Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Gwinty żarówek – poznaj ich rodzaje
Gwinty żarówek – poznaj ich rodzaje

Rozwój systemów i technologii oświetlenia sprawił, że obecnie liczba gniazd i gwintów do montażu źródeł światła jest naprawdę spora. Niestety często prowadzi to do pomyłek i zakupu niewłaściwych produktów. Dlatego też z pewnością warto zdawać sobie sprawę z ich różnorodności i znać najpopularniejsze z dostępnych rozwiązań. Przeczytaj nasz wpis i dowiedz się więcej o gwintach i oprawkach żarówek LED.

Oprawka, gwint i gniazdo żarówki – czym się różnią?

To pytanie zadaje sobie sporo osób, które nie mają zbyt wiele wspólnego z elektryką. Może to oczywiście prowadzić do pewnego zamieszania i utrudnić zakup odpowiednich produktów. Warto wiec wiedzieć, że:

  • oprawka – to ogólna nazwa miejsca w lampie, w którym umieszcza się żarówkę,
  • gwint – to jeden ze sposobów wykończenia oprawki. W tym przypadku źródło światła jest montowane poprzez odpowiednio silne dokręcenie,
  • gniazdo – w jego przypadku żarówka umieszczana jest na wcisk, ewentualnie po włożeniu musi być ona przekręcona o kilkadziesiąt stopni.

W tym miejscu trzeba też podkreślić, że omawiane nazwy często są używane zamiennie. Dlatego też o ile warto je znać, to jednak nie należy do nich przykładać zbyt dużej uwagi – gdyż określenie oprawka/gwint/gniazdo E14 będzie oznaczało to samo.

Dlaczego rozróżnianie gwintów jest takie ważne?

Omawiając temat gwintów i oprawek, warto też podkreślić jedną, z pozoru oczywistą kwestię, która jednak często jest przyczyną problemów. Kupując żarówki LED E27, nie ma fizycznej możliwości, by podłączyć je np. do gniazda GU10, czy jakiegokolwiek innego. Dlatego też, jeśli chcesz nabyć źródła światła do nowych lamp, to przede wszystkim musisz sprawdzić, w jakie oprawki są one wyposażone.

Najpopularniejsze rozwiązania

A jakie typy żarówek są obecnie najczęściej używane?

  • Żarówki LED E27 – produkty te posiadają najbardziej klasycznych, tzw. duży gwint. Źródła światła tego typu będą pasować do większości starszych systemów oświetlenia, a obecnie są stosowane w żyrandolach, lampach wiszących czy stojących,
  • żarówki LED E14 – czyli tzw. mały gwint. Opcja ta także znana jest od lat, jednak zdecydowanie mniej popularna niż E27. Na ogół spotyka się je w mniejszych lampkach stojących, kinkietach czy też plafonach,
  • żarówki LED GU10 – zamiast gwintu posiadają one dwa bolce, a montaż odbywa się poprzez włożenie ich do gniazda i przekręcenie o dziewięćdziesiąt stopni. Oprawy tego typu są powszechnie stosowane w systemach podtynkowych i natynkowych, a także różnych niewielkich lampkach.

Wspomniane rozwiązania są zdecydowanie najpopularniejszymi obecnie opcjami. Warto jednak wspomnieć, że istnieje też wiele innych opraw – np. GU4, GU5, GX53, G4 i G9.

Gdzie kupować diody LED do różnych oprawek?

Wybór żarówek LED z odpowiednim gniazdem jest bardzo ważną kwestią. Jednak jeśli wiesz, czego szukasz, to nie powinien nastręczać trudności. Mimo to zawsze lepiej korzystać z pomocy profesjonalnych podmiotów, które oferują większą liczbę produktów. Często bowiem okazuje się, że niewielkie sklepiki mają na stanie tylko niektóre najpopularniejsze rozwiązania. Dlatego też nowoczesne źródła światła i lampy LED warto kupować na naszej stronie Onled.pl!

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium