Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Oświetlenie stanowiska pracy – jakie powinno być?
Oświetlenie stanowiska pracy – jakie powinno być?

O tym, że w każdym miejscu pracy koniecznie trzeba zapewnić odpowiednią ilość światła, wie większość pracowników i pracodawców. Niestety jednak gorzej wygląda to w praktyce, gdyż nie zawsze normy są zachowane. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak prawidłowo wykonać oświetlenie stanowiska w firmie, to koniecznie przeczytaj ten artykuł!

Oświetlenie w pracy – dlaczego jest takie ważne?

Praca po ciemku zawsze jest złym pomysłem – i to z kilku powodów. Przede wszystkim wykonywanie czynności w warunkach słabego oświetlenia jest niezdrowe dla oczu. Po drugie, precyzja w takiej sytuacji jest zdecydowanie niższa, co w oczywisty sposób wpływa na szybkość realizacji zadań i jakość produktu czy usługi.

Idąc dalej, brak światła może prowadzić do wypadków, a także negatywnie wpływa na atmosferę w firmie. Trzeba też oczywiście dodać, że nieprzestrzeganie zaleceń w tej kwestii jest łamaniem przepisów, co w chwili kontroli może skutkować mandatem oraz nakazem poprawienia oświetlenia.

Oświetlenie różnych pomieszczeń w firmie – co trzeba wiedzieć na ten temat?

Szykując się do zakładania czy też modernizacji oświetlenia w firmie, koniecznie trzeba zacząć od zapoznania się z wytycznymi BHP. Znaleźć w nich można szczegółowe normy oraz przepisy odnośnie do sposobu montażu źródeł światła. Co istotne, różnią się one w zależności od rodzaju działalności. Dobrze obrazuje to poniższa tabela minimalnego natężenia oświetlenia dla odmiennych miejsc pracy.

Rodzaj pracy Natężenie w luksach
Pisanie, praca przy komputerze 500
Segregowanie i kopiowanie 300
Nauczanie, prowadzenie szkoleń 500
Prace montażowe zgrubne 200
Prace montażowe średnie 300
Prace montażowe dokładne 500
Prace montażowe precyzyjne 750
Kreślenie 750
Spawanie 300
Mechanika precyzyjna 1000

Podane parametry muszą dotyczyć samego miejsca wykonywania czynności – a więc np. pulpitu biurka czy stołu montażowego. Nie ma przy tym wymogu, by omawiane wartości były uzyskiwane przy użyciu oświetlenia sztucznego. Jednak w naszej strefie klimatycznej stawianie tylko na światło dzienne jest raczej wątpliwe.

Podczas projektowania trzeba też zwrócić uwagę na inne kwestie, takie jak np. możliwość powstawania refleksów na monitorach, efektu olśnienia czy też przekłamania barw. Wszystkie one będą wpływać negatywnie na pracę.

Nowoczesne oświetlenie LED – czy sprawdza się w pracy?

Z całą pewnością najlepszym obecnie sposobem na zapewnienie światła w firmie jest technologia ledowa. Przede wszystkim źródła tego typu mogą bez trudu zapewnić jasność niezbędną nawet do wykonywania najbardziej wymagających zadań. Jednocześnie oświetlenie LED zużywa mało prądu i jest dodatkowo długowieczne, co pozwala na ograniczenie wydatków.

Trzecim powodem, dla którego warto postawić na rozwiązania ledowe, jest możliwość zakupu żarówek i świetlówek przystosowanych do praktycznie wszystkich tradycyjnych gniazd i gwintów. Dzięki temu nie ma potrzeby wymiany całych lamp i opraw. 

Lampy LED – idealne rozwiązanie dla firm w sklepie Onled.pl!

Światło w pracy jest niezbędne do wydajnego i bezpiecznego wykonywania powierzonych zadań. Dlatego warto zwracać uwagę na jego moc i rozmieszczenie oraz stawiać na oświetlenie ledowe – którego parametry zdecydowanie przewyższają tradycyjne żarówki i halogeny. Wiele źródeł diodowych w doskonałych cenach znajdziesz w naszym sklepie Onled.pl – sprawdź!

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium