Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Jak przeliczyć waty na lumeny?
Jak przeliczyć waty na lumeny?

Dostosowanie mocy żarówek do potrzeb danego pomieszczenia ma zasadnicze znaczenie dla komfortu mieszkańców. W końcu zarówno ciemne, jak i zbyt mocno oświetlone pokoje będą problemem podczas codziennego przebywania w nich. Z pewnością więc warto wiedzieć, jak przeliczyć waty na lumeny. Przeczytaj nasz tekst i dowiedz się, jak zrobić to dobrze!

Czym się różnią waty od lumenów?

Aby w pełni zrozumieć omawianą tematykę, trzeba zacząć od przypomnienia, czym jest Wat (W) i Lumen (lm). Pierwszy z nich to jednostka mocy, która w przypadku oświetlenia określa ilość pobieranego prądu. Co warte podkreślenia, dla klasycznych żarówek żarnikowych istniało bezpośrednie przełożenie liczby watów na faktyczną ilość generowanego światła.

Z kolei w przypadku nowoczesnych LED-ów sytuacja ta nie jest tak oczywista i nierzadko słabsze, lecz nowocześniejsze diody okazują się w praktyce jaśniejsze. Dlatego też tego typu oświetlenie lepiej porównywać na podstawie liczby Lumenów - określających generowany strumień świetlny. Tworzy to poważny problem szczególnie dla użytkowników klasycznych lamp, którzy chcą zaoszczędzić i przejść na żarówki LED. Mają oni bowiem trudności z określeniem, jakie konkretne źródło światła wybrać.

Przeliczanie watów na lumeny - dlaczego nie jest takie proste?

Niestety zagadnienie przełożenia lumenów na waty i odwrotnie sprawia wielu osobom spory problem. Często wynika to z korzystania z „uniwersalnych” przeliczników, według których np.: 1W = 10 lumenów. Założenie to jest niestety bardzo niedokładne i w praktyce prowadzi do sporych rozbieżności, szczególnie w przypadku większych pomieszczeń czy też takich, które muszą spełniać określone przepisami normy. Dlatego też dużo rozsądniejsze może okazać się skoncentrowanie tylko na liczbie lumenów generowanych przez LED-y. Na ich podstawie można obliczyć, jakie żarówki są potrzebne do danego pomieszczenia.

Przykładowo w przypadku domu jednorodzinnego, w zależności od pokoju, niezbędne jest od 50 do 500 luksów - czyli lm na m2. Jeśli jednak koniecznie chcesz uzyskać dokładnie taki sam efekt, jak przy wykorzystaniu klasycznych żarówek, to będziesz musiał dokonać odpowiedniego przeliczenia. Z pomocą przychodzą przepisy UE, które precyzują, jaka powinna być prawidłowa liczba lumenów w stosunku do watów klasycznych źródeł światła. Co jednak warte podkreślenia, niestety nie wszyscy producenci stosują się do tych wymogów - dlatego też trzeba uważać podczas zakupów i omijać najtańsze żarówki nieznanych wytwórców.

Jak przeliczyć waty na lumeny - tabela

Najlepszym sposobem na szybkie przełożenie liczby watów na lumeny jest oczywiście skorzystanie z tabelki. Poniższe zestawienie opiera się na przepisach UE.

Moc żarówki w watach Strumień świetlny w lumenach
15 W 136 lm
25 W 249 lm
40 W 470 lm
60 W 806 lm
75 W 1055 lm
100 W 1521 lm
150 W 2452 lm
200 W 3452 lm

 

 

 

 

 

 

 

Na podstawie tabeli można zauważyć, że w praktyce proporcje między liczbą W klasycznych żarówek, a lm LED-ów nie przedstawiają się liniowo.

Podsumowanie

Dobre dostosowanie mocy oświetlenia jest bardzo ważne. Dlatego też opłaca się poważnie podejść tego zagadnienia. Pomocne mogą okazać się też konsultacje ze specjalistami. Znaleźć ich można, chociażby w naszym profesjonalnym sklepie z lampami LED Onled.pl. Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszego wsparcia i zapoznania się z oferowanymi produktami!

 

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium