Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
Oświetlenie ewakuacyjne, czyli jakie?
Oświetlenie ewakuacyjne, czyli jakie?

Same określenia: oświetlenie ewakuacyjne czy też lampy awaryjne są dość powszechnie znane i kojarzone. W praktyce jednak dużo mniej osób wie, czym są rozwiązania tego typu, jakie parametry powinny spełniać i gdzie je stosować. Dlatego też wyjaśniamy te kwestie w poniższym tekście. Zapraszamy do lektury!

Co to jest oświetlenie ewakuacyjne?

Rozprawiając o lampach awaryjnych, przede wszystkim trzeba podkreślić, że odgrywają one olbrzymią rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa w trakcie pożarów czy innych sytuacji zagrażających zdrowiu i życiu. Oświetlenie tego typu składa się z dwóch elementów - pierwszym z nich jest system zasilania zapasowego, który jest niezależny od podstawowej instalacji elektrycznej budynku. Drugi to z kolei same oprawy i źródła światła, które mają na celu zapewnienie widoczności, niezbędnej do sprawnej ewakuacji. Zgodnie z przepisami prawa, oświetlenie ewakuacyjne powinno gwarantować następującą liczbę luksów:

  • minimum 1,5 lx na środku drogi ewakuacyjnej i 0,5 lx poza nią,
  • 0,5 lx (lub więcej) w pomieszczeniach,
  • 15 lx w strefach wysokiego ryzyka - czyli miejscach, gdzie przechowywanie są niebezpieczne substancje czy też nieizolowane elementy instalacji elektrycznej.

Drugą ważną właściwością omawianych lamp jest ich automatyczne włączanie się w chwili zaniku podstawowego zasilania w budynku. Powinno ono nastąpić najpóźniej po 5 sekundach od momentu zgaśnięcia oświetlenia w normalnej sytuacji i w czasie poniżej 0,5 sekundy w przypadku wspomnianych stref ryzyka. W tym miejscu trzeba też podkreślić, ze źródła światła tego typu mogą korzystać zarówno z zasilania zewnętrznego, jak i wbudowanej baterii czy akumulatora. Bez względu na zastosowane rozwiązanie, muszą one jednak świecić się minimum przez godzinę.

Gdzie stosuje się oświetlenie awaryjne?

Zasady działania oświetlenia ewakuacyjnego są dokładnie opisane w konkretnych przepisach. Sprecyzowane są także wytyczne dotyczące miejsc ich montażu. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że muszą się one znaleźć w każdym budynku użyteczności publicznej czy też obiekcie, w którym przebywają większe skupiska osób. W praktyce są to wszelkiego typu urzędy, szkoły, placówki kultury, duże sklepy, hale i stadiony sportowe. Z kolei poszczególne oprawy oświetlenia awaryjnego powinny być umieszczone w następujących lokalizacjach:

  • nad drzwiami wyjściowymi (ewakuacyjnymi),
  • przy zmianach poziomu i schodach,
  • przy sprzęcie gaśniczym i przyciskach alarmowych,
  • przy znakach bezpieczeństwa i punktach pierwszej pomocy,
  • przy każdej zmianie kierunku i na skrzyżowaniach korytarzy,
  • w ciągach dróg ewakuacyjnych.

Czy lampy ewakuacyjne LED to dobry pomysł?

Osobną kwestią związaną z zakupem i instalacją oświetlenia awaryjnego, jest wybranie odpowiednich lamp. Dziś coraz większą popularnością cieszą się produkty wyposażone w żarówki czy diody LED. Nie powinno to zresztą dziwić, gdyż mają one wiele zalet. Najważniejsze z nich to niezawodność, która przekłada się na rzadsze problemy techniczne. Druga to z całą pewnością energooszczędność, która pozwala na dłuższą pracę na zasilaniu awaryjnym.

Oświetlenie ewakuacyjne to bardzo ważny element bezpieczeństwa. Warto więc ściśle przestrzegać zasad jego montażu i dbać o sprawność systemów tego typu. Wysokiej jakości awaryjne lampy LED znajdziesz w naszym sklepie Onled.pl!

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium