
Intymność i spokój. To jedne z najważniejszych elementów przytulnej sypialni. Światło musi być rozproszone, nienachalne i nie powodować zmęczenia oczu. Jakie oświetlenie LED do sypialni będzie dobrym wyborem? Najlepszym rozwiązaniem jest wybranie jednego, głównego światła i dwóch mniejszych ulokowanych np. po dwóch stronach łóżka na szafkach nocnych. Lampki nocne nie powinny być skierowane do góry. Ważne, aby ich włącznik znajdował się na wyciągnięcie ręki. Alternatywą są kinkiety montowane nad łóżkiem – muszą one znajdować się na wysokości ok. 75 cm od materaca. Co jeszcze warto wiedzieć o oświetleniu LED w sypialni?
Przemyślane zakupy wpływają na praktyczne zastosowanie
Większe sypialnie mogą mieć również wyodrębnione miejsce do czytania, znajdujące się w innym kącie niż łóżko. Tam przyda się mniej ostre światło skierowane w stronę czytającego. Najlepiej sprawdzą się duże lampy stojące dopasowane designem do całego wnętrza. Przydatnym rozwiązaniem jest zamontowanie warstwowych lampek halogenowych we wnętrzu garderoby. Nie tylko jest to bardzo efektowne, ale i funkcjonalne.
Ważne, aby lampy odpowiadały aranżacji wnętrza i stanowiły jego uzupełnienie. Coraz częściej klienci decydują się na oświetlanie całych ścian. Możliwości są dwie:
- pierwszą z nich jest montowanie kinkietów, przy czym światło musi być skierowane w górę, gdyż tylko w taki sposób uzyska się efekt intymności,
- drugą opcją jest ukrycie źródła światła w przestrzeniach wnękowych, co daje to niezwykły efekt wizualny półmroku.
Jakie żarówki LED do sypialni?
Przed zakupem żarówek LED-owych należy zwrócić uwagę na ich moc, barwę i jasność.
Pierwszy parametr w przeciwieństwie do tradycyjnych żarówek nie ma za wiele wspólnego z jasnością światła – jest bardziej techniczny. Barwa (temperatura barwowa) podawana jest w Kelwinach. Na rynku najczęściej można spotkać wartość 6500 K, która jest bliska światłu słonecznemu. Tego rodzaju oświetlenia nie są jednak polecane do sypialni, ponieważ mogą utrudniać zasypianie. Wartości temperatury barwowej podaje się w uproszczeniu, stosując określenia, takie jak np. ciepły, czy zimny. Jest to jednak duże uproszczenie.
Odcienie światła
Ciepłe odcienie światła oscylują między wartościami 2700-3300 K, natomiast zimne między 5400-7000 K. Barwy neutralne znajdują się w zakresie od 3500-4000 K. W miejscu odpoczynku i snu zaleca się wykorzystanie ciepłych barw. W pokoju małego dziecka poleca się zakup listewek z niewielkimi diodami LED, które można umieścić w dowolnym miejscu. Nie wybudzi to dziecka ze snu, a rodzicom ułatwi doglądanie go w nocy.
A co z jasnością?
Odczytywana jest w lumenach, uważana jest za najważniejszy parametr oświetlenia LED. Do pokojów, które służą wypoczynkowi, zaleca się stosowanie żarówek o 550-650 lm. Taka wartość nie męczy oczu i nie zaburza zasypiania. Warto zastanowić się nad opcją rozjaśniania i zaciemniania światła, która regulowana jest za pomocą pokrętła lub nowoczesnych listw, a nawet aplikacji w smartfonie.
Jeśli nadal masz wątpliwości, który rodzaj oświetlenia LED będzie najlepiej dopasowany do Twoich potrzeb, zapraszamy do kontaktu na stronie onled.pl!