Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
Oświetlenie uliczne – poznaj cenne informacje
Oświetlenie uliczne – poznaj cenne informacje

Współcześnie uliczne oświetlenie LED jest postrzegane jako miejski standard, choć wciąż wiele ulic nie zostało jeszcze wyposażonych w tego rodzaju źródła światła. O tym, że to poważny błąd, przekonasz się dzięki lekturze naszego wpisu. Sprawdź, czym powinna charakteryzować się dobra oprawa świetlna w przestrzeni publicznej i dlaczego warto stawiać na energooszczędną technologię.

Uliczne oświetlenie LED – co warto o nim wiedzieć?

Choć dla młodszych pokoleń miejska latarnia gazowa zapalana przez specjalnie oddelegowanego do tego pracownika to obraz abstrakcyjny, w wielu miejscach wciąż stykamy się z oprawami mającymi wiele lat i zdecydowanie odbiegającymi od współczesnych standardów. Nawet poza dyskusją o energooszczędności standardowe, żółte światło ulicznych opraw jest gorsze od nowocześniejszego, czyli białego. Lampy LED na osiedlach i w innych przestrzeniach publicznych:

 • poprawiają jakość nagrań monitoringu miejskiego,
 • dają przechodniom i kierowcom wyższe poczucie bezpieczeństwa poprzez poprawę widoczności,
 • lepiej od żółtych opraw sprawdzają się w trudnych warunkach atmosferycznych ograniczających widzenie, np. we mgle lub deszczu,
 • zmniejszają wydatki na energię i wspierają redukcję emisji gazów cieplarnianych do atmosfery.

Należy podkreślić, że wszelkie inwestycje związane z wymianą ulicznego oświetlenia na nowe, w standardzie LED, wymagają przestrzegania norm:

 • PKN-CEN/TR 13201-1:2007,
 • PN-EN 13201-2:2007,
 • PN-EN 13201-3:2007,
 • PN-EN 13201-4:2007.

Najważniejsze atuty jakościowego oświetlenia ulicznego

Po pierwsze uliczne oświetlenie bezpośrednio wpływa na poczucie bezpieczeństwa i komfort przechodniów. Jedną z największych obaw przeciętnego spacerowicza jest po prostu ciemność. Poza tym przez brak widoczności można na przykład wejść w dziurę, poślizgnąć się na lodzie czy nie dostrzec innej przeszkody. Ponadto w intensywnym świetle lamp przynajmniej część potencjalnych napastników dwa razy zastanowi się przed podjęciem słownej lub fizycznej agresji.

Po drugie aspekt bezpieczeństwa dotyka w podobnym stopniu wszystkich uczestników ruchu drogowego. Choć kierowca dysponuje w pojeździe sztucznym oświetleniem, dużo wygodniejsza i bezpieczniejsza jazda odbywa się w blasku latarni. W mroku łatwiej o tragiczny w skutkach wypadek.

Po trzecie oszczędny i silny typ oświetlenia, jakim jest LED, podnosi prestiż okolicy i znajdujących się w pobliżu nieruchomości. Potencjalni kupcy mieszkań i domów lub biznesowi inwestorzy zwracają uwagę na takie detale jak sposób funkcjonowania w dzielnicy o każdej porze dnia i nocy. Dlatego niedoświetlone, spowite mrokiem osiedla siłą rzeczy kojarzą się z niebezpieczeństwem, nawet jeżeli w rzeczywistości nigdy nie dochodzi na nich do napaści czy innych, przykrych zdarzeń.

Po czwarte uliczna oprawa dzięki technologii ledowej może być naprawdę oszczędna i trwała. Tak jak w gestii samorządowców czy lokalnej społeczności znajduje się wzajemne wsparcie w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców, tak wszyscy powinni angażować się w działania:

 • redukujące stałe koszty, rachunki za prąd,
 • wspierające bezpieczeństwo w okolicy,
 • dostosowane do współczesnych wymogów i przepisów.

Podsumowanie

W celu zakupienia nowoczesnych i trwałych technologii oświetleniowych do zastosowań publicznych zapraszamy do sklepu internetowego Onled.pl. Oferujemy szeroki wybór m.in. wysokojakościowych żarówek LED w różnych wersjach i o dowolnych parametrach oraz właściwościach, które skutecznie rozjaśnią każdą przestrzeń.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium