miarę możliwości technicznych danej instalacji.
Na co zwracać uwagę przy planowaniu oświetlenia przedpokoju?
W większości mieszkań przedpokój jest niewielki, a za pomocą odpowiednio dobranego oświetlenia można go powiększyć. Jakie oświetlenie LED do małego przedpokoju będzie najlepsze? Stworzenie iluzji większego pomieszczenia możliwe jest przy pomocy kilku lamp halogenowych, których światło skierowane będzie ku górze. Dobrym pomysłem jest montowanie ich bezpośrednio w ścianie. Pozwoli to na oszczędność miejsca. Na zbyt wysokie przedpokoje również jest sposób. Są nim wiszące lampy, najlepiej umieszczone w równych odległościach. W niskich sufitach stosuje się czasami oczka sufitowe, które optycznie go podnoszą.
Przy lustrze służącym do oceny ubioru tuż przed wyjściem z domu zaleca się montowanie kinkietów LED-owych (po każdej stronie) lub jednej lampy wiszącej nad samym lustrem. Niektórzy decydują się również na oświetlenie nocne. Aby uniknąć ostrego, oślepiającego górnego światła, warto zainwestować w żarówki o delikatnym świetlne montowane na wysokości kostek bezpośrednio w ścianach. Takie oświetlenie może być uruchamiane za pomocą ruchu. Są to tzw. LED-y typu stick o ciepłej barwie. Doskonale spełniają swoje funkcje jako podświetlenie schodów, podstopni oraz witrynek meblowych. Ponadto sprawiają, że wnętrze nabiera bardzo eleganckiego wyglądu i wydaje się większe.
Podsumowanie
Zaletą oświetlenia LED-owego jest ich energooszczędność oraz fakt, że nie nagrzewają się tak jak standardowe żarówki. Jeśli nadal masz wątpliwości, który rodzaj LED-ów będzie najlepiej dopasowany do Twoich potrzeb, zapraszamy do kontaktu na stronie onled.pl.