Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Jakie oświetlenie hali produkcyjnej?

Odpowiednio zaprojektowane i właściwie dobrane oświetlenie hali produkcyjnej jest jednym z głównych czynników wpływających na bezpieczeństwo, wydajność i jakość pracy w pomieszczeniu. Dlatego też kwestię tę należy starannie przemyśleć. Na co zwrócić uwagę, wybierając oświetlenie do hali? Jakie źródła światła będą najbardziej odpowiednie? Na te i podobne pytania odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.

Co wziąć pod uwagę przy doborze oświetlenia

Właściwy dobór oświetlenia hali produkcyjnej powinien uwzględniać przede wszystkim poziom natężenia światła w różnych lokalizacjach. Miejsca pracy, np. stoły robocze czy linie produkcyjne, powinny być szczególnie dobrze i równomiernie oświetlone. Istotny jest odpowiedni współczynnik oddawania barw i rozkład luminancji w otoczeniu, a także tzw. ograniczenie olśnienia, czyli zapobieganie odbijaniu się światła np. od maszyn, czego rezultatem jest oślepianie pracowników. Warto również zwrócić uwagę na kwestię oszczędności. Bardzo jasne oświetlenie szczególnie na halach o dużych powierzchniach, może generować znaczne koszty. Aby temu zapobiec, warto wybierać rozwiązania energooszczędne, takie jak np. lampy przemysłowe LED.

Oświetlenie liniowe hali produkcyjnej

Na rynku dostępny jest szeroki wybór oświetlenia dedykowanego pomieszczeniom fabrycznym i przemysłowym. Szczególnie polecane jest oświetlenie liniowe LED, czyli popularne świetlówki oraz nowoczesne oprawy hermetyczne. Pierwszy rodzaj można nabyć w różnych wersjach, wśród których najpopularniejsze są modele o długości 150 i 120 cm. Ich zaletami są niewysokie ceny, prostota montażu oraz duża energooszczędność (świetlówki LED-owe pozwalają zaoszczędzić nawet 50% energii względem klasycznych świetlówek o tej samej mocy). Decydując się na to rozwiązanie, warto wziąć pod uwagę wyroby od sprawdzonego producenta, zapewniającego wysoką jakość i odporność na przepalenia swych produktów.

Jeśli chodzi natomiast o LED-owe oprawy hermetyczne, to towary te są bardzo polecane do pomieszczeń o wysokim stopniu wilgotności i zanieczyszczeń. Są one bowiem odporne nawet na bezpośredni strumień wody, a także zewnętrzne zanieczyszczenia.

Lampy High Bay

Szczególnie zalecane jako oświetlenie LED do hali są również lampy High Bay. Cechują się wysoką klasą szczelności, dzięki czemu znakomicie sprawdzają się na obszarach narażonych na intensywne zapylenie, zakurzenie czy również zmoczenie. Są łatwe w montażu, odporne na uszkodzenia mechaniczne, a dzięki wmontowanemu radiatorowi, skutecznie odprowadzają ciepło, zwiększając tym samym żywotność lampy. Zapewniają mocne światło i duży kąt świecenia, dzięki czemu mogą być z powodzeniem montowane na sufitach bardzo wysokich hal.

Lampy halogenowe LED

Sprawdzonym rozwiązaniem są również naświetlacze LED. Znajdą one zastosowanie zwłaszcza w mniejszych pomieszczeniach. Dzięki wysokiej wodoszczelności, mogą być nawet z powodzeniem montowane na zewnątrz pomieszczeń. Halogeny są wydajne, zapewniają intensywne, zimne światło. Cechują się wysoką żywotnością.

Podsumowując, wybór źródeł światła do hal produkcyjnych i innych pomieszczeń przemysłowych jest spory. Dokładna analiza potrzeb przedsiębiorstwa oraz rozplanowanie punktów świetlnych z pewnością pozwoli na właściwy dobór oświetlenia.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium