Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
Żarówki LED – przydatny poradnik
Żarówki LED – przydatny poradnik

Spośród wielu technologii, które upowszechniły się w XXI wieku, jedną z najbardziej widocznych na każdym kroku jest oświetlenie wykorzystujące diody elektroluminescencyjne. Jednak mimo swej popularności, w dalszym ciągu dla wielu osób pozostają one pewną niewiadomą. Jeśli więc nie wiesz, jakie żarówki LED wybrać dla siebie, to koniecznie przeczytaj ten artykuł!

Kiedy można użyć żarówek LED?

Oświetlenie ledowe kojarzy się oczywiście z nowoczesnością, stąd też wiele osób powątpiewa, czy sprawdzi się ono w starych lampach. Na szczęście problem taki nie występuje, gdyż powszechnie dostępne są zarówno źródła korzystające z klasycznych gwintów E27 i E14, jak i najróżniejszych gniazd – takich jak GU10 czy G4. Co istotne, każda żarówka ledowa jest też bezpieczniejsza dla użytkowników – trudniej ją zbić, a jej wierzch nie nagrzewa się zbyt mocno, przez co ryzyko oparzenia jest dużo mniejsze. W odróżnieniu od świetlówek, diody nie zawierają żadnych niebezpiecznych substancji, takich jak rtęć. Dzięki temu doskonale nadają się one również do pokojów dziecięcych.

Żarówki LED – jak dobrać ich moc?

To jeden z największych problemów użytkowników, szczególnie tych przyzwyczajonych do klasycznych żarówek żarnikowych o mocach 25, 40, 60 czy 100 W. Tymczasem liczba Watów w przypadku diod LED nie ma bezpośredniego przełożenia na ilość generowanego światła. Dużo bardziej miarodajna jest liczba lumenów, którą należy dostosować do wielkości i przeznaczenia pomieszczenia. Dla domów i mieszkań powinno to być od 200 do 500 lm na m2. Żarówka LED o mocy 10 W generuje z kolei około 800-900 lm.

Barwa światła – jakie ma znaczenie?

Istotnym parametrem LED-ów jest też ich temperatura barwowa, określana w Kelwinach. Co ważne – im jest ona wyższa, tym światło zimniejsze. W większości zastosowań idealne będzie oświetlenie zbliżone do naturalnego – 4000-4500 K. Pomieszczenia wypoczynkowe mogą być jednak nieco cieplejsze (2500-3500 K). Z kolei te przeznaczone do pracy – chłodniejsze (ponad 5000 K).

Oddawanie barw – co to jest?

To często pomijana cecha, która jednak ma spore znaczenie użytkowe. Współczynnik ten określa stopień oddania barw oświetlonych przedmiotów i może przyjąć wartość od 0 do 100. CRI 100 oznacza w tym przypadku, że rzeczy będą wyglądać dokładnie tak, jak w naturze.

Żarówka ledowa – jaki ma kąt świecenia?

Wartość ta może wynosić od około 120 do 160 stopni. Oznacza ona, jak szeroko padać będzie światło generowane przez diodę, co wpływa oczywiście na sposób oświetlenia danego pomieszczenia. Źródła o niskim kącie najlepiej sprawdzą się do zastosowań dekoracyjnych, czy też iluminacji określonych stref. Z kolei żarówki ledowe szerokokątne będą idealne do użytku ogólnego.

Podsumowując

Z roku na rok możliwości żarówek LED są coraz większe. Przekłada się to również na liczbę dostępnych produktów oraz stosowane rozwiązania techniczne. Co godne podkreślenia, elektroniczne diody świetnie sprawdzają się też jako element systemów inteligentnych domów, z pewnością są więc one przyszłością oświetlenia. 

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium