Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Jak dobrze oświetlić poddasze?

Poddasze to specyficzne miejsce w domu. Wymaga starannego przemyślenia aranżacji zarówno w zakresie wyposażenia jak i odpowiedniego oświetlenia. Odpowiednio wykończone może stać się przytulną i stylową przestrzenią. W jaki sposób uzyskać taki efekt? Dużo zależy w tym przypadku od światła. Jak dobrze oświetlić poddasze? Sprawdź nasze porady.

Przeznaczenie pomieszczeń

Pierwszym etapem w planowaniu właściwego oświetlenia poddasza jest ustalenie, jakie będzie jego przeznaczenie. Inne wymagania w tym zakresie ma bowiem gabinet, pokój komputerowy, biblioteka czy pracownia, a inne pomieszczenie do dziecięcych zabaw, pokój gier czy sypialnia. W przypadku poddaszy w nowo budowanych domach, już na etapie wykonywania projektu lub jego adaptacji, warto wspomnieć o tym architektowi. Będzie on mógł ewentualnie wprowadzić w projekcie poprawki zarówno w zakresie rozmieszczenia okien, jak i ułożenia instalacji elektrycznej.

Centralne oświetlenie poddasza

Oświetlenie LED centralne warto zastosować w sytuacji, gdy poddasze jest jedną dużą przestrzenią bez ścianek wewnętrznych, natomiast na suficie jest powierzchnia pozioma, a nie łączące się ze sobą skosy (jak np. w góralskich chatach). W przypadku braku poziomego sufitu, można go stworzyć, montując płyty gipsowo-kartonowe. Możliwa jest również instalacja oświetlenia na poddaszu, w którym skosy łączą się w centralnej części, bez konieczności mocowania płyt G-K. W takiej sytuacji należy jednak zastosować lampy na długiej lince, których dodatkową zaletą jest wizualne obniżenie sufitu.

Lampa wisząca zamontowana na środku poddasza pozwoli równomiernie oświetlić cały pokój. Jest polecana zarówno wówczas, gdy pokój ma służyć do pracy, nauki czy odrabiania lekcji, jak też do celów rozrywkowych. Nada również pomieszczeniu walorów dekoracyjnych. Najlepiej jest zainwestować w takiej sytuacji w lampę wyposażoną w kilka źródeł światła, np. model z kloszem kilkupunktowym albo żyrandol. W drugim przypadku światło jest skierowane ku górze, dzięki czemu odbija się od sufitu i rozprasza po pokoju, skutecznie go oświetlając.

Kinkiety i oświetlenie punktowe

Jeśli pokój ma służyć jako miejsce pracy, to centralne oświetlenie poddasza może się okazać niewystarczające. Jak doświetlić poddasze? Warto wykorzystać ruchome kinkiety albo nowoczesne reflektory i umieścić je w wybranych miejscach pomieszczenia. Sprawdzą się one przede wszystkim tam, gdzie niezbędne jest ustawienie odpowiedniego kąta padania światła, np. w pobliżu biurka, stołu do pracy czy fotela, na którym czytamy książki. Polecanym rozwiązaniem jest również oświetlenie punktowe w postaci niewielkich plafonów LED. Należy jednak wziąć pod uwagę, że w ich przypadku nie ma możliwości ustawiania położenia strumienia światła.

Doskonałym dopełnieniem oświetlenia, a przy tym elementem dekoracyjnym, są lampy podłogowe. W zależności od aranżacji wnętrza, można nabyć model utrzymany w stylu nowoczesnym, minimalistycznym, klasycznym, eklektycznym czy dowolnym innym. Lampa stojąca emituje światło, które pada na pochyły sufit i w ten sposób skutecznie rozświetla pokój. Ponadto postawiona koło stołu, biurka czy kanapy intensywnie doświetla przestrzeń wokół.

Odpowiednie zaaranżowanie i oświetlenie poddasza bywa skomplikowane, ale wymienione wyżej wskazówki z pewnością ułatwią to zadanie.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium