Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
Jakie oświetlenie do czytania?
Jakie oświetlenie do czytania?

Niezależnie od tego, czy czytasz w łóżku, czy na fotelu w salonie, oświetlenie do czytania jest nie mniej istotne niż miejsce. Kąt padania i moc światła odgrywają tutaj dużą rolę, pomagając właściwie doświetlić książkę czy czytnik, co natomiast pozwala uniknąć niepotrzebnego męczenia wzroku. Jak jednak wybierać lampki LED do czytania i jakimi parametrami powinny się odznaczać? Dowiedz się, jak zadbać o właściwą higienę relaksu z książką.

Jakie światło do czytania?

Prawidłowo dobrane oświetlenie, nie tylko do czytania, jest bardzo istotne dla zdrowia narządu wzroku, dlatego warto wybierać takie rozwiązania w zakresie źródeł światła, by spełniały w pełni swoje funkcje – szczególnie gdy w grę wchodzi coś z tak małymi detalami, jak książka.

Niestety na pytanie, jaka żarówka do czytania sprawdzi się najlepiej, nie ma jednoznacznej, matematycznej odpowiedzi, bo wrażliwość każdej osoby jest inna. Najczęściej zaleca się jednak, by lampa LED do czytania emitowała światło o barwie ciepłej, czyli poniżej 3300 Kelwinów. Nie warto również stawiać na żarówki o dużej mocy, bo w tym przypadku nadmiar światła może być tak samo uciążliwy, jak jego niewystarczająca ilość. Ile lumenów do czytania będzie wystarczające? Optymalne wartości oscylują w granicach 400-500 lumenów, co pozwala zachować właściwy kontrast między literami a tłem i jednocześnie nie przekłada się na nadmierne zmęczenie wzroku.

Jednak nie tylko barwa i moc wpływają na to, jaka żarówka do czytania będzie idealna. Duże znaczenie może mieć również współczynnik oddawania kolorów, który określa zdolność światła do wiernego odwzorowywania kolorów. Przy maksymalnej wartości 100, oświetlenie do czytania powinno oscylować około 80.

Jak ustawić lampę LED do czytania?

Nie mniej istotne od tego, jakie parametry ma żarówka, jest usytuowanie lampki LED do czytania. Ta nie powinna oślepiać, więc najlepiej ustawić ją za plecami, nieco z boku. W przeciwnym razie zastanawianie się nad tym ile lumenów do czytania wybrać, by nie męczyć wzroku, nie będzie miało żadnego znaczenia, bo świecąc prosto w twarz, każda żarówka będzie odbierana jako zbyt mocna.

To, jaka lampa LED do czytania sprawdzi się najlepiej, w dużej mierze zależy od preferencji osoby, która ją użytkuje. Jedni wolą modele ścienne, inni lampy stojące, a jeszcze inni biurkowe. Niezależnie od tego, co wybierzesz, warto dobrze rozważyć swój wybór.

Oświetlenie do czytania – czy lampa sufitowa wystarczy?

Jak czytanie przy świetle dziennym nie rodzi dylematów, tak znalezienie odpowiedniego środowiska wieczorem lub w pochmurne dni, już tak. Choć wiele osób rezygnuje ze specjalnej lampki LED do czytania, próbując zadowolić się światłem padającym z lampy sufitowej, to jednak nie zawsze udaje się osiągnąć optymalne warunki. Dlaczego? Zadaniem oświetlenia głównego jest równomierne rozświetlenie przestrzeni. Światło pada z góry, co w połączeniu z siedzeniem w niewłaściwym miejscu, może skutkować powstawaniem cieni i zbyt małym kontrastem, który męczy oczy. Również parametry takiego oświetlenia mogą okazać się zbyt rozbieżne z tym, jaka powinna być żarówka do czytania.

Lampy ścienne do czytania

Wybór właściwej lampki LED do czytania może być problematyczny nie tylko ze względu na ich rozmaite parametry, ale również duży wybór dostępnych modeli i rozwiązań. Szczególnie że prócz tych tradycyjnych – kinkietów i modeli biurkowych na ruchomym ramieniu – można zamontować również bardziej nowatorskie oświetlenie do czytania, na przykład oświetlenie szynowe. Reflektory umieszczone na szynie zapewniają duże pole manewru względem optymalnego ustawienia, dając możliwość sterowania miejscem i kątem padania światła. To opcja idealna i do salonu, i do sypialni. Punktowe światło doświetli czytaną książkę tak, jak trzeba, jednocześnie nie przeszkadzając drugiej osobie leżącej w łóżku.

Na rynku dostępne są również inne lampy ścienne do czytania. Ich sprawność można podnieść, montując odpowiednio dobrane żarówki LED, które są nie tylko energooszczędne, ale również bardziej przyjazne środowisku niż powszechnie stosowane lampy wolframowe. Ta metoda sprawdzi się również w przypadku posiadanego już oświetlenia do czytania, które potrzebuje odświeżenia i dostosowania do własnych potrzeb.

Biurkowa lampa LED do czytania

Z różnych względów nie każdy ma jednak możliwość zamontowania lampy ściennej do czytania. W takim wypadku najlepiej sprawdzi się lampa podłogowa lub biurkowa. Zaletą tej drugiej jest to, że nie zajmuje dużo miejsca i łatwo ją przenosić. Do tego można trafić na takie zaskakujące modele jak ten: Lampa biurkowa LED, który prócz ruchomego ramienia posiada świecącą podstawkę zmieniającą kolory. Taki rodzaj oświetlenia do czytania można wykorzystać również na wiele innych sposobów.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium