
Taśmy LED to uniwersalny produkt oświetleniowy, który sprawdzi się zarówno do doświetlenia blatu kuchennego, jak i podkreślenia linii mebli czy elementów architektonicznych wewnątrz domu. Jak łączy się jednak ze sobą poszczególne odcinki przewodów z diodami elektroluminescencyjnymi? Istnieją dwa sposoby – szeregowy oraz równoległy. Tłumaczymy, czym różnią się od siebie te typy instalacji i kiedy powinno się je stosować.
Na czym polega łączenie szeregowe taśm LED?
W przypadku instalacji szeregowej poszczególne odcinki taśm LED są ze sobą połączone jeden po drugim. W efekcie od zasilacza odchodzi wyłącznie jeden przewód, który dostarcza energię elektryczną do całego sznura z diodami elektroluminescencyjnymi. Połączenie szeregowe pozwala więc na stosunkowo prosty oraz sprawny montaż.
Niestety, na tym zalety „szeregówki” się kończą. Ten typ połączenia uniemożliwia zastosowania taśm różnych typów oraz kolorów – wszelkie kombinacje sprawią, że dość znacząco skraca się żywotność całej instalacji oświetleniowej. Co więcej, jeżeli długość taśmy LED przekroczy 7,5m, to istnieje spora szansa na występowanie spadków napięcia. W praktyce oznacza to, że ostatnie diody będą świeciły wyraźnie słabiej od tych, które znajdują się na początku przewodu.
Połączenie równoległe taśm LED – co to takiego?
W połączeniu równoległym od każdego fragmentu taśmy LED jest wyprowadzony oddzielny przewód, który jest podłączony do zasilacza. Takie rozwiązanie niesie za sobą sporo korzyści. Jedną z najważniejszych jest możliwość uniknięcia spadków napięcia, nawet w przypadku wyjątkowo długich instalacji oświetleniowych. Przy okazji, połączenie równoległe pozwala na lepsze wykorzystanie potencjału jednostki zasilającej.
Połączenie równoległe sprawdza się szczególnie dobrze przy bardziej złożonych lub rozbudowanych systemach z taśm LED. Instalacja stworzona z dodatkowych przewodów sprawia, że łączenie typu równoległego jest o wiele wygodniejsze i praktyczniejsze niż szeregowe – np. w przypadku oświetlenia schodów czy przeciwległych listew przysufitowych. Niestety, możesz mieć nieco problemów z zakamuflowaniem sporej ilości kabli.
Jakie połączenie wybrać – szeregowe czy równoległe?
Jeżeli planujesz instalację prostego systemu z taśm LED, to połączenie szeregowe powinno w zupełności spełnić Twoje wymagania. Ten sposób montażu jest stosunkowo nieskomplikowany, dzięki czemu pozwoli Ci na szybkie stworzenie efektownego oświetlenia. Pamiętaj tylko, aby połączone ze sobą odcinki sznurów z diodami elektroluminescencyjnymi nie były dłuższe niż 7,5m!
W przypadku nieco bardziej złożonych projektów zalecamy jednak połączenie równoległe. Fakt, taki montaż wymaga nieco więcej wysiłku (związanego m.in. z odpowiednim rozplanowaniem poszczególnych elementów oraz późniejszym „schowaniem” wszystkich przewodów), jednak jest bardziej niezawodny i gwarantuje równomierną pracę całego sznura LED.
O czym pamiętać przy montażu taśm LED?
Na zakończenie podrzucamy jeszcze kilka małych porad, które z pewnością ułatwią Ci stworzenie wymarzonego oświetlenia z taśm LED. Przede wszystkim zwracaj uwagę, aby tworząc bardziej złożone obwody sięgać po produkty pochodzące od tego samego producenta. W razie potrzeby możesz przyciąć zbyt długie fragmenty sznura z diodami elektroluminescencyjnymi – po prostu przedziel produkt za pomocą nożyczek w wyznaczonym do tego miejscu.
Jeżeli masz problem z doborem odpowiedniego zasilacza, to zapoznaj się z naszym poradnikiem, w którym tłumaczymy, o czym należy pamiętać przy wybieraniu zasilacza do taśmy LED.