Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
Oświetlenie salonu - inspiracje 2024
Oświetlenie salonu - inspiracje 2024

Oświetlenie salonu inspiracje – najlepsze pomysły na oświetlenie salonu

Salon jest bez wątpienia najważniejszym pomieszczeniem w każdym domu. To miejsce spotkań całej rodziny, wspólnego spędzania czasu i relaksowania się po długim dniu w pracy. Odpowiednie dobranie lamp, zarówno stojących, jak i sufitowych, gwarantuje stworzenie przyjemnego nastroju i sprzyja wypoczynkowi. Jakie oświetlenie do salonu jest najlepsze? Co należy wziąć pod uwagę podczas zakupów? Pierwsze pytanie, na które powinno się odpowiedzieć, dotyczy wielkości salonu i jego wystroju.

Jak oświetlić salon? Jaki jest najlepszy pomysł na oświetlenie salonu?

Większy pokój dzienny można bez problemu podzielić na kilka stref np. jadalną, wypoczynkową czy przeznaczoną do zabawy dzieci. Obecnie odchodzi się raczej od zawieszania żyrandola pośrodku pokoju i stawia na nowoczesne rozwiązania np. reflektorki szynowe lub na linkach, halogeny umieszczone w suficie, plafoniery oraz duże lampy stojące. Ważne jest, aby w jednym pomieszczeniu instalować światło tej samej barwy. Chodzi o to, aby przy włączeniu tworzyły one spójną całość. Przy wysokich ścianach dobranie właściwego oświetlenia może stanowić pewne wyzwanie. Istnieje niemały problem z wymianą żarówek oraz utrzymaniem ich w czystości. W tej sytuacji dobrze sprawdzają się ramy oświetlenia LED-owego rozpiętego na linkach lub światełka zainstalowane na wysięgnikach.

Pomysły na oświetlenie salonu

  • Lampy sufitowe i stojące

Najlepiej umieścić je nad miejscem wypoczynkowym lub tam, gdzie najczęściej bawią się dzieci. Pozwoli to na równomierne oświetlenie większej przestrzeni i zapewni lepszy komfort. Lampy sufitowe zapala się zazwyczaj przy większej liczbie osób przebywających w pokoju. Przy kanapie lub sofie warto postawić pojedynczą lampę stojącą dającą mniej intensywne światło. Wówczas nie trzeba zapalać dużej lampy, tylko po to, aby poczytać gazetę czy książkę. Takie rozwiązanie sprzyja zachowaniu intymności i relaksowi.

  • Lampy nad stołem

Lampy montowane nad stołem na linii osi podkreślają rangę tego miejsca – wspólnych rodzinnych posiłków i biesiad z najbliższymi. Zazwyczaj takie oświetlenie montowane jest dość nisko. W ten sposób uzyskuje się efekt odizolowania od innych źródeł światła. Aby móc kontrolować intensywność światła, zaleca się montowanie tzw. ściemniaczy.

  • Listwy LED-owe

W nowoczesnych wnętrzach warto stawiać na oryginalne rozwiązania. Jakie oświetlenie LED do salonu pomoże podkreślić jego charakter? Ciekawym sposobem aranżacji wnętrza jest zamontowanie pasków lub listw LED-owych. W większości przypadków umieszcza się je nad telewizorem lub regałem z książkami. Takie rozwiązanie najlepiej prezentuje się przy zgaszonym górnym świetle. Wzbogaca to aranżację całego pokoju.

Oświetlenie salonu – jak wybrać? Jakie oświetlenie do salonu będzie najlepsze?

Aby salon, będący często miejscem odpoczynku dla całej rodziny, mógł pełnić swoje funkcje, powinien zostać oświetlony w prawidłowy sposób, uwzględniając zarówno kształt pomieszczenia, jak i ilość naturalnego światła, które do niego przenika. W nowoczesnym oświetleniu salonu najlepiej sprawdzają się lampy o barwie ciepłej, ewentualnie neutralnej, dającej poczucie komfortu i sprzyjającej relaksowi. Dużo korzyści niesie też montaż oświetlenia ledowego, które jest nie tylko energooszczędne, ale również ekologiczne, co czyni je idealną alternatywą dla tradycyjnych żarówek i świetlówek. Dodatkowo łatwo znaleźć taką lampę LED, przy której salon będzie prezentował się jeszcze lepiej pod względem wystroju.

Planując oświetlenie do salonu, warto skupiać się nie tylko na oświetleniu głównym, ale również strefowym, które uwzględni potrzeby poszczególnych osób. Jako dodatkowe źródło światła można wykorzystać na przykład lampy podłogowe lub ścienne. Miłośnikom mniej typowych rozwiązań z pewnością spodobają się aranżacje z taśmami LED oraz oświetleniem szynowym.

Oświetlenie salonu sufitowe

Oświetlenie sufitowe jest jedną z najczęstszych opcji wybieranych do mieszkań. Nie tylko pozwala w dość wygodny sposób rozświetlić cały salon, ale również, dzięki bardzo dużemu wyborowi łatwo znaleźć wiszącą lampę LED do salonu, która wpisze się w jego wystrój, zarówno pod względem formy, jak i kolorystyki.

Oprócz tradycyjnych rozwiązań w obszarze oświetlenia do salonu można zdecydować się również na zastosowanie natynkowych lamp LED, które idealnie zastąpią modele wiszące, nadając wnętrzu nowoczesnego charakteru. Nie trzeba się przy tym ograniczać do klasycznych okrągłych źródeł światła, bo te kwadratowe lampy LED także sprawdzą się bardzo dobrze.

Oświetlenie salonu i sufit podwieszany

Aby w pełni wyczerpać potencjał sufitu podwieszanego i wykorzystać go jako element oświetlenia salonu, warto go dyskretnie podświetlić. Oprócz montażu opraw, dających punktowe światło, można zdecydować się na wykorzystanie taśm LED. Dużą ich zaletą jest łatwość montażu – poszczególne elementy można przycinać i łączyć ze sobą, co ułatwia dopasowanie ich do własnych potrzeb.

Alternatywa dla tradycyjnego oświetlenia salonu

Oświetlenie salonu sufitowe wcale nie musi stanowić głównego źródła światła w pomieszczeniu. Odpowiednio dobrana i właściwie ulokowana ścienna lampa LED do salonu z powodzeniem zastąpi modele wiszące, jednak, żeby to się w pełni udało, a efekt był satysfakcjonujący, musi ona spełniać kilka warunków. Duże znaczenie odgrywa tutaj nie tylko moc, ale również kąt, pod jakim będzie padało światło. Jeśli lampy ścienne mają przejąć rolę nadrzędną, to najlepszy rezultat uzyska się, montując oświetlenie ledowe tak, by salon był oświetlony na jak największej powierzchni. Świetnie sprawdzi się przy tym oświetlenie szynowe, które zachwyca nie tylko minimalistycznym wyglądem, ale również dobrze rozwiniętą funkcjonalnością, która pozwala zmieniać kierunek strumienia światła.

Dekoracyjne oświetlenie salonu

Pomocne w budowaniu nastroju w pomieszczeniu może okazać się również delikatne światło, bez którego obecnie nie sposób wyobrazić sobie nowoczesnego oświetlenia salonu. Wykorzystuje się je przede wszystkim do podświetlania regałów, witryn czy barków, stosując przy tym wspomniane już taśmy LED. Paski ledowe będą idealne również przy dodatkowym oświetleniu kina domowego.

To tylko kilka z nieskończenie wielu pomysłów na oświetlenie salonu. Zapoznając się z asortymentem sklepu z oświetleniem ledowym OnLED z pewnością znajdziesz wiele ciekawych inspiracji i zupełnie nowych pomysłów na oświetlenie do salonu. Oświetlenie salonu inspiracje czerpane z najnowszych trendów mogą pomóc stworzyć wyjątkową atmosferę w Twoim domu.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium