Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28
Rola dobrego oświetlenia na hali, w magazynie i innych przestrzeniach
Rola dobrego oświetlenia na hali, w magazynie i innych przestrzeniach

Właściwe oświetlenie hali i innych miejsc pracy jest tak ważne dla bezpieczeństwa pracowników oraz efektywności wykonywanych zadań, że nie powinno się na nim oszczędzać. Wybór rozwiązań w zakresie technologii oświetleniowej rozwinął się na tyle, że już nie trzeba wybierać między systemem wydajnym a tanim w eksploatacji. Jeśli szukasz dobrych rozwiązań w zakresie oświetlenia hali przemysłowej, to dobrze trafiłeś.

Prawidłowe oświetlenie hali – dlaczego to jest takie ważne?

  • Właściwie zaprojektowane oświetlenie hali magazynowej, czy innej przestrzeni wielkopowierzchniowej, wpływa na bezpieczeństwo pracowników nie tylko bezpośrednio podczas ich pracy, ale również, gdy się przemieszczają, uwidaczniając przeszkody na ich drodze.

  • Obowiązek ochrony zdrowia pracowników poprzez zapewnienie odpowiednich warunków pracy, nakłada na przedsiębiorcę Kodeks Pracy (art. 207, §2). Dostosowanie parametrów oświetlenia do charakteru ich zadań może ograniczyć ryzyko wystąpienia u nich wad wzroku i niektórych chorób zawodowych, jednocześnie wpływając na ich kondycję psychiczną i samopoczucie.

  • Właściwy poziom natężenia oświetlenia i barwa światła rzutują bezpośrednio na jakość pracy. Nie tylko postępuje ona sprawniej, ale także zmniejsza się ilość wad produkcyjnych, zwłaszcza tych powstałych przy zadaniach wymagających dużej precyzji.

  • Odpowiednio doświetlone stanowisko robocze sprawia, że praca jest efektywniejsza, wzrasta wydajność pracownika i jego zdolność koncentracji.

  • Optymalnie dobrane oświetlenie hali produkcyjnej pozwala zaoszczędzić na kosztach eksploatacyjnych. Poprzez zastosowanie nowoczesnej technologii, przede wszystkim lamp LED, można uzyskać większą wydajność niższym nakładem finansowym. Dodatkowo w przypadku mechanicznego uszkodzenia są one o wiele bardziej bezpieczne dla osób znajdujących się pomieszczeniu niż tradycyjne żarówki metalohalogenkowe, czy wolframowe.

Jakie powinno być oświetlenie hali, by spełniało swoją funkcję?

Oświetlenia magazynu i innych powierzchni o dużym metrażu, w których przebywają ludzie przez dłuższy czas, musi być wykonane zgodnie z normami. Są one określone w dokumencie „PN-EN 124646-. Światło i oświetlenie. Oświetlenie miejsc pracy. Część 1: Miejsca pracy we wnętrzach”.

Wśród najważniejszych parametrów, które należy uwzględnić, znajdują się:

Natężenie oświetlenia

Natężenie oświetlenia (wyrażane w luksach [lx]) i jego rozkład w polu pracy bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo i wygodę pracownika. Wymagane natężenie oświetlenia w hali produkcyjnej wynosi minimum 200 lx. Jednak jego optymalny poziom dobiera się w zależności od rodzaju pracy wykonywanej na stanowisku, a wartości te mogą się znacząco różnić np. stale obsadzone stanowiska pracy przy instalacji przetwórczej czy galwanizowanie wymagają 300 lx, dekoracyjne szlifowanie szkła 1000 lx, a produkcja syntetycznych kamieni szlachetnym już nawet 1500 lx.

Olśnienie

Oświetlenie hal produkcyjnych musi spełniać wymagania również względem olśnienia. Jest to efekt wiążący się z dyskomfortem i\lub zmniejszeniem zdolności rozpoznawania przedmiotów, powstały między innymi w wyniku niewłaściwego rozkładu luminancji

Oddawanie barw

Z racji tego, że wygląd określonego przedmiotu może ulegać zmianom w zależności od warunków oświetlenia, to w przypadku oświetlenia hal przemysłowych należy uważnie dobierać współczynnik oddawania barw (Ra/CRI). Ogólnie zaleca się by w pomieszczeniach, w których ludzie pracują lub przebywają przez dłuższy czas, wynosił on 80 lub więcej, przy czym maksymalna wartość to 100.

Rozkład luminancji

Luminancja, rozumiana jako miara oświetlenia padającego w danym kierunku, powinna być rozłożona w sposób równomierny, gdyż zapewnia to optymalną ostrość wzroku, podnosi czułość kontrastową i wpływa na wydolność funkcji oka.

hala magazyn oświetlenie led

Czy warto wybrać lampy LED na hale?

Zastanawiając się nad sposobem oświetlenia hali produkcyjnej, czy innych pomieszczeń o charakterze przemysłowym, warto sięgać po rozwiązania, które będą nie tylko ekonomiczne, ale również wydajne. Świetnie w tej roli sprawdzą się lampy LED. Do oświetlenia hali przemysłowej można zastosować zarówno lampy hermetyczne umożliwiające stworzenie oświetlenia liniowego, jak i lampy high bay LED, które rozpraszają światło po okręgu.

Ciekawym rozwiązaniem jest również oświetlenie szynowe. Pozwala ono na swobodne przesuwanie lamp po specjalnych szynach zamontowanych na suficie lub ścianach oraz zmienianie kąta i kierunku padania światła, dzięki czemu łatwiej uzyskać odpowiednie warunki świetlne na płaszczyźnie roboczej. Rozwiązania stosowane w przedsiębiorstwach sprawdzą się również jako oświetlenie hal sportowych i innych dużych powierzchni zamkniętych.

Mimo że lampy LED nie należą do najtańszych, to warto w nie zainwestować ze względu na ich właściwości i niskie koszty eksploatacji. Dzięki nim koszt utrzymania oświetlenia hali znacznie się obniży.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium