Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
Jakie oświetlenie LED wybrać do pokoju dziecka?

Kiedy na świat przychodzi mały człowiek, rodzice pieczołowicie przygotowują jego pokoik. Dobierają odpowiednie umeblowania, kolorowe dodatki, masę pluszaków i mięciutkie dywany. Niestety, niewiele osób myśli o właściwym świetle. Ma ono duży wpływ na nastrój, zachowanie, a co za tym idzie zdrowie i rozwój malucha. Jakie oświetlenie LED wybrać do pokoju dziecka? Ile źródeł światła ustawić w jego otoczeniu i na jakie parametry należy zwrócić szczególną uwagę?

Oświetlenie LED dla małego dziecka

Noworodki i niemowlaki są szczególnie wrażliwe na silne bodźce świetlne. Dlatego też w ich pokoju oświetlenie powinno być dobrane ze starannością. Zaleca się, aby w otoczeniu tak małego dziecka było jak najmniej sztucznych świateł. Wszystkie lampy górne i boczne nie mogą zakłócać cyklu dobowego czuwania i utrudniać zasypiania. Może mieć to negatywne skutki na proces wydzielania hormonów, w tym stresu i wzrostu. Najlepiej jest, gdy maluch przez większość dnia przebywa w pomieszczeniu wypełnionym naturalnym oświetleniem. Po zapadnięciu zmroku można zapalić w jego pokoiku energooszczędną lampkę LED. Najlepiej jest, gdy barwa sztucznego światła przypomina tą występującą w przyrodzie. Najważniejszym parametrem jest w tym przypadku temperatura barwowa wyrażana w Kelwinach (K). Produkty stawiane przy łóżku niemowlaka nie powinny emitować promieni o większej wartości niż 3000 K. Daje to efekt półmroku, jednak ułatwia czuwanie rodzica. 

Oświetlenie LED dla dzieci 2+ 

Nieco starsze pociechy, powyżej 2 roku życia, zaczynają spędzać większą część dnia i wieczora aktywniej. Rozpoczynają się wielogodzinne zabawy na dywanie czy przy małym stoliku, a także wędrówki. Dobrej jakości oświetlenie LED ułatwi im bezpieczne poruszanie się i obserwację otoczenia. Warto zainwestować w kinkiety (do rozświetlenia całego pokoju) oraz okrągłe lampki punktowe montowane powyżej linii podłogi. Można również stawiać niewielkie, kolorowe oświetlenie przy łóżeczku dziecka. Ochroni to jego wzrok podczas oglądania książeczek z obrazkami lub zabawy. Temperatura barwowa żarówki LED powinna mieścić się w przedziale 3000 - 5000 K. 

Oświetlenie LED dla starszych dzieci 

W wieku 6-7 lat rozpoczyna się już naukę czytania i liczenia. To także okres, kiedy w pokoju dziecka ustawia się pierwsze biurko. Rodzice powinni zapewnić uczniom komfortowe i bezpieczne warunki do nauki. Lampka na stół musi być ustawiona w taki sposób, aby oświetlać całą powierzchnię roboczą blatu. Zaleca się, aby natężenie światła nie było mniejsze niż 500 luksów. Najlepiej, gdy jego barwa jest nieco chłodniejsza, ponieważ sprzyja to koncentracji. Stanowczo odradza się korzystanie z żarówek halogenowych, ponieważ bardzo szybko się nagrzewają, co niesie ze sobą ryzyko poparzenia. 

Na stronie sklepu internetowego onled.pl (www.onled.pl) znajdziesz bogatą ofertę żarówek LED dostosowanych do pokojów dzieci w różnym wieku - od niemowlaka po młodzież szkolną. Produkty mają niezbędne certyfikaty jakości i bezpieczeństwa. 

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium