Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Lampa LED z czujnikiem ruchu jak wybrać?

Wbrew pozorom pomysł połączenia oświetlenia z detektorem obecności czy przemieszczenia nie jest nowy. Rozwiązania tego typu stosowane są bowiem od kilkudziesięciu lat w przemyśle czy różnego rodzaju systemach ochrony budynków, czy terenu. Dużo krótsza jest jednak historia prywatnego wykorzystania tej technologii. Obecnie jednak coraz więcej osób decyduje się na jej użycie w domu. Jaki produkt będzie idealny do Twojego domu? Podpowiadamy!

Lampa LED z czujnikiem ruchu – co to jest i do czego służy?

Z czego składa się lampa z detektorem ruchu? W praktyce jest to po prostu klasyczne źródło światła z włącznikiem kontrolowanym przez odpowiedni czujnik. W chwili pojawienia się osoby lub innego źródła ruchu w jego zasięgu następuje zapalenie żarówki. Co jednak bardzo ważne, omawiane urządzenia reagują z zasady na zmiany pozycji, a nie samą obecność. Ma to olbrzymie znaczenie z punktu widzenia użyteczności. Oświetlenie tego typu umieszcza się z reguły w następujących miejscach:

  • przed drzwiami wejściowymi,
  • na tarasie i w ogrodzie,
  • na korytarzu czy w wiatrołapie,
  • na schodach,
  • w garderobie, spiżarni lub  komórce.

W tym miejscu warto podkreślić, że powodów, dla których korzysta się z lamp z czujkami, jest co najmniej kilka. Najważniejsze z nich, to:

  • poprawa bezpieczeństwa – zapalająca się żarówka LED informuje o ruchu na zewnątrz domu i oświetla przebywające tam osoby. Z kolei w przypadku pomieszczeń przechodnich światło towarzyszy domownikom od wejścia, a nie dopiero po naciśnięciu tradycyjnego włącznika;
  • zmniejszenie zużycia prądu – lampa działa tylko wtedy, gdy jest taka potrzeba;
  • ułatwienie życia – z racji braku konieczności szukania przełącznika na ścianie.

Jakie są typy lamp z czujnikiem ruchu?

Bez wątpienia omawiane urządzenia są bardzo ciekawym rozwiązaniem. Przed dokonaniem zakupu dobrze jest jednak wiedzieć, że istnieją dwa typy oświetlenia ledowego z detektorem ruchu. Pierwsze z nich to lampy z pasywnym czujnikiem podczerwieni (PIR), które działają na zasadzie wykrywania ciała o wyższej temperaturze niż otoczenie. Drugą opcją są modele mikrofalowe (HF), które rozpoznają każdy ruch w swoim zasięgu – bez względu na ciepłotę obiektu. Warto przy tym podkreślić, że obie technologie po odpowiednim skalibrowaniu są skuteczne i niezawodne, choć mają też pewne dodatkowe zalety. W pierwszym przypadku jest to brak reakcji na poruszające się przedmioty o temperaturze otoczenia – takie jak chociażby nawiane liście czy śmieci. W drugim – przenikanie fal przez cienkie ścianki.

Na co zwracać uwagę, przy zakupie lamp LED z czujnikiem ruchu?

Szukając konkretnych lamp LED do instalacji w korytarzu, na schodach czy przed drzwiami, trzeba zwrócić też uwagę na inne kwestie. Najważniejszą z nich jest faktyczny zasięg i możliwości sterowania oraz instalacji czujnika, co ma kluczowe znaczenie dla praktycznego zastosowania urządzenia. Oprócz tego opłaca się też sprawdzić, czy moc źródła światła będzie wystarczająca, a jego zabezpieczenie przed wilgocią i niskimi temperaturami odpowiednie dla danej lokalizacji – co jest szczególnie ważne w przypadku umieszczenia na zewnątrz budynku. Ostatnią kwestią jest ogólna jakość danego produktu, która bezpośrednio wpływa na żywotność i awaryjność.

Lampy LED z czujnikiem ruchu sprawdzą się w wielu domach. Sporo dobrych rozwiązań tego typu w doskonałych cenach, znaleźć można z kolei w naszym sklepie internetowym Onled.pl. Zapraszamy!

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium