Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Gdzie warto stosować świetlówki led?

Pojawienie się na rynku LED-ów wywołało gigantyczne zmiany na rynku oświetlenia. Technologia ta w ciągu kilku lat bardzo się rozwinęła, zdobyła sporą część rynku i dziś uznawana jest nie tylko za użyteczną, ale też modną. Gdzie jednak najlepiej sprawdzą się świetlówki LED? Na to pytanie odpowiadamy w naszym tekście!

Diody, żarówki i świetlówki LED - czym się różnią?

Jeszcze kilkanaście lat temu rynek oświetlenia był dużo mniej skomplikowany. Królowały na nim klasyczne żarówki żarnikowe oraz działające na podobnej zasadzie halogeny. Do tego kupić można było też różnego rodzaju lampy wyładowcze - w tym fluorescencyjne, zwane potocznie świetlówkami. Te ostatnie wyróżniały się dużo korzystniejszym stosunkiem ilości światła do zużywanej mocy oraz charakterystycznym kształtem. Problem pojawił się z chwilą upowszechnienia się diod elektroluminescencyjnych, opartych o półprzewodniki - czyli popularnych LED-ów. Z racji swych rozmiarów i możliwości adaptacyjnych stosuje się je w oprawach zintegrowanych z lampą, montuje na taśmach lub też umieszcza w reflektorach i bańkach szklanych. Wszystko to wprowadziło pewne zamieszanie, gdyż w sklepach znaleźć można obecnie "żarówki LED", "świetlówki LED" czy nawet "halogeny LED". Warto więc wiedzieć, że w praktyce wszystkie te rozwiązania działają na tej samej zasadzie. Dlatego też przed zakupem koniecznie trzeba zwrócić uwagę na kształt i rodzaj gniazda - gdyż to one decydują o możliwościach wykorzystania.

Czy opłaca się stosować świetlówki LED?

Tym, co najbardziej interesuje użytkowników, jest jednak sens stosowania świetlówek LED. Co warte podkreślenia, w tym przypadku naprawdę mamy do czynienia z rozwiązaniem o licznych zaletach:

  • energooszczędność - diody LED zużywają około 8-10 razy mniej prądu niż klasyczne żarówki żarnikowe.
  • długowieczność - w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań, żywotność omawianego rozwiązania jest nawet kilkadziesiąt razy większa.
  • ekologiczność - w odróżnieniu od świetlówek kompaktowych, LED-y nie zawierają szkodliwych czy trudnych w utylizacji substancji - takich jak rtęć czy luminofor.

Gdzie warto stosować oświetlenie LED?

Plusy stosowania świetlówek LED są więc niezaprzeczalne. A gdzie można ich użyć? W praktyce wszędzie! Co bowiem bardzo ważne, dostępne są one także w oprawach posiadających klasyczne gniazda, takie jak E27, E11, GU10 i wiele innych. Poszczególne produkty mogą też pracować pod napięciem 12 lub 230 Volt. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, by te nowoczesne i energooszczędne źródła światła zamontować do nawet bardzo starych lamp. Co jednak jasne, aby uzyskać idealne oświetlenie, dobrze jest zaplanować "przejście" na LED-y jako element większego remontu. Pozwoli to na pełne wykorzystanie ich potencjału.

Decydując się na świetlówki LED, trzeba jednak pamiętać o rozsądku. Przede wszystkim, jeśli zależy Ci na ekologii, to nie powinno się wyrzucać działających żarówek energooszczędnych, gdyż jest to po prostu marnotrawstwo. Drugą ważną kwestią, jest kupowanie LED-ów pochodzących od sprawdzonych producentów, ponieważ ich jakość ma duże znaczenie z punktu widzenia czasu działania. Pamiętaj, że wiele dobrych jakościowo świetlówek w doskonałych cenach znaleźć można w naszym sklepie Onled.pl.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium