Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Barwy świetlówek LED oznaczenia – jak je rozpoznać?

Dostępne w sprzedaży żarówki energooszczędne oraz świetlówki LED posiadają różne parametry, takie jak strumień świetlny, barwę światła czy wskaźnik stopnia oddawania barw. Właściwości te oznaczone są na opakowaniach odpowiednimi symbolami. Warto nauczyć się je odczytywać, planując wymianę oświetlenia w domu i zakup świetlówek ledowych. Sprawdź, jak czytać poszczególne oznaczenia i jak wybrać żarówkę, która zapewni optymalną barwę oraz natężenie światła.

Moc świetlówki i strumień świetlny

O ile moc świetlówek określana w watach [W] oznacza po prostu pobór energii elektrycznej przez układ zasilania oraz diody, o tyle parametry strumienia świetlnego, zwanego luminacją, mierzy się w lumenach [lm] i to on ma decydujący wpływ na to, jak mocne/jasne światło emitować będzie wybrane przez nas źródło światła. Halogenowa żarówka LED o mocy 4,6W emituje strumień świetlny 390 lumenów, co odpowiada jasności światła emitowanego przez tradycyjną żarówkę o mocy 50W.

Barwy światła – czyli o temperaturze barwowej

Charakterystyczna barwa światła jest jednym z najważniejszych parametrów każdej żarówki – nie inaczej jest w przypadku świetlówek LED, których producenci oferują współcześnie bardzo szeroki wybór. Temperatura barwy światła mierzona jest w stopniach Kelwina – im więcej stopni posiada dana żarówka, tym zimniejsze światło emituje. Przykładowo, żarówka LED E27 PHILIPS 11W – 75W emituje światło o barwie 2700K klasyfikowane jako ciepła biel, ale już świetlówka LED T8 o mocy 18W zaoferuje nam zimne białe światło o temperaturze barwowej 6500K. Oznaczenia wszystkich dostępnych na rynku barw światła wraz z ich temperaturą barwową, znajdziesz w poniższej tabeli:

Barwa światła

Temperatura barwowa

Światło świecy

2000K

Światło ciepłe żarówkowe (klasyczna żarówka)

2700K

Światło ciepłe (wschód słońca)

3000K

Światło ciepłe

3200K

Światło neutralne białe

4000K

Światło chłodne

5000K

Światło zimne białe

6500K

Barwa czystego nieba

10000-15000K

Barwa światła błyskawicy

28000-38000K

Wskaźnik oddawania barw (CRI)

Kolejnym ważnym oznaczeniem umieszczanym przez producentów świetlówek w opisach produktów, jest wskaźnik oddawania barwy CRI, informujący, w jakim procencie jakość światła świetlówek LED zbliżona jest do naturalnego światła słonecznego. Najlepsze na rynku świetlówki oferują wskaźnik CRI na poziomie przekraczającym 80%, a światło najbardziej zbliżone do światła słonecznego – czyli najbardziej naturalne – gwarantuje świetlówka o wskaźniku CRI przekraczającym 90%.

Markowe świetlówki i żarówki w sklepie On LED

Wymiana oświetlenia w domu, podobnie jak znalezienie źródła światła o idealnych parametrach, mogą być wyzwaniem. Warto znać oznaczenia oraz symbole umieszczane przez producentów na opakowaniach oraz w opisach swoich produktów, by wybór świetlówki LED lub innego typu żarówki stał się łatwiejszy. Nadal nie jesteś pewny, jakie źródło światła w Twoim domu lub biurze sprawdzi się najlepiej? Sprawdź ofertę naszego sklepu oświetleniowego On LED, w którym znajdziesz markowe, energooszczędne żarówki i świetlówki o różnej barwie do wszystkich zastosowań.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium