Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28
Workspace a dobre oświetlenie. Dlaczego to jest ważne?
Workspace a dobre oświetlenie. Dlaczego to jest ważne?

Wiele osób nie doceniało roli właściwego oświetlenia biurka, póki nie przeniosło swojej pracy do domu. A przecież to jest nie mniej ważne niż odpowiednio dobrane krzesło, czy ustawienia monitora. Nieprawidłowo zaprojektowane oświetlenie nad biurko może bezpośrednio wpływać na Twoje zdrowie i koncentrację. Z tego względu przygotowując miejsce pracy, należy zadbać również o światło.

Dlaczego prawidłowe oświetlenie biurka z komputerem jest takie ważne?

8 godzin dziennie, które przeciętnie spędza człowiek w pracy, siedząc przed komputerem, to zbyt dużo by nie zadbać o prawidłowe oświetlenie biurka. Zwłaszcza że jest ono nie tylko pomocne w utrzymaniu dobrego samopoczucia fizycznego i psychicznego, ale także bezpośrednio oddziałuje na efektywność i tempo wykonywania zadań.

Organizm człowieka jest zaprogramowany, by reagować na światło, a ono samo steruje jego wieloma funkcjami, wyzwalając między innymi senność, czy pobudzając do działania. Jego niedobory widać zwłaszcza późną jesienią i zimą, kiedy dni są krótkie, a promienie słoneczne padają pod zbyt małym kątem, żeby dostatecznie doświetlić wnętrza. To właśnie wtedy wiele osób zauważa u siebie nadmierną senność i rozdrażnienie, a nawet stany depresyjne. Aby uniknąć podobnych problemów, warto odpowiednio oświetlić pomieszczenia – zwłaszcza biuro, w którym spędza się praktycznie większość dnia.

Prawidłowe oświetlenie biurka, uwzględniające kolor i natężenie światła, da organizmowi sygnał do działania. Dzięki niemu nie tylko ustąpi senność, ale również poprawi się poziom koncentracji i kreatywności oraz wzrosną chęci do pracy. To wszystko przełoży się na większą efektywność. Praca w odpowiednim otoczeniu świetlnym wpłynie korzystnie także na ogólne samopoczucie i da siłę do podejmowania wyzwań, także tych poza zawodowych.

Odpowiednie ustawienie oświetlenia nad biurkiem może także sprawić, że nie będziesz kończył pracy tak bardzo wyczerpany fizycznie, nie mówiąc już o zmęczonych oczach. Źle ustawione i dobrane światło bezpośrednio wpływa na ich kondycję. Po dłuższym czasie spędzonym w niewystarczającym oświetleniu nie tylko mogą stać się zaczerwienione i suche, ale również zaczną boleć. To natomiast może w krótkim czasie osłabić ogólne funkcjonowanie wzroku i przyczynić się do rozwoju wad.

Jeśli więc organizujesz sobie domowy workspace, wiedz, że oświetlenie go w prawidłowy sposób ma naprawdę duże znaczenie.

workspace oświetlenie biura

Jak powinno wyglądać oświetlenie biurka LED?

Jednym z najbardziej wydajnych i energooszczędnych systemów oświetlenia jest LED. Na rynku dostępnych jest dość sporo lamp, co zapewnia duże pole manewru i pozwala znaleźć optymalne rozwiązania w zakresie oświetlenia nad biurkiem, dostosowane do powierzchni i warunków lokalu:

  • Panele podtynkowe – montuje się je najczęściej w podwieszanych sufitach, a ich uniwersalny kształt sprawia, że pasują do wielu wnętrz.

  • Panele natynkowe – dają podobny efekt jak panele natynkowe, jednak ich montaż jest łatwiejszy. Odbywa się na podobnej zasadzie jak w przypadku tradycyjnych lamp lub kinkietów.

  • Oświetlenie szynowe – to ciekawe rozwiązanie, które pozwala dowolnie sterować oświetleniem. Na specjalnych szynach montuje się przesuwane lampy, co ułatwia dobieranie poziomu i rodzaju światła.

  • Lampy natynkowe – swoim wyglądem przypominają klasyczne lampy, jednak dzięki minimalistycznemu wyglądowi są bardziej praktyczne i pasują do wnętrz o różnym przeznaczeniu i stylu aranżacji.

Planując oświetlenie nad biurkiem, trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników:

  • Usytuowanie i nasłonecznienie pomieszczenia przeznaczonego na biuro – jeśli masz taką możliwość, to wybierz na biuro miejsce z dużą ilością światła naturalnego, które jest najlepszym środowiskiem do pracy. Wciąż jednak trzeba zadbać o prawidłowe oświetlenie biurka, bo nie każdego dnia poziom światła będzie wystarczający.

  • Dopasowanie liczby, kształtu i rozmieszczenia lamp do wnętrza – największą efektywność osiąga się, tworząc kilka źródeł światła. Do oświetlenia dużych powierzchni sprawdzą się duże podłużne lampy lub kwadratowe panele, jednak na mniejsze metraże lepiej zastosować lampy z ruchomym ramieniem, tak by można było dopasowywać ich położenie do bieżących potrzeb. Dobrze jest także dołożyć oświetlenie punktowe w postaci lampki biurkowej.

  • Moc potrzebna do oświetlenia biurka – to, ile lumenów będzie posiadała żarówka lub lampa, zależy od usytuowania biurka i jego dostępu do światła słonecznego. Z reguły, do pracy przy komputerze zaleca się źródło światła o jasności ok. 400 lumenów.

  • Kolor światła – w pomieszczeniach biurowych najlepiej sprawdzają się barwy neutralne lub zimne, które nie wywołują senności, a zamiast tego mobilizują do działania i ułatwiają koncentrację.

  • Wskaźnik oddawania barw (CRI) – parametr ten pomaga określić poziom odzwierciedlania koloru. Im bliżej wartości 100, tym realniejsze będą wydawać się barwy. Optymalny poziom wynosi 80 i właśnie taki współczynnik CRI cechuje dużą część lamp i żarówek ledowych dostępnych na rynku.

  • Koszt utrzymania domowego workspace’u – LED jest technologią, która cechuje się niższym poborem prądu i dłuższą żywotnością niż tradycyjne systemy oświetlenia.

Oświetlenie biura LEDinne korzyści

W kwestii oświetlenia powierzchni biurowych technologia LED wypiera tradycyjne żarówki wolframowe. Mimo iż koszt zakupu lamp ledowych jest nieco wyższy, to inwestycja szybko się zwraca, a różnicę widać nie tylko po rachunku za prąd.

Oświetlenie biurka do pracy lampami lub żarówkami LED zapewnia również dużą swobodę w doborze koloru i mocy światła. Niektóre urządzenia, na przykład taka lampka biurkowa ze ściemniaczem pozwala dopasować moc światła do własnych preferencji, co zdecydowanie ułatwia kontrolę nad otoczeniem. Inne rozwiązania do biura znajdziesz w sklepie Onled.pl.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium