Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Rozmieszczenie halogenów w kuchni - o czym należy pamiętać?
Rozmieszczenie halogenów w kuchni - o czym należy pamiętać?

Jeżeli projektujesz właśnie system oświetlenia do swojej wymarzonej kuchni, to musisz pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Stosując się do prostych wytycznych stworzysz przestrzeń, która będzie nie tylko estetyczna, ale także w pełni funkcjonalna, pozwalając Ci na wygodne przygotowywanie posiłków. W niniejszym wpisie podpowiadamy, jak prawidłowo rozmieścić oczka sufitowe w kuchni, aby stanowiły optymalne i wydajne źródło światła.

Nowe trendy w aranżacji oświetlenia kuchennego


Zanim przejdziemy do samych sufitowych punktów świetlnych, to najpierw przybliżymy Ci to, jak w ostatnich latach zmieniło się podejście do oświetlenia w kuchni. Jeszcze do niedawna najpowszechniejszym rozwiązaniem było wykorzystanie tylko jednego źródła światła – przede wszystkim w formie głównej lampy z żarówką o dużej mocy. Obecnie odchodzi się jednak od takiego systemu na rzecz lepiej przemyślanych układów oświetleniowych, które znacznie usprawniają wykonywanie kuchennych obowiązków.

Jeżeli zależy Ci na tym, aby przebywanie w kuchni było przyjemne dla wszystkich domowników, to powinieneś podzielić pomieszczenie na podstrefy. Taki pomysł sprawdzi się co prawda najlepiej w przypadku dużych przestrzeni, jednak z powodzeniem możesz go wykorzystać również w mniejszym metrażu. W myśl tej zasady, każdy z punktów kuchni powinien mieć przypisany konkretny rodzaj oświetlenia – mowa tutaj o m.in. świetle głównym, roboczym czy dekoracyjnym.

Aranżacja głównego oświetlenia z pomocą opraw typu oczko


Centralny punkt światła wcale nie musi być jedną lampą. Bardzo wygodnym wariantem jest zdecydowanie się na kilka punktów świetlnych. W tej roli świetnie sprawdzą się oprawy montowane zarówno w stropie (oprawa typu oczko), jak i na jego powierzchni (oprawa natynkowa). Aby mniejsze lampki spełniły jednak swoje zadanie, to musisz równomiernie rozmieścić je na całej powierzchni sufitu, pomijając oczywiście przestrzeń znajdującą się bezpośrednio nad meblami kuchennymi. Jeżeli Twoja kuchnia ma spory metraż, to możesz połączyć klasyczne oświetlenie wiszące oraz oświetlenie punktowe w postaci drobnych opraw.

Oświetlenie zadaniowe


Strefa robocza, czyli miejsce, gdzie będziesz przygotowywał posiłki, powinna być należycie oświetlona, zapewniając Ci nie tylko wygodę i funkcjonalność, ale także bezpieczeństwo. W tym celu warto wykorzystać podszafkową lampkę LED w okrągłej oprawie. Takie źródło światła jest nie tylko bardzo ekonomiczne, ale pozwoli Ci też na regulowanie barwy i natężenia – w tym celu będziesz musiał się jednak zdecydować na zestaw wyposażony w specjalny sterownik.

Oświetlenie LED-owe montowane w meblach kuchennych nie musi wcale przyjmować formy oczek – świetnym rozwiązaniem są taśmy LED. Ich kształt umożliwia oświetlenie o wiele większej przestrzeni. Pamiętaj tylko, że przewody są dość delikatne, z tego powodu zalecamy oprawić je w profile LED, czyli specjalne listwy, które uchronią oświetlenie przed przypadkowym uszkodzeniem, a przy okazji pozwolą lepiej dopasować je do stylistyki reszty wyposażenia.

W roli uzupełniającego źródła światła sprawdzą się też doskonale reflektorki sufitowe. Ich ruchome ramiona pozwolą Ci skierować dodatkowy strumień światła w pożądane miejsce.

Postaw na właściwą temperaturę światła


Dobierając oświetlenie kuchenne, powinieneś zwrócić także uwagę na to, czy lepszym wyborem okaże się światło ciepłe czy zimne. Twoja decyzja musi być uzależniona od warunków oświetleniowych oraz charakterystyki kuchni. Jeżeli do pomieszczenia wpada w ciągu dnia sporo promieni słonecznych (duże przeszklenia, ekspozycja na południe), to kuchenne lampy możesz wyposażyć w żarówki ledowe o zimnej lub neutralnej barwie. W przypadku przestrzeni, która nie ma okien, najlepszym rozwiązaniem okaże się ciepłe i lekko żółtawe światło, które optycznie nie „wychłodzi” Twoich wnętrz.

Podsumowanie


Rozmieszczając oczka sufitowe i downlighty w kuchni, pamiętaj o tym, jaki końcowy efekt chcesz osiągnąć. Poszczególne rodzaje lamp sprawdzą się najlepiej w konkretnych rolach, np. oświetlenia głównego lub dodatkowego, które poprawi widoczność w strefie roboczej. Dokładnie przemyśl więc każdą ze swoich decyzji, ponieważ będzie od nich zależała nie tylko estetyka pomieszczenia, ale także Twój komfort oraz bezpieczeństwo w czasie jego późniejszego użytkowania.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium