Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
Oświetlenie przemysłowe nie musi być nudne
Oświetlenie przemysłowe nie musi być nudne

Czasy, kiedy oświetlenie przemysłowe kojarzyło się z migającymi jarzeniówkami, czy oślepiającymi halogenami, już na szczęście odchodzą w niepamięć. Nowoczesne technologie wyraźnie pokazują, że oświetlenie hal produkcyjnych, magazynów, czy innych pomieszczeń wielkopowierzchniowych, może być estetyczne i praktyczne zarazem, a architektura światła to sztuka warta tego, by w nią zainwestować.

Oświetlenie przemysłowe – o czym musisz pamiętać

Oświetlenie przemysłowe powinno zostać zaprojektowane tak, by spełniało swoją funkcję – w prawidłowy sposób oświetlało strefy robocze oraz ciągi komunikacyjne. Szeroki wybór technologii sprawia, że można osiągnąć to na wiele różnych sposobów, wybierając tradycyjne albo nowoczesne lampy, które poza parametrami, różnią się także rodzajem montażu i kształtem. To natomiast zapewnia duży potencjał aranżacyjny, pozwalając osiągać efekty, które jeszcze jakiś czas temu nie byłyby możliwe. Jedną z takich możliwości jest oświetlenie przemysłowe LED, które jest coraz częstszym wyborem przedsiębiorców. Do jego największych zalet należą:

  • wysoka sprawność energetyczna,

  • żywotność – świecą dłużej,

  • niski pobór prądu – zużywają nawet o 90% mniej prądu niż tradycyjne źródła światła,

  • są bezpieczne, nie zawierają rtęci ani innych szkodliwych substancji, które w razie uszkodzenia oprawy mogłyby się wylać,

  • lampy mogą mieć różne kształty i moc, dzięki łatwiej dobrać rozwiązanie do charakteru wykonywanych zadań i metrażu i rozkładu pomieszczeń,

  • dzięki temu, że się nie nagrzewają, mogą być stosowane praktycznie w każdym miejscu.

Poza funkcjami praktycznymi światło może pełnić również rolę dekoracyjną. W branży wnętrzarskiej już od dawna jest ono wykorzystywane jako element wystroju. Pozwala bowiem wywoływać u odbiorcy dodatkowe wrażenia, np. pobudzać do działania, czy zapewnić uczucie komfortu. Właściwości te warto przenieść także do zakładów pracy, tak planując rozkład oświetlenia przemysłowego, by i wystrój, i pracownicy na tym zyskali.

Oświetlenie przemysłowe LED – aranżacje i pomysły

Szeroki wybór opraw ledowych pozwala na optymalizację oświetlenia przemysłowego, a aranżacje wykonane przy ich wykorzystaniu będą umieć zaskoczyć, zwłaszcza jeśli postawi się na nietypowe rozwiązania. Niektóre z rozwiązań dostępnych na rynku posiadają dodatkowe elementy, takie jak filtry czy wzmocnienia, które nie tylko chronią powierzchnię lampy przed uszkodzeniami, ale również podnoszą jej estetykę.

Lampy high bay LED sprawdzą się tam, gdzie dotąd wykorzystywano oświetlenie fluorescencyjne, halogenowe czy wolframowe. Duża wydajność sprawia, że nawet powieszone wysoko będą skutecznie oświetlały wszelkie powierzchnie. Dobierając je, można kierować się nie tylko ich parametrami, ale również wyglądem. Gęsto żłobione oprawy, czy wręcz przeciwnie – całkiem gładkie, mogą poprawić wygląd wnętrza, czyniąc z oświetlenia przemysłowego LED stylizację, która zdecydowanie odmieni charakter przestrzeni.

Szerokie możliwości aranżacyjne dają również lampy hermetyczne LED, które można połączyć szeregowo. To ciekawe rozwiązanie w zakresie oświetlenia przemysłowego, z powodzeniem da się wykorzystać w dużych halach produkcyjnych, magazynach, warsztatach, czy wszelkich pomieszczeniach o znacznej powierzchni. Oprawy tego typu można montować bezpośrednio na suficie lub powiesić na stalowych linkach. Duża moc sprawia, że z powodzeniem można wieszać ją na różnych, nawet dość znacznych wysokościach, co pozwala stwarzać ciekawe układy.

Alternatywą dla tradycyjnego układu oświetlenia przemysłowego są lampy szynowe. To nowatorskie rozwiązania pozwala na swobodne zmiany względem właściwości oświetlenia, umożliwiając przesuwanie lamp po specjalnych szynach. Oświetlenie szynowe warto instalować w miejscach, które wymagają dodatkowego doświetlenia, w tym na halach produkcyjnych, halach sportowych, na scenach, czy w pomieszczeniach zamkniętych. Dzięki odpowiednio dobranej barwie i mocy lamp, ten rodzaj oświetlenia będzie mógł służyć jako element dekoracyjny i być wykorzystany w projektach przestrzeni.

Jak uzyskać ciekawe oświetlanie przemysłowe LED?

Mimo tego, że podczas montażu lamp przemysłowych trzeba ściśle przestrzegać wytycznych względem barwy światła i jego natężenia, to pozostaje pewna doza swobody w doborze, rozmieszczeniu oraz sposobie montażu opraw. To zostawia furtkę dla każdego, kto chce czegoś więcej niż zwykłe oświetlenie przemysłowe. Aranżacji lamp i naświetlaczy można dokonać na wiele sposobów, decydując się na ciekawe rozwiązania, np. podwieszenie ich na różnych wysokościach. Duże wartości estetyczne będzie miał również montaż dodatkowych źródeł światła o cieplejszej barwie lub wręcz innym kolorze, których zadaniem będzie dodanie wnętrzu nieco innego charakteru.

Światło ma duży wpływ na to, jak odbierane jest wnętrze i warto to wykorzystać, nie tylko podnosząc estetykę wnętrza, ale również czyniąc pomieszczenie przyjemniejszym dla pracowników, którzy spędzają w nim codziennie po kilka godzin.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium