Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Oświetlenie awaryjne – kiedy serwisować?

Różnego rodzaju systemy przeciwpożarowe mają olbrzymie znaczenie dla bezpieczeństwa użytkowników czy mieszkańców budynków. Pozwalają one bowiem wykrywać niebezpieczeństwo i jemu przeciwdziałać, a także ułatwiają sprawną ewakuację. W tym ostatnim przypadku kluczową rolę odgrywa oświetlenie awaryjne. Co trzeba wiedzieć o jego konserwacji?

Lampy przeciwpożarowe – co to właściwie jest?

Pierwszym działaniem, które podejmuje się w wypadku pojawienia się ognia w pomieszczeniach, jest odcięcie prądu. Ta konieczna czynność automatycznie utrudnia jednak ewakuację – szczególnie w warunkach ograniczonego dostępu światła zewnętrznego czy postępującego zadymienia. Aby temu przeciwdziałać, montowane jest oświetlenie awaryjne, którego zadaniem jest oświetlanie drogi i ułatwienie opuszczenia budynku. Co warte podkreślenia, instalacja systemów tego typu jest w wielu sytuacjach wymagana prawem, a ich niesprawność w zasadzie wyklucza możliwość użytkowania. Dbanie o odpowiednią sprawność lamp awaryjnych jest więc nie tylko ważne dla bezpieczeństwa, ale też po prostu wymagane przez przepisy.

Kiedy należy serwisować oświetlenie awaryjne?

Co jasne, każdy system zabezpieczający ma sens jedynie wtedy, gdy jest sprawny. Z pewnością więc warto dbać o jego odpowiednią konserwację. Zgodnie z przepisami, serwis oświetlenia awaryjnego powinien odbywać się w czasie wskazanym przez producenta – jednak nie rzadziej niż raz w roku. W praktyce oznacza to, że z reguły szczegółowe kontrole odbywają się właśnie co 12 miesięcy. W tym miejscu warto jednak podkreślić, że same przeglądy to nie wszystko. Zalecaną praktyką jest także samodzielne kontrolowanie stanu systemów. Polega ono na codziennej inspekcji wyglądu instalacji – w poszukiwaniu uszkodzeń kloszy, okablowania czy innych elementów. Z kolei raz w miesiącu dobrze będzie wyłączyć na kilka minut zasilanie w budynku, by sprawdzić, czy wszystkie lampki świecą. Działania tego typu mogą się oczywiście wydawać dla wielu osób niepotrzebną rutyną, która na dodatek nie jest wymagana przepisami. Jednak ich wykonywanie może uratować zdrowie i życie wielu osób.

Jakie oświetlenie awaryjne montować?

Instalacją systemów oświetlenia awaryjnego z reguły zajmują się specjalistyczne firmy. Wynika to z faktu, że ich projekt musi być zatwierdzony przez specjalistę ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych. Muszą one też spełniać wiele wymagań – takich jak np. umieszczenie świateł na wysokości minimum 2 metrów nad wszystkimi wyjściami ewakuacyjnymi, znakami informacyjnymi i w miejscach skrętów korytarzy.  Niezbędne jest także zapewnienie zasilania na minimum jedną godzinę pracy. Warto przy tym wiedzieć, że obecnie najczęściej wybierane są lampy awaryjne w technologii LED, które dzięki niewielkiemu poborowi mocy mogą działać zdecydowanie dłużej w sytuacji zagrożenia, a ich obudowa jest też mniejsza – co z kolei ma znaczenie z punktu widzenia estetyki. Nowoczesne i sprawnie działające ledowe źródła światła awaryjnego możesz kupić w naszym sklepie internetowym Onled.pl. Zapraszamy!

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium