px1Producenci
px1Zaloguj się
px1 Nie pamiętasz hasła? px1 Zarejestruj się
px1

Jakie oświetlenie LED do sklepu?

Projektując oświetlenie LED sklepu, należy wziąć pod uwagę wszystkie funkcje, jakie ma do spełnienia światło w tego rodzaju pomieszczeniach. Jedną z nich jest wspieranie sprzedaży poprzez efektywne i atrakcyjne podświetlane witryn, regałów czy ekspozycji. Sprawdź, jak wybrać oświetlenie do sklepu i na co zwrócić uwagę przy wyborze źródeł światła typu LED do pomieszczeń sprzedażowych.

Oświetlanie przestrzeni sklepowej – na co zwracać uwagę?

Projekt oświetlenia sklepowego powinien uwzględniać m.in.:

  • dostateczną ilość światła i ewentualne zmiany w ekspozycji,
  • właściwe oddanie barwy i spójność całego systemu,
  • precyzyjne doświetlanie witryn,
  • odpowiednią temperaturę barwową.

Zadbaj o dostateczną ilość światła w sklepie

Podstawowym błędem w zakresie oświetlenia sklepów jest zapewnienie zbyt małej ilości światła w poszczególnych jego obszarach. Jeśli w sklepie będzie zbyt ciemno, klienci nie tylko będą czuć się w nim nieswojo – samo robienie zakupów będzie bardzo niekomfortowe z uwagi na brak możliwości dokładnego obejrzenia dostępnych produktów. Błędem popełnianym w tym zakresie jest zbyt mała ilość źródeł światła lub zbyt słaba jasność żarówek. Oświetlenie sklepu powinno też uwzględniać zmiany w ekspozycji, tak aby przy nowym układzie produktów w sklepie, w dalszym ciągu były one odpowiednio doświetlone. Dla zapewnienia równomiernego rozkładu światła warto postawić np. na panele podtynkowe LED jako oświetlenie główne oraz punktowe w formie projektorów montowanych w systemach szynowych.

Właściwe oddanie barwy

Parametrem, który koniecznie trzeba uwzględnić przy projektowaniu systemu oświetleniowego w sklepie, jest wskaźnik oddania barwy CRI. Należy dobrać takie żarówki lub świetlówki, które oddają faktyczne kolory oświetlanych przedmiotów. W stosowanych w sklepach żarówkach i źródłach światła LED wskaźnik CRI powinien wynosić minimum 80, a najlepiej ponad 90 – tylko wtedy światło nie będzie ingerowało w naturalną barwę eksponowanego towaru.

Doświetlenie witryny

Witryna jest szczególnym miejscem w każdym sklepie. To ona ma zachęcać potencjalnych klientów do wejścia i zapoznania się z aktualną ofertą. Nic więc dziwnego, że wszystkie sklepy dbają o staranną i atrakcyjną kompozycję swoich witryn. Aby nie zepsuć jej za słabym lub zbyt mocnym oświetleniem, należy zastosować światło, które dobrze podkreśli poszczególne akcenty, a jednocześnie nie oślepi osób znajdujących się na zewnątrz. Do oświetlania witryn sklepowych najlepiej wybrać oprawy track light.

Jaka barwa światła do sklepu?

W zależności od rodzaju asortymentu, oświetlenie LED w sklepie powinno charakteryzować się odpowiednią temperaturą barwową, która pomoże wyeksponować walory poszczególnych produktów. Przykładowo świeże wędliny najlepiej prezentują się w świetle o odcieniu różowym, a sery – w żółtym. Ekspozycja nabiału wymaga zimnego, białego światła, a ryby i owoce morza najlepiej oświetlać światłem w odcieniu niebieskim. W sklepach z odzieżą czy drogeriach najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie światło neutralne o temperaturze ok. 4000K z wysokim wskaźnikiem CRI. Najlepsze oprawy oraz źródła światła do sklepowych systemów oświetleniowych znajdziesz w ofercie sklepu On Led – sprawdź nasze propozycje.

px1 do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium