Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Na co zwrócić uwagę przed zakupem szynowego systemu oświetlenia?

Mnogość różnego rodzaju oświetlenia pozwala na dowolne aranżowanie wnętrz. System szynowy to rozwiązanie idealne dla minimalisty, ceniącego sobie prostotę i funkcjonalność. Jest to uniwersalne źródło światła, które w zależności od umieszczenia i barwy żarówki może służyć jako oświetlenie górne lub punktowe o charakterze dekoracyjnym. Może być przytwierdzane do ścian lub sufitów w kształcie litery L, kwadratu lub prostokąta. 

Jeszcze przed etapem zakupu i montowania należy zapoznać się z rodzajami oświetlenia szynowego LED. Najczęściej spotykanymi i najchętniej wykorzystywanymi są systemy 1-fazowe. W tym przypadku występuje tylko jeden obwód, co w praktyce oznacza to, że za pomocą jednego włącznika zapali się wszystkie żarówki znajdujące się na szynie. Systemy 3 -fazowe są znacznie rzadziej spotykane i mają trzy niezależne od siebie obwody. Takie rozwiązanie wymaga jednak odpowiednio poprowadzonej elektryki w mieszkaniu. 

Planowanie zamontowania systemu szynowego LED

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że montowanie szynowego oświetlenia LED jest procesem skomplikowanym i pochłaniającym dużo czasu. Nie jest to jednak do końca prawda. Wiele zależy od przygotowania się do tego i merytorycznej wiedzy. 

Pomocne może okazać się wykonanie prostego rysunku technicznego. Nie musi być on profesjonalny. Ważne jedynie, aby uwzględniał takie elementy jak rozmieszczenie i długość szyn, dokładne miejsca źródeł zasilania i liczbę punktów świetlnych. Oświetlenie szynowe LED, aby było wykonane i zamontowane dokładnie, musi zawierać w sobie elementy pochodzące od jednego producenta. Nie zaleca się łączyć części pochodzących z różnych źródeł.

Podobnie jest z systemami szynowymi. Nie warto montować wariantów 1- i 3-fazowych jednocześnie. Nie ma nawet takiej możliwości. Niezwykle istotne jest, aby specjalista pomógł w doborze reszty akcesoriów np. złączek. Można co prawda kupować je na zasadzie prób i błędów, jednak wówczas zajmie to znacznie więcej czasu. Na własną rękę bez problemu docina się szyny do odpowiedniej długości. Wymagane jest tylko posiadanie niezbędnych narzędzi. 

Przydatne jest to, że reflektorki zamontowane na szynie można dowolnie przesuwać. Zależy to jednak od indywidualnych potrzeb i konieczności oświetlenia konkretnego miejsca lub podkreślenia obecności w domu ważnej dla nas dekoracji, obrazu, czy regału z książkami. Istnieje także możliwość dopinania kolejnych reflektorów. 

Częstym napotykanym w trakcie montażu problemem jest miejsce wprowadzenia zasilania do systemu szynowego. W dużej mierze zależy to od producenta. W niektórych przypadkach trzeba umiejscowić je na początku szyny, a w innych w środku. 

Na stronie onled.pl każdy klient znajdzie wiele rozwiązań dopasowanych do własnych potrzeb. Co ważne, oświetlenie szynowe LED dostępne jest w kilku wariantach kolorystycznych. W razie wątpliwości odnoście do wyboru produktów, doradcy z chęcią odpowiedzią na wszystkie pytania.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium